yurtdışına taşınma kira sözleşmesi feshi için haklı sebep mi

s.b. yurtdışından iş bulsam sözleşmeyi feshetmek istediğimde nelerle karşılaşırım?

işin yokuşa sürülmemesi için sözleşmene bakman ve ev sahibinle konuşman lazım. Haklı olabileceğin kısımlar var, mantıken ihbar süresi kadar önceden bildirim yaparsan sorun olmamalı.

  • cursor  (06.01.21 11:52:30)
Evet benim kira sözleşmem kasımda yenileniyor, ihbar süresine de uyarsam başka sorun çıkartabilir mi? ekstra para isteyebilir mi, kira sözleşmesinde kefil imzası var gidip ondan para isteyebilir mi?

  • nahtoderfahrung  (06.01.21 12:01:42)
ev sahibiniz ile konuşun. çok anlayışsız biri değilse en fazla depozitoyu vermezsiniz.

  • nuisance  (06.01.21 12:12:10)
Başka şehir veya ülkeye taşınma, yasadaki haklı fesih nedenleri arasında yer almıyor. Eğer sözleşmenin ilk yılı dolmadan çıkmak istiyorsanız, evsahibinizle anlaşmaya çalışmanız gerekiyor.

  • mikro patlama  (06.01.21 13:35:33)
@mikro patlama, sözleşmenin ilk senesi doldu şuan 2.sene içerisindeyim ama daha önce sözleşme yenilendiğinde +1 sene daha uzuyor diye duymuştum. 1. sene 2. sene olmasının bi önemi var mı?

  • nahtoderfahrung  (06.01.21 13:40:27)
bi önemi yok, sözleşme otomatik uzuyor.

  • nuisance  (06.01.21 13:45:23)
Yasal tarafından emin değilim ama uygulamada genellikle 1 yılı dolduran kiracının önceden (mesela 1 ay) haber vermesi halinde evsahipleri karşılıklı sözleşme feshini onaylıyor. Sözleşmenize bir bakın, fesih bildirim süresiyle ilgili bir madde varsa bununla ilgili olabilir. İlk senenin dolması evsahibi açısından önemli çünkü ilk sene dolmadan çıkmak isteyen kiracı kötü niyet şüphesi uyandırır (uzun dönem kira bedeli ödeyip kısa dönem kaldığı için).

  • mikro patlama  (06.01.21 21:24:24)