Bireysel olarak ihracat fikri

Önce bir ürün belirleyip sonra o ürünü satmanın mantıklı olacağı bir avrupa ülkesi belirlemek, ardından da satış yapan magalazarla o ülkedeki bir tanıdığım (yoksa da işi yapmadan önce tanışırım biriyle) sayesinde iletişime geçip fiyat almak, anlaştığım yerlere önce çeşitlerden 1er adet numune göndermek, ardından ise her şey tamamsa beni pek etkilemeyecek miktarda (3-4 bin liralık maliyet gibi) ürün göndermek istiyorum.

Mantıksız gelen noktalar var mı? Bu iş olursa nelere dikkat etmek gerekir?

Şahıs şirketi açıp düzgün bir website ve kurumsal email de düşünüyorum. İngilizcem var. Yurtdışından arkadaş edinme ihtimalim yüksek.

  • havadakarada  (16.01.21 19:54:45)
3-4 bin liralık ürün göndermenin bedeli 3-4 bin liradan fazla tutabilir.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (16.01.21 20:04:23)
@proletaeier fazla büyük ve ağır olmayan ürünler için tutmaz kontrol ettim

  • havadakarada  (16.01.21 20:05:38)
o zaman hayırlı olsun başarılar. ürüne dikkat edeceksin regülasyonlara uyuyor mu diye.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (16.01.21 20:06:48)
hocam
işi biliyor musunuz

öncelik ürünü tanıyın
sonra bakın hangi firmalar neler üretiyor
ürün belirlediginizde
o ürünün türkiye de kimler tarafından üretildigini goreceksiniz

orn bardak
magazanın satınalmacısı "turkey bardak" diye google da aradiginda 50 tane turk üretici bulacak
sizden niye alsın
yani aracılık zordur hocam
cok emek ister
ve isi biraz bilmek ister
size tavsiyem
ihracat yapan bir yerde biraz staj yapın isi ogrenin
taslar yerine oturacak

benim dıs ticarette soyledigim bir laf var
üretici var
banka var
nakliyeci var
gümrükçü var

müşteri yoksa bunların hic bir anlam ve önemi yok
müşteri para atacak ki
bankacı hesaba gecsin
üretici üretsin
nakliyeci tasısın
gumrukcu gumrugunu yapsın

o musteriyi de
baglamak icin
isi bilmek gerekiyor
  • kingcyrax  (16.01.21 20:08:20)
sen müşteriyle fiyatta anlaşırsan, nakliye, gümrük, komisyon, vergileri ve diğer masrafları çıkarınca istediğin karı elde edebiliyorsan gayet mümkün.

  • diffarentiationation  (16.01.21 20:15:46)
@king hocam Türkiye'de yeni yapılanmaya çalışan yabancı bir şirkette satınalma yapıyorum. Çok yaygın olduğu şekilde üretici firmadan alınan ürünler kendi markamızca etiketlenip müşteriye veriliyor. Yurtiçinde yerli üreticiden alınan ürün yerli müşteriye komisyon konup satılabiliyor, yurtdışı için de aynı zorlukta olur diye düşünüyorum. Hatta işler daha bile kolay olabilir. Kağıt üzerinde düşüncem bu ama yanılıyor muyum bilmiyorum henüz harekete gecmedigim için.

  • havadakarada  (16.01.21 20:25:55)
(bkz: mikro ihracat)

  • orpheus  (16.01.21 23:08:40)
Avrupa ülkesi belirleme,bütün olarak düşün.batı avrupaya yoğunlaş.

mutlaka düşünmüşsündür ama enerjinin bir kısmını online satışa ayır.

Herkese bir konteynerle başlamıyor,en onemli kısmını bu planı yapabilmek sen de ilk adımını atmışsın.

Takıldığın yer olursa bana mesaj at.gümrük nakliye kısmını ben sana hallederim.
  • duptıs  (17.01.21 00:46:28)
@duptıs çok sağ ol hocam sadece fikir aşamasında. Ürün vs bile tam belirlemedim henüz. Online'dan ilk olarak toptan satış talebi almayı düşünüyorum daha sonra perakendeye de açılabilir. Bilmediğim bir ürün de olsa düşük maliyetli kargo imkanı olan bir şeylerle gireceğim bu işe muhtemelen. 3-5 bin çöp olur en fazla.

  • havadakarada  (17.01.21 09:34:30)