Turk fiilm/dizileri ses miksaji sorunu

Turkiye’de cekilen dizi ve filmlerde neden ses sorunu var? Diyaloglar anlasilmiyor, ses bir alcalip bir yukseliyor, muzik sesi tum sesleri bastiriyor. En son Azizler filminde vardi ancak neredeyse her yapimda ayni sorun var. Kelebekler, Nuri Bilge Ceylan filmleri, TV dizileri,Bir Baskadir..

Cozmesi zor bir sorun mudur bu?

bir seyin uzmani yerine her seyin uzmani*nin kabul gormesinden. yakin bir arkadasim sektorde ise girdi (uzmanliklarini ve noksanliklarini ozellikle dile getirerek) adama ikide bir "sunu da yapiver" diye alakasiz is kilitleniyor.

simdi durum boyleyken ben sadece seste uzmanlasirsam emegimin karsiligini alacagimdan suphe ederim. sonra kurguyu da ustlenirim, goruntuye odaklanirken sesteki keskin dalgalanmalari duzenler, teferruatlari iplemem...
  • ateistanbul  (09.01.21 14:43:59)
sette/studyoda ses ne kadar temiz alinirsa post production'a ayni kolaylikta is gelir. bizde yarim yamalak seyler "kurguda halledilir" mantiginda kabul goruyor, gormek zorunda. sette irgat gibi calisan insanlara "bir tekrar daha" demek zor olabiliyor nitekim.

cozumu: insana insanca calisma sartlari sunulmasi.
  • ateistanbul  (09.01.21 14:46:49)
Bırakın filmi falan . Yabancı YouTube kanalları bile daha iyi.
Ama kimin umurunda ?
Ha görüntüler iyi mi ? Onlarda rezalet.
  • ycaycayca  (09.01.21 15:17:18)
Sesciye color yaptirilan bir ulkede iyi bile bence.

Bir de sizin dinleme kaynaginiz da onemli. Referans hoparlorde mis gibi gelen ses, cep telefonundan dinleyince kotu de gelebilir.
  • brkylmz  (09.01.21 15:43:15)
Nuri Bilge Ceylan'ın ilk filmlerinde var ama bu da imkansızlıklarla alakalı mazur görülmesi gereken bir durum. Kendisi sese acayip önem veren biri

  • olaylar olaylar  (09.01.21 16:39:04)
Ahlat Agaci’nda Sinan’in bazi konusmalari anlasilmiyor. Izleme kaynagim genelde televizyon, ki sinemada da cok fazla yasiyorum bu durumu.

Goruntu ve goruntu yonetmenligi sesin yaninda uluslararasi seviyeye yakin bence. Ses icin ozel bir durum var gibi sanki.
  • morinyo  (09.01.21 16:52:17)
Ses sinemada en onemli konu aslinda.

Asil atmosferi veren sey ses. Goruntuyu at, yine iyi bir ses tasarimiyla bir atmosfer olustursbilirsin. Ama goruntu ses olmadan o atmosferi veremez.

Turk yonetmenler bu konulari iplemez hic. Xogu montaj masasina bile oturmaz.

Bir de ses asiri muhendislik bir konu. Bizdeki sescilerin cogu alaylli. Oysa mikrofonlamadan tut miksaja kadar her sey cok ciddi hesap kitap istiyor.

Mesela reverant filminin orman seslerini kaydetmek icin gunlerce mikrofonlama yapilmis.

bir turk yonetmen film cekimi sonunda on dakika ses kayit cihazina orman sesi kaydeder butun filmde onu kullanirdi
  • anten  (10.01.21 04:12:14)