Tuhaf apartman yöneticisi

Yeni bir dükkan kiraladım market yapacağım. Binanın apartman yöneticisi sürekli gelip her şeye karışıp duruyor. Otoparkta depomuz var, deponun önüne jeneratör ve klima motorları gelecek onu duymuş yönetici adam sürekli sorun çıkartıp duruyor. Binadakiler rahatsız oluyorlar yok jeneratör benzinli patlar otoparkta ve başka bahaneler. Bizim deponun karşısında binanın kendi jeneratörü de var. Bugün ustalar içerde çalışırken tekrar şikayete geldi çok ses çıkartıyorlar diye. Adam emekli işi gücü yok canı sıkılıp mı yapıyor bunları yoksa bize mi bi garezi var anlamadım gitti. Ben mi yumuşak yüzümü gösterdim acaba adama. Dükkan açılıncıya kadar ses çıkartmayayım diyorum ama gerçekten adam bıktırdı artık. Bi dahaki geldiği seferde eline 50- 100 tl para sıkıştırıp göndersem bir daha gelmez mi sizce yoksa ters mi konuşayım adam ile?

Bence para verme :) Alçaltıcı bir hareket onurlu insan için. O yüzden riskli (onurlu çıkabilir). Önce sakin sakin "yapacak bir şey yok. Burayı kiraladım, elimden geldiğince insanları rahatsız etmeden çalışmaya çalışıyoruz. Kusura bakmayın ancak yapabileceğim bir şey yok," de. Baktın ki adam denyo çıktı, o zaman sert çıkıp adamı bastırman gerekir diye düşünüyorum. Allah kolaylık versin. Ha bir diğer seçenek de adamla muhabbeti et, çay içir, kek yedir, arkadaşlık yap işte. En süperi bu olur.

  • prole  (15.01.21 01:04:21)
öncelikle siz market olarak çalıştırılabilecek bir bağımsız bölümü, yani kat mülkiyetinde ticari olarak görülen ve yönetim planında da market olmasına aykırı bir madde bulunmayan bir yeri kiraladınız değil mi? yoksa kafanıza göre zemin kat daire kiralayıp, duvarları falan kaldırıp market mi yapıyorsunuz? öyle yapmadığınızı varsayıyorum, çünkü ruhsat falan da alacaksınız.

bu durumda yönetici sizi neden sıkıştırıyor? gürültü elbette olacak. hatta ileride market çalışırken de sizinle ilgili problemleri olacak bunlar hiç bitmeyecek ki, yok markete gelen kamyonetler girişi kapattı, yok müşteriler çöp attı bilmem ne... onu yönetim planını kabul ederlerken düşünecekti.

ben olsam ilk önce mal sahibine durumu iletirim, sonra da alır karşıma konuşurum. para ile çözülecek şey değil. sizden zaten para alacaksa bunu sürekliliği olacak şekilde, yani apartman aidatlarının bir bölümünü komple sizin üzerinize yıkmak şeklinde yapar, o da sizin hoşunuza gitmez.
  • malheiros  (15.01.21 01:39:07 ~ 01:40:45)
hayatta para almaz o adam. derdi para olamaz. emekli, tek olayı binaya taşınan kişiler. apartman aidatının ödenmesi ile alakalı ne hikayeler vardır onda :) emekli adam zaten parayı ne yapacak? fena halde ters teper, söyleyeyim.
eğer ters çıkarsanız başınıza bela olur. açıkçası vazgeçebilecek bir noktadaysanız, başka mekan düşünün bile derim. yok değilse, adamla arayı iyi tutun. ama şöyle. "çay içer misiniz Ahmet bey" out, "aa Ahmet abi, ben de çay kime kısmet diyordum, geç tabureye, yeni demledim" in. baştan sizi severse, sorun çıkarmaz.

eğer "ben muhabbet edemem, abi-amca deyip de uğraşamam" derseniz bile, en azından asla aksi söz söylememenizi tavsiye ederim. mahalledeki diğer emekli-işi olmayan tayfayı da almıştır arkasına. arabanızı park etmenizden bile kavga çıkarır. en iyisi mahallenin delisi/belalısı gibi düşünüp laf etmemek derim.

ev/dükkan alma, komşu al diye de boşa dememişler. zor imtihan. allah yardımcınız olsun.
  • lovemyself  (15.01.21 02:35:22)
siz bu dukkani kiralarken apartmandan muvafakkiyet aldiniz mi ? almadiysaniz simdiden gecmis olsun. burnunuzdan getirirler cikmak zorunda kalirsiniz ya da binaya her ay duzenli para vermek zorunda kalirsiniz.

eger muvafakkiyet almadiysaniz mal sahibine marketi acmadan muvafakiyet almak istediginizi mutlaka ama mutlaka iletin ve noterden alin. noter masrafini siz karsilayin. yoksa cok cok cok basiniz agrir mahkemelik bile olursunuz onca yaptiginiz yatirim zarar eder.
  • oscar  (15.01.21 06:23:51)
@oscar: kat mülkiyetinde ticari olarak niteliklendirilen bir bağımsız bölüm için neden herkesten muvafakatname alsın ki? bu dediğiniz şey niteliği "daire/mesken/konut" olan taşınmazlar için.

muhattap bile olma. eğer çok darlarsa mal sahibi ile görüşmeni tavsiye ederim. böyle berbat bir dönemde kiracı bulmuş bir mal sahibi sizi yavrusunu koruya kartal gibi koruyacaktır :)
  • teritori  (15.01.21 09:30:07)
onuda apartmandakiler darlıyordur. bende yöneticiyim,oluyor öyle şeyler. he tamam konuşurum diyip savuyorum başımdan. tekrar sorarsa ben söyledim bide sen konuş diyorum olup bitiyor. bizimde altımızda bir pastahane var girişi kapatan arabalar,hiç bitmeyen çöpler en büyük sorun ama ilk baştan mal gibi herşeye imza bastıkları için yapacak birşey yok. kendi evim olsa altı dükkan olması için hayatta imza atmam. dükkan tam bir baş belası.

  • tenekeadam  (15.01.21 12:03:22)