Aramızda sağlıkçı-doktor var mı? İnfluenza ve covid aşısı hakkında

65-70 aşında anne-babamız var. Aylardır influenza aşısı çıkmamıştı, yeni çıktı. Reçete ettirdik. Fakat sağlık ocağındaki hemşire "pazartesi covid aşısı geliyor, bunu vurdurursan bir buçuk ay covid aşısı olamazsın" demiş.

Bana saçmalıyor gibi geldi. Pazartesi aşı başlıyor mu? Böyle olsa bangır bangır her yerde geçerdi gibi geliyor. İlk grup sağlıkçılar değil mi? Sağlıkçılar bitse bile en yaşlılardan düşüğe doğru gitmeyecek mi aşılama sıralaması? 90-89-88...70 yaşa gelene kadar en az bir ay geçer diye düşünüyorum. Trde şu an 3 milyon aşı yok mu zaten.

İnfluenza aşısı covid aşısı arasında 45 gün mü olacak?

Ya biz mi yanlış yönlendiriyoruz? İnfluenza aşısı olmasınlar mı? olmasınlar mı

Bana mantıksız geldi hemşirenin söyledikleri. Siz ne diyorsunuz?

her sene oluyorlar mıydı? bizimkiler de aynı durumda ama şimdiye kadar hiç influenza aşısı olmadılar. e-nabızdan baktım tanımlanmış, reçeteyi yazdırıp olabiliyorlar. fakat koruyuculuğunun zaten mart ayına kadar olduğunu okuduğum bir aşıyı -ki daha önce hiç olmadıkları bir aşıyı- yaptırmak istemedik açıkçası. bu durumda covid aşısı olmak daha mantıklı geliyor. ki o da tartışılır. aşı var mı yok mu, hangi aşı, aşılama ne zaman, hangi aralıklarla, nerede-nasıl yapılacak bunlar daha netleşmedi.

ayrıca zaten bu süreçte maske mesafe hijyen kurallarına dikkat edildiğinden normal grip, influenza riski de azaldığı için olmayı düşünmüyor bizimkiler açıkçası.

influenza aşısının mart ayına kadar koruyuculuğu olduğu kesin bilgi değil, sanırım yaz ayları geleceğinden mart ayına kadar dediler. normalde de zaten 6-7 ay koruyuculuğu varmış. ekim ya da kasım aylarında olunması gereken bir aşıydı bu geç geldi. ben gerek yok diyorum ama karar sizin tabi ki.
  • Improbable  (08.01.21 12:25:12)
CDC immünizasyon rehberi :

"There is no evidence that inactivated vaccines interfere with the immune response to other inactivated vaccines or to live vaccines. Any inactivated vaccine can be administered either simultaneously or at any time before or after a different inactivated vaccine or live vaccine"

www.cdc.gov

Her iki aşı da inaktive.
  • qaram  (08.01.21 16:22:11 ~ 16:22:51)
@qaram teşekkür ederim. Birisi bu bilgiyi sağlık çalışanlarına da bildirse iyi olacak.

  • adivar  (08.01.21 17:48:34)