istemsiz olarak sinirli bakmak

önce biraz ağlamak istiyorum: çok uzun yıllardır istemsiz insanlara sinirli bakıyorum. yolda yürürken kaşlarım çatık yürüdüğüm çok olur. dahası, mesela bir arkadaş ortamında normal normal oturuyorum, biri bana bir şey diyor, ilk bakışım sert oluyor. bunu dolaylı olarak, karşı tarafın tepkisinden anlıyorum. şimdi hatırladığım bir olay var mesela, mcdonalds'ta sıradayım, yanıma bir çift geldi, kız tarafı bana "pardon" deyip bir şey soracaktı, döndüm, ters ters bakmışım demek ki, geyik yapıp adamın arkasına geçip eğildi :) ben de güldüm, sonra adam sordu bana soruyu. böyle onlarca olay yaşadım. bu önemli değil ama arkadaş arasında olması kötü. yani son 10 senede kimbilir sırf bu yüzden kaç insan beni yanlış anladı, belki bunun da etkisiyle bana yaklaşmak istemediler, kimbilir kaç arkadaş kaybettim? ya da bazı kişilerle daha yakın olacakken sırf bu yüzden ("şu salak da bana sürekli tip tip bakıyor" dedikleri için) muhabbetim pek ilerlemedi. halbuki onlara böyle ters ters bakmak istemiyordum, onlara sinirlenmiyordum o an.

bir keresinde ise biri bana direkt olarak bu konuyu yazdı whatsapp'tan. karşı taraf çok hassas biriydi, çok takan biriydi ama mesela "beni sevmediğini düşünüyorum, geçen gün senden bir şey istediğimde sinirli sinirli baktın" demişti mesela direkt (o an da "kızdın mı" gibi bir şey demişti zaten). halbuki gerçekten, bir şey istedi diye sinirlenmemiştim. böyle böyle belki de insanlar uzaklaşıyor benden.

son bir olay daha anlatayım. topluca tatile gittik. ben biraz fazla yandım, biri gelip omzuma dokundu "coss" dedi esprisine, ben bir şey demeden yine ters ters bakmışım demek ki, "acıdı mı kiii" dedi. ben de sonrasında (her zaman değil ama) durumu düzeltmek için bazen gülümseyerek "yoo" falan diyorum.

bu durumun sebeplerine gelir isek de. bu bir semptom olabilir. hayatıma ve kendime olan kızgınlığımdan dolayı sürekli kaşlarım çatık geziyor ve gayet güzel güzel oturuyorken bile biri bir şey dediğinde istemsiz olarak sinirli bakıyor olabilirim. bilmiyorum bu ne kadar doğru ama böyle olabilir. neyse, sonuçta birdenbire kendime bakışım 180 derece değişmeyeceğine göre öncelikle bu semptomu düzeltmem lazım.

bu durumu nasıl düzelteceğim ya? kim bilir ne kadar kaybım oldu bu yüzden. yani düşünün mesela gidiyorsunuz birine espri olsun diye "coss" diye dokunuyorsunuz, o size sinirli sinirli bakıyor, acıdı da ondan baktı sanıyorsunuz ama acımadı da. yani o insana karşı ne kadar rahat olup ne kadar yaklaşabilirsiniz ki? :/ er kişiyim bu arada bilmiyorum bu bilginin bir faydası olur mu :)

bir fikri olan var mı? ayrıca, bu durumun insanlarla olan ilişkilerime etkisini de değerlendirirseniz sevinirim. "ben de olsam size gıcık olurdum" gibi veya tam tersi.

Ilginc bir şey ama herkes az da olsa yaşayabilir galiba bu durumu. Benim de çalıştığım ofise işbirliği yaptığımız bir adam gelmişti. oturup konuşuyordu diğer kişiyle, ben de kendi işimi yapıyorum masada. Bi ara kafamı kaldırıp adama bir baktım ama farkındayım kesecek gibi baktığımın. Sonra da gülümsemek yerine önüme dönünce adamın sesini duydum birkaç dk sonra konuşurken 'kim bu ya ne iş yapıyor' vs :) halbuki hafif bir gülümsemeyle yanlış anlamanın önüne geçilebilir belki. Benim tavsiyem farkına vardığınızda hafif bir tebessüm edin.

  • havadakarada  (13.01.21 13:25:49)
İngilizce kaynak olur mu?
www.scienceofpeople.com

Edit: ¯\_(ツ)_/¯
  • kobuzchu kiz  (13.01.21 13:34:41 ~ 13:46:33)
@kobuzchu kiz: olur. teşekkürler.

edit: bitch mi? :))

videodaki

Are you angry?
Is something wrong?
Did I say something to offend you?
Why don’t you smile more?

bu laflardan ilk üçünü duydum sanırım. yani bu anlama gelebilecek tepkiler aldım. yoksa sadece üçüncü lafı duydum, yukarıda da anlattığım gibi. ama durup dururken sinirli gözükmüyorum. onun yerine biri bir şey dediği zaman ona bakma refleksim bu surat oluyor niyeyse.
  • ardt  (13.01.21 13:35:10 ~ 13:39:47)
ben de öyleyim tamamen yüz yapımla alakalı değişeceğini de sanmıyorum. yapacak bir şey yok.

  • kestane gürgen palamut  (13.01.21 14:06:25)
Hocam benim alerjik açık ten yapı renkli göz kombinasyonum var ben de çatarım kaşları. Ama güneşe çıkmayı sevmem hiç o yüzden problem olmuyor. En kısık ışıkta telefonumu kimse kullanamaz. Hatta kuzenim aynı şekilde o çık çıkar güneşe göz kenearları kırıştı adamın genç yaşta. Bu konu sizin için önemliyse göz estetiği bölümleri var bazı göz hastanelerinde ben ankarada gördüm. Bakışınızı cerrahi olmayan yöntemlerle örneğin botox(1 yıl idare ediyor) düzeltiyorlar. Kaşlara da yaptırısınız bi işlem çözülüyor

  • gatherer  (13.01.21 14:27:32)
Yüz yapını nasıl değiştiricen? Konuşmaya başladığında mimiklerin düzeliyor zaten, bırak insanlar azcık korksunlar senden. Ben bir kadın olarak bahsettiğin "sorun"un ekmeğini çok yerim çünkü doğal koruma kalkanı oluyor bana (çok güzelim çünkü. Hohahahahahah)

Bence kendinle daha derinlikli konularda ilgilenmelisin, kendini sevmeyi daha incelikli şekilde öğrenmelisin. Bu sorduğun soru aslında psikolojinin senden bile çok uzak kaldığını, seni çok özlediğini gösteriyor.
  • 1bir1bir1  (13.01.21 17:17:32)
catik kaş icin botoks yaptirabilirsin. gene benzer bir sekilde kaşlarini sekillendirmek (tabi uzman birine gitmek lazim) de yuz ifadende onemli degisiklik yaratabilir.

  • hot potato  (13.01.21 19:00:02)
Bir an ben mi açtım duyuruyu diye düşündüm :) Bir de benim kaşlarım da çatık. Ben de çok fazla bu konuda yorum alıyorum. Bugün daha insanlar sana yaklaşmaya korkuyordur yorumu aldım. Kaş alma ihtiyacım olmamasına rağmen ifademi yumuşatmak için aldırdım. Onun dışında kendime sürekli gülümsemem gerektiğini hatırlatıyorum ve sıkça parmaklarımla kaşlarımı düzeltiyorum ifademi yumuşatmak için. İnsan ilişkilerini etkiliyor maalesef. Soru sorulacaksa insan biraz yumuşak bakan birini tercih eder, dert anlatmak çare aramak istediğinde yine aynı şekilde.

  • skywalker.anakinn  (13.01.21 23:18:18)