Son zamanlarda yurtdisindan test yaptırıp gelen var mı?

Şu anda yurtdisindayim ve turkiye'ye döneceğim. Test örneğinin 72 saat içinde verilmiş olması gerekiyormuş. Benim olduğum ülkede pcr testini herkese hemen yapmıyorlar ve sonuç da 72 saate kadar uzayabiliyor. Bir de yine burundan orneklemle hızlı testler var. Bunların sonucu 5 6 saatte cikabiliyor.

Sağlık bakanlığını, Türk Hava Yollari'ni aradik; kimse net bir şey bilmiyor. Dönen kişilerden tecrübelerini paylaşacak biri var mıdır? Bu hızlı testlerle ilgili sorun oluyor mu? Teşekkürler şimdiden herkese.

hizli test kabul edilmiyor, pcr yaptirmaniz lazim. bazi havaalanlarinda mesela ny orada hemen test yapilip sonucu cikiyor. 72 saate kadar sonuc cikmaz ise thy bilet degisikligi yapiyor.

  • oscar  (16.01.21 13:24:04)
Oscar, işte o test pcr testi değil; pcr testi teknik olarak o kadar çabuk çıkamıyor. Dün uzun uzun anlattılar bana. O test de hızlı test, havaalanlarinda olan yani.

  • fraise  (16.01.21 13:36:53)
thy'nin sitesindeki bilgi şu şekilde,

"30 Aralık 2020 itibariyle, Türkiye'ye gelen 6 yaş ve üzeri yolcuların (denizci, tır şoförü, transit yolcu hariç) planlanan kalkış saatinden önceki 72 saat içerisinde numune vererek alacakları negatif PCR test (nükleik asit testi olmalıdır) belgelerini uçuştan önce ibraz etmeleri gerekmektedir."

anladığım kadarıyla uçağın planlanan kalkış saati, TESTİN YAPILDIĞI saati takip eden 72 saatin içinde olmalı. test de yine senin söylediğin gibi tükürüklü falan değil PCR testi olacak.

yani pazartesi günü 14'te test yaptırdıysan perşembe günü kalkış saati 14 olan uçuşa kabul edilirsin, daha sonrası 72 saati aştığı için olmaz. ben öyle anladım en azından, yanlış yönlendirmiş olmayayım.

ben de eğer becerebilirsem 10-11 gün içinde türkiye'ye döneceğim ama aynı dertten mustaribim. bana uygun/sürpriz yaşatmayacak tek uçuş almanya üzerinden. o da pazartesi günü sabahtan var. hafta sonu test yapılmıyorsa veya sonuç verilmiyorsa yandık. yok başka ülke üzerinden gireyim desem her yerde öyle farklı şeyler yazıyor ki (sağlık bakanlığının sitesinde bile karman çorman her şey) ülkeye giriş için neye ihtiyacım olduğunu anlayamıyorum, türkiye için PCR testi yaptırıp da hollanda'ya girememek var. kafayı yiyeceğim, bi çuval para bi de bu test. kolay gelsin diyorum, umarım halledebiliriz.
  • der meister  (16.01.21 13:50:58)
Der meister, doğru anlamışsın 72 saat içinde olması lazımmış; saat yüzünden havaalaninda kalan bir sürü insan varmış.

Sadece test kısmı sıkıntılı çünkü pcr öyle şak diye sonucu çıkan bir test değil. Benim olduğum ülkede yine sürüntü orneklemiyle test yapıyorlar, sonucu en geç bir gün sonra elinde ama klasik pcr değil tabii. Zaten klasik pcri herkese yapmıyorlar artık. Sağlık Bakanlığı da doğru düzgün bir şey bilmiyor.

Şimdi burdaki bir acenteyi arayacağım.
  • fraise  (16.01.21 14:14:20)
Sadece PCR kabul ediliyor (test isteyen cogu ulke aslinda sadece pcr kabul ediyor, hizli testler kabul olmuyor)

Sonucta ozel yaptirilacagi icin yurtidisi cikisi icin istiyorum diyip yaptirabilirsiniz her yerde. Normalde benim yasadigim ulkede de pcr testini ancak hizli test pozitif sonuc verirse yapiyorlar ama yurtdisina cikis amacli pcr testi baska bir sey, sertifikali lab.dan parasiyla yaptirabiliyorsunuz.
  • kuehles blondes  (16.01.21 16:54:32)
@fraise öncelikle kimle görüştünüz bilmiyorum ama sizi bayağı yanlış yönlendirmişler sanırım. Yurtdışındaki sistemi açıkçası bilmiyorum ama türkiyede işler şöyke yürüyor. Örneğin:
Memorial hastanesi:
“PCR testlerinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır.“
“Gerçek zamanlı PCR sonucu 1-3 saat içinde çıkarken, hızlı sonuçlu olanlarda 15 dakikadan 1,5 saate kadar sürede sonuç alınabilir.”

www.memorial.com.tr

İstanbul havalimanındaki bir kurum: cdnuploads.aa.com.tr
Özel istanbul şafak hastanesine bağlı ve pcr testi yetkisi var sağlık bakanlığından: hsgm.saglik.gov.tr

Özetle, havalimanındakile hızlı tanı test kitiyle yapılmıyor ve 3-6 saat arası sonuç çıkıyor. Bu da pcr testi olmadığını göstermiyor.
  • Unde bach canim  (17.01.21 12:50:45 ~ 12:52:40)
Sonucu söyleyeyim bari. Ben pcr yaptırdım ama hızlı test yaptiran ve uçağa alınan 5-6 kişi vardı.

Biz sağlık bakanlığı ve Türk hava Yollari'yla görüşmüştük. Bence kimse net bir bilgiye sahip değil; görevli kişinin yorumuna göre uçağa alım yapıyorlar.
  • fraise  (17.01.21 18:57:10)