Zihin okumak mümkün müdür?

Öncelikle soruyu fantastik özel güçlerden ve komplo teorilerinden tamamen bağımsız olarak, bilimsel olarak soruyorum. Ayrıca çok cahilce bir soruysa affınıza sığınırım, ben sözelciyim. Şimdi bu beyinde olan her şey nöronların aralarındaki iletişimleriye oluyor ve bu iletişimde sinyallerle oluyor. Elektrikli protezler var. İnsan yapımı elektronik el kol vs beyindeki nöronlarla iletişime geçip organ işlevi görüyor. Yani nöronlarla iletişim sağlanabiliyor. Bu durumda bu işleme uygun bir makinayla bir insanın düşüncelerini okumak, beyninin içine girmek mümkün müdür?

Bence bu soruyu sinan canan a sorun soru cevap videoları çekiyor sık sık. Çoğu kişinin cevabı tahmin olur kanımca

  • rapisa  (14.01.21 03:55:36)
Rüyaları kaydetme hipotezi gerçekleştiğinde bence zihin okuma da bununla aynı paralelde gerçekleşecektir.

  • Lir Psikoloji  (14.01.21 04:37:13)
özellikle son 100-150 yıldaki teknoloji değişimine baktığımızda , mümkün görünmeyen bir çok şeyin mümkün olduğunu, bugün gündelik hayatımızın değişmezleri olduğunu görebiliriz. adamlar en son nötrinoları (yanlış yazmış olabilirim) okuyarak dünyanın öbür tarafındaki güneşin fotosunu çektiler.

beyni okumak da aynı şekilde bence. beyinde bir hikaye dönüyor ama daha tam olarak bilemiyoruz. beyni daha iyi anladıkça, yeni yöntemler geliştirildikçe bir şekilde "zihin okuma" mümkün olacaktır.
  • co2s2  (14.01.21 12:21:48)
Telefonların bizi dinlediğinde hemfikiriz sanırım ama bir tık ötesi, zihin de okuduklarına eminim ama ispatlayamam.

Bir kaç sefer öyle sessiz sakin telefonda takılırken “sadece aklımdan geçen” şeylerle kısa sürede karşılaşma durumu oldu, hiç bir arama, konuşma vs yok, tamamen sadece düşünce. Yok artık, n’oluyoruz falan oldum.

Diğer ihtimal olarak çekim yasası da devreye girmiş olabilir, bilemiyorum ancak hissettiğim duygu kesinlikle zihnimi okuyorlar olmuştu.
  • epitaf  (14.01.21 18:26:47)
Aman hocam bunları fazla düşünme manyak olursun. Evlerden ırak

  • gatherer  (14.01.21 19:45:12)