SAP kullanan şirketler neden Fiori,Hybris gibi şeylere gereksiz para ödüyor

Geçen SAP yazılımcısı bir arkadaşla bu konuyu konuştuk, anlam veremedik.

Bir şirketiniz var ve ihtiyacınız doğrultusunda SAP kullanıyorsunuz diyelim data yönetimi için. ERP yazılımları arasında sektörde öncü zaten ona eyvallah da, ona tonla para öderken bir de ara yüz için neden SAP ürünleri kullanıp tekrardan fazla fazla lisans paraları ödüyorlar? Danışmanlık şirketleri ellerinde başka bir şey olmadığı için onları kakalıyorlar da o yüzden mi, zorunluluktan mı yani.

Çünkü Hybris, Fiori de SAP backhand ile haberleşip al ver yapıyor, lisans ücreti olmayan herhangi bir fronted yazılım da aynı şeyi yapacak.

Sap ürünleri yerine atıyorum sadece bir yazılımcı çalıştırıp react ile web sayfası geliştirseler veya mobil için flutter kullansalar hem daha işlevsel ihtiyaca yönelik bir şey çıkar, hem görsel açıdan daha doygun görünür.

Sebebi nedir sadece 1 yazılımcıya para vermek yerine hem yazılımcıya hem de lisans ücretlerine para vermenin?

Bizim aramızda konuşurken bilmediğimiz, ama sap ürünleri kullanıldığında çok şeyin fark ettiği bir takım hususlar mı var?

danışmanlıkta main itemlerden para kazanamazsın mesela sap, microsoft365, infor gibi.

bu temel itemlerin fiyatı bellidir. senin vereceğin danışmanlık ücreti de bellidir. yani kazanılacak karlar bellidir.

o sebeple para kazabilmek için yanında bundle ürün koyman gerekir. belki %20 performansla kullanıcak ama olsun adam zaten kesenin ağzını açmış fırsat bu fırsat diye artık yerli, yabancı verirsin malları.

bu 2. 3. parti yazılımlardan %50 yakın para kazanıyorsun ki cidden inanılmaz.
  • duyurukullanıcısı  (28.01.21 11:56:12)
Hahah :) Evet hizmeti veren firma için avantajlı tabii ki ama alan firma neden maliyeti düşünmüyor ve yönelmiyor başka şeylere, bilgisi mi olmuyor acaba alternatifler hakkında. Oradaki mantığı anlayamadık.

  • ananiyimioguz  (28.01.21 12:23:19 ~ 12:24:16)
türk yönetici kafası kişi ile anlaşır ürün ile değil.

yani sen istediğin kadar sap'nin teknik özelliklerini anlat türk yönetici dinlemez o dk'nın referanslarına bakar, kıyafetine bakar, saati kaç para ona bakar arabası en kötü bi a4 olsun ona bakar.

ondan sonra dk ne derse alır. 100k usd yerine 150k usd olsun zaten kafasına göre bir bütçe belirlemiştir. onu aşmasa yeter.

sap extreme bir örnek ama sen atıyorum başka bir legacy yazılımının sadece isim olsun diye başlangıç paketini ver sonra yerli firmalardan bundle yap adama paket olarak ver sesini çıkarmaz. referans + a6 + pahalı saat + pahalı ofis varsa.
  • duyurukullanıcısı  (28.01.21 12:27:47)
-Çünkü işten anlamıyorlar, herkes yazılımcı değil

-Sap markasına güveniyorlar, birşey olursa teknik destek hazır modundalar

-Danışman şirketler mutlaka alınmalı olmazsa olmaz şeklinde pazarlıyor o programları

-IT yöneticisi konumunda olan ve yazılımdan anlayanlar ise çoğunlukla sorumluluk almak istemiyor. In-house yazılım ya da 3rd party ücretsiz yazılım bir sorun çıkarması durumunda suçu atacak kimse yok. Ama arada SAP olunca gözler direkt SAP ye dönüyor.

-SAP kullanan şirketler zaten belli bir büyüklüğün üstündedir, o büyüklükte şirketlerde işlerin durması o lisansa vereceğin paradan kat ve kat fazlasını götürür, bu tarz bir durumda bakınız bir önceki madde. Zaten kimse kendi cebinden çıkarıp vermiyor, hal böyle olunca bu işin standardı budur SAP kullanacaksan bu masraf katlanacaksın modu oluyor( Hamama giren terler hesabı)
  • zikardo  (28.01.21 12:34:09)
Çünkü sokaktan getirdiğin yazılımcı Ahmetin de, yazdığı kendi frontendin de ciddiye alınır bi yanı olmadığı için fioriye hybrise para veriliyor. Lisans parasının yanında karşısında muhattap da alıyor. Danışmanlık hizmeti sorun çözmek değildir, aynı zamanda uygun şekilde şirketin ihtiyaçları doğrultusunda doğru çözüme götürmektir. Ayrıca türkiyede projeler inanılmaz hızlı ilerliyor herkes işim hemen bitsin diyor o yüzden basıyor parayı. Yurtdışında 1 senede yapılan yazılım projesi bizim ülkede allaha emanet 3 ayda bitsin isteniyor. Öyle olunca paket çözüm alınıyor. sap yazılımcısı arkadaşın neden fiori ve hybris alıyolar anlam veremiyorum diyorsa ona mesleğinde başarılar dilerim.

  • nahtoderfahrung  (28.01.21 13:18:35 ~ 13:27:48)
Aynı toplantıda çalıştığı danışmanlık firmasında manager seviyesinde, sap ve fronted geçmişi olan bir developer da vardı o da dedi aslında benim şirketim olsa tercih etmezdim diye. Çünkü koskoca hizmet diye deli paralara sattıkları yazılımları ben ihtiyaca göre firmalara yazıp veriyorum çok çok daha az maliyetle diyor. İster web ister mobilden kullanıyorlar diyor. Analizse analiz, grafikse grafik hepsi yapılıyor zaten. Gerisi input ve al-verler.

Daha kompleks başka bir hizmet olsa tercihlerine çok şaşırmam ancak hybris ve fiori neredeyse yoldan geçen bir mid-level veya senior bir yazılımcının kendi imkanlarıyla yazacağı bir arayüzden daha ek bir şey yapmıyor anladığım kadarıyla.

Kaldı ki ben junior bir mobil yazılımcıyım. 1000 kişilik bir firmada çalışıyorum. Sap kullanıyorlar. Mobil cihaz kullanan tüm mavi yakalar için birçok ekran yazıp çıkardım tek başıma ve ben bunu 3-5 bin lira maaşla yapıyorum. Ekranları 300 kişi kullanıyor. Ne istedilerse de verdim şimdiye kadar react-native ile android uygulama geliştirerek. Kadrodayım zaten hesap verecek olan da benim, neden muhatap bulamasın ki?

React de öğrenmeye başladım, yakında web için de ihtiyaçları gideririm. İleride bana ödeyecekleri tutar hadi olsun olsun 7 olsun 12 olsun.

Sadece şu kısım mantıklı geldi dediklerinizden; bizim geliştirme için vaktimiz var ve yapıyoruz ama firmalar hızlı paket çözümler isteyebilirler. Bu gibi durumlar için satın alsınlar ama firmalara kesilen faturaları duydukça hala çok saçma geliyor ama millet deli kazanıyor ki koymuyor herhalde..
  • ananiyimioguz  (28.01.21 13:48:33 ~ 13:48:53)
Senin kendine ve şirketine güvenin tam anlıyorum da ben sana güvenmiyorum, o yüzden fazla para veriyorum.
SAP alabilecek kapasitedeki şirketlerin SAP'ye verdikleri parayı çok düşündüklerini sanmıyorum, geçiş süreci baş ağrısı yarattığı için mümkün olduğunca kısa tutmak adına paket ürünler alınıyor.
Danışmanlık firmaları da bundan ayrıca para kazandıkları için tabiki de SAP çözümlerine yönlendirecekler, ayrıca 3.parti yazılımların SAP ile entegrasyonu muazzam baş ağrısı yaratıyor, herkes kendi doğrusunu karşıya yedirmeye çalışıyor böyle olunca işler yürümüyor uzuyor ve bizle alakalı olmadığı halde bizle sorun yaşıyor.
3. parti çözümü sen yazdın ben senle çalışmak istemediğim zaman ne olacak? Fiori ve Hybris danışmanlığı alınacak alternatif birden çok firma var sen bana zorluk çıkarırsan yol verir B firmasıyla çalışırım.
Şuan sana bunları yazarken bile bir 3. parti entegrasyon yapacak bir yazılım şirketindeki adamlara laf anlatmaya çalışıyorum hala işi bana itelemeye çalışıyorlar.
  • nahtoderfahrung  (28.01.21 14:08:11 ~ 14:09:13)