Bilişim Teknolojileri Yüksek Lisans

Herkese iyi haftasonları,

Ben 8 yıl iş deneyimi olan bir inşaat mühendisiyim. Hem inşaat sektörünün geldiği durum hem de çocukluktan beri gelen ilgim nedeniyle, ayrıca yazılım çok iyi gelsene tayfası sebebiyle aklım yazılım/data tarafına kaymaya başladı. Şu ana kadarki tüm çalışma hayatımı çöpe atıp tekrar öğrenciliğe başlamayı gözüm yemiyor açıkçası ama işten arta kalan boş vaktimde de bu konuyu biraz deşmek istiyorum.

Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde aşağıdaki tezsiz yüksek lisans programını gördüm. Ücreti 12.000 lira civarı, evden bitirebilirim gibi duruyor bu fırsatı değerlendirmeyi düşünüyorum. Ders içerikleri sizce tatmin eder mi? Sektör değiştirecek olursam bir katkısı olur mu? (Eş zamanlı olarak Python ve SQL öğrenmeyi planlıyorum.) Sektör değiştirilmeyecek olsa bile beni kişisel olarak geliştirir mi? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

www.bologna.yildiz.edu.tr

Tek başına bu kursu tamamlamanız sektörde iş bulmanızı sağlamaz. Güzel temel olur, üstüne bunun bi 2 katı mesai harcarsanız sektöre güzel bir giriş yaparsınız bence (ortalama üstü bir firmada junior developer olarak). Yani yaklaşık 2000-3000 saat mesai gerekiyor başlamak için. Çok hype var, çok zor bir iş de değil bence yazılım, ama çok emek istiyor.

Sektör değiştirmeyecekseniz katkısı olur mu? Yani bence olmaz. Ben şu an oturup inşaatla ilgili bir şeyler öğrensem ne faydası olur bana?

Python ve SQL'den oyla çıkarak web yapmak istediğinizi varsayıyorum, onun için ben olsam şu dersleri alırdım:

Nesneye Dayalı Kavramlar ve Programlama
Veri Yapıları ve Algoritma Tasarımı
Yazılım Mühendisliği Temelleri
Algoritma Tasarımı ve Analizi
Yazılım Proje Yönetimi
Tasarım Kalıpları ve Refactoring
Web Programlama
Veri Tabanı Modelleme ve Tasarımı
İleri Programlama Teknikleri
Bilgisayar Ağlarının Temelleri
  • plutongezegendegilmi  (16.01.21 11:51:41)
@plutongezegendegilmi

Detaylı cevap için çok teşekkürler. Aslında sektör değiştirmek ikinci planda diyebilirim, ilk amaç çağı yakalamak. Çok tutkuyla yapabilirsem ve yazılımın gerektirdiği sürekli öğrenme kafasına girebilirsem freelance işler deneyebilirim belki ilerde.

İnşaat çok spesifik bir alan, siz inşaatla ilgili bir şeyler öğrenseniz muhtemelen dediğiniz gibi faydası olmaz. Ama yazılım her alanın içinde. Bugün inşaat projelerinde de excel kullanıyoruz, verileri kullanarak grafikler tablolar oluşturuyoruz, ERP kullanıyoruz vs... Belki bu konularda da bakış açımı genişletir diye düşünmüştüm. Önerilerinizi dikkate alacağım, tekrar sağolun.
  • someonewalksalone  (16.01.21 12:23:31 ~ 12:24:29)
Bence okul okumak gereksiz vakit kaybi olabilir. Sececegin, secmek zorunda oldugun derslerin bir kismi gereksiz olacak muhtemelen. Coursera vs gibi yerlerden algoritma ve veri yapilari dersleri ile programlama temelleri ogrenilebilir. Yine benzer temel dersler online takip edilebilir. Bunun uzerine yazilimi ne uzerine kullanmak istersen o alanda hangi teknolojileri kullanman gerektigini ogrenip onlar uzerine kurs alabilir ya da online egitimlerler bulabilirsin. Bunlari ogrenirken de ogrendiklerini uygulayabilirsin. Ne yapmak istedigini bilmedigimden biraz genel anlattim. Ama data uzerine egilmek istiyorsan algoritma ve veri yapilari uzerine sql ve python dogru yol olabilir ama benim o tarafta cok bilgim yok.

  • lemmiwinks  (20.01.21 22:11:37)