lojistik ve tedarik zinciri yönetiminin farkı

lojistik yönetimi ve tedarik zinciri yönetiminin farklarını bulmak için bir araştırma bile yapılmış, baktığım kaynaklar net bir ayrım yapamamış. bence ikisi de aynı, tedarik zincirinde olan lojistikte olamaz diye bir kural yok. karşınıza böyle bir soru gelse ne cevap verirdiniz?

Tochi sen akşamları dış ticaret kursuna mı gidiyorsun?gece oldu mu bir tane banko sorun var.

İkisi bambaşka şeyler ama lojistiğin içinde tedarik var kafanı karıştıran kısım bu.tedarik senin ürünümoluşturana kadar yaptığın tüm işlemleri içeriyor.lojistik ise bu detayların bitip ürünün depoya girmesiyle başlıyor.iç nakliye,gümrükleme,dış nakliye şeklinde gidiyor.

Burada senin nihai ürünün bir başkasının tedariğide olabilir,nihai kullanıcı ürünüde ama lojistik bu boyutuna bakmaz.ürünün fonksiyonel biçimde teslimini içerir.
  • duptıs  (25.01.21 01:00:34 ~ 01:02:43)
Lojistik, tedarik zincirinin bir parçası değil mi? Tedarik zinciri ürünün taaa ar-ge sürecinden üretimine, dağıtımına kadar uzanan dev zincirin adı, lojistik de bu dağıtım/nakliye kısmı.

Ben böyle biliyorum. Yine de birbiri yerine çok kullanılıyor, sanırım lojistiğin kapsamının genişlemesiyle birbirine yakınsar oldular.
  • influx  (25.01.21 04:59:22)
influx +1

Tedarik zinciri > lojistik

Lojistik urunun tasinma kismi ile ilgilenir.

Tedarik zinciri ise urunu olustururken kullandigin ham maddelerin tedarik edilmesi,saklanmasi, ihtiyac oldugunda ulasilabilir olmasini ve aliciya ulastirilmasini saglayan sureclerin adidir.

Lojistik tedarik zincirinde genelde ilk ve son asamalarda kullanilmakta.
  • kaiserr76  (25.01.21 08:30:49)
Introduction to logistics dersine tekrar girmis gibi oldum soruyla.
Kaynak neresi bilmiyorum ama ingilizce bu soruya kaynak cok.
Bu konuda en iyi üniversitelerden olan michigan state göre;
www.michiganstateuniversityonline.com

"Tedarik Zinciri Yönetim Uzmanları Konseyi, lojistiği “menşe noktası ile tüketim noktası arasındaki malların, hizmetlerin ve ilgili bilgilerin müşterinin gereksinimlerini karsilamak için verimli, etkili bir şekilde ilerlemesini planlayan, uygulayan ve kontrol eden tedarik zinciri sürecinin bir parçası olarak tanımlar. "
Kısacası influx+1.
  • logisticsmanager  (25.01.21 10:53:39)