Ya şu d vitamini olayını nasıl yapacağız

Her doktor farklı bir şey söylüypr. Hanımın 18di d vitamini doktor ampul verdi 300klık iki haftada bir iç demiş. Sonra başka doktora gittiğinde o da bu kafar cok fazla siz damlanın içine ampülü kırın karıştırıp hergün üç damla kullanın demiş. D vitamni fazlası zaara demiş kısacası. Hangsini uygulayacağmızı şaşırdık. Siz nasıl kullanıyorsunhz

D vitamini zehirlenmesi yaşamak için mevcut d vitamininin vücutta über premium seviyelerde filan olması lazım denmişti. Bu konuda Canan Karatay diyor ki "benin d vitaminim 150, eşimin 250, ağabeyimin 400". Kaldı ki onlar her gün güneşe çıkan yürüyen falan tipler. Sizde öyle bir durum yoksa bence d vitamini almaktan hiç çekinmeyin.

  • 1bir1bir1  (05.01.21 20:10:07)
Burada bahsettiğin ilk doktora gitsin eşin. Onu bulsun hatta.

  • 1bir1bir1  (05.01.21 20:11:06)
4 sene önce bende d vitamini eksikliği göründüğünde ben de her hafta 1 tane d vitamini şisesi içtim (ampül gibi olanlardan değil). 50000 iu/15 ml'lik.

o zamanki tahlilim 11.6 diyordu. referans aralığı 20-100
  • false pretension  (05.01.21 20:28:07 ~ 20:28:39)
Günlük alınması gereken 2000 ünite ampğlle 300000 ünite alıyorsun demiş ikinci doktor. Bana mantıkkı geldi ama ampülü damlayla karıştır olayı saçma geldi. Aldığı ampüller boşa gitmesin diye dedğini düşünüyorum. 6 ampülün 2sinin kullanmıştı.

  • condom kurşunu  (05.01.21 20:30:11)
300.000 uniteyi tek seferde almanın sorunu vucut bir anda bu kadar d vitaminini depolayamıyor. mantık olarak da doğada asla 300k ünite d vitamini oral yoldan vucuda girmiyor.

2ci doktorun dediği 50.000 ünitelik damlalıklı şişeye bir adet 300k ampul ekle. bu şişeyi de her gün alarak 1 ayda bitir. araştırmalara göre haftalık 50.000 ünite civarı en iyi sonucu veriyor.

özet:2ci doktor haklı
  • orpheus  (05.01.21 21:48:11)
ben d vitaminiyle ilgili baya araştırma yaptım. edindiğim bilgiler şu yönde oldu doktor arkadaşlar düzeltirse de sevinirim.

****** öncelikle damla hesabı değil iu hesabı yapıyoruz *********
devit 3 50k iu fiyatı da 9 tl her 1 damlası 160 iu olması lazım
devit 3 200k iu fiyatı da 20 tl (her bir damlası 800 iu)

devit 3 ampul 300k iu fiyatı 4.5 tl falandı.

gunluk doz 10k iu uzun sureli kullanimda toksik etkisi yok. eger gunde 5k iu kullanirsan 1 sene icinde ortalama kan seviyen 65-75 arasina geliyormus

ayrica her 300k iu kandaki seviyeni yaklasik 27-30 ng/ml arttiriyor ona gore hesap et.

aldığınız 50k iu kandaki seviyeyi 4.5-5 ng/ml oranında arttırıyor. makalelerde de böyle şeyler yazıyordu. ayrıca örnek olması açısından benim kuzenim ölçtürdü tam da böyle çıktı. bir ayda 80k iu kullandı 22 olan seviyesi 29a çıktı. ben de bu yüzden kullandığımı kenara not alıyorum.

300k iu luk ampulü kullanmaktansa sanırım günlük olarak 3-5k iu kullanmak daha yararlıymış.

intoksikasyon için 2-3 ay boyunca günde 40k iu kullanmak gerekliymiş (reçete artı makalelerden gördüğüm üzere)

günde 4k iu bir yetişkin için max limitmiş.fazlası uzun süreli kullanımda önerilmiyor.

kalsiyum magnezyum ve d vitamini olayına gelirsek d vitamini kandaki kalsiyum miktarını arttırıyormuş ve anladığım kadarıyla d vitamini sentezi arttıkça vücutaki magnezyum oranı azalıyormuş. bu da zaman zaman kas ağrılarına sebep olabilir diyorlar (ama çok yüksek düzey d vitamini alırsanız) o yüzden magnezyum takviyesi alınabilir anladığım kadarıyla (magnezinc diye bir ilaç var hem magnezyum hem çinko)

ben şuana kadar haziran ayından beri 450k iu içtim düzenli olarak. günde 3-4k iu ya tekabül ediyor. aşağı yukarı 30 seviyelerinde dersek kan düzeyime (hiç ölçtürmedim) şuan tahmini maximum 75 minimum da 55-60 arasında bir yerde olması gerekli.

ölçtürünce her şey daha net olur. doktor arkadaşlar da yanlışlarım düzeltirse sevinirim...
  • lata  (05.01.21 21:56:57 ~ 22:06:53)
bizimkiler devit markalı bir şey almışlar. ampul şeklinde. kırıp ekmeğe döküp tüketiyoruz. 3 haftada 1 tüketin demişler. tıbbi değerleri vs. hakkında hiçbir fikrim yok ancak kullanmaya başladığımdan beri uyku düzenim acayip düzeldi. hiç beklemiyordum.

normal şartlarda 11 saat uyku anca yetiyordu.(oha hayvan dediğinizi duyar gibiyim) bu mereti tükettiğimden beri 7 saat uyku standartım oldu. sabah saat 8.50 gibi tak diye kalkıyorum. buradan sevgilerimi iletmek istedim d vitaminine. daha önce çeşitli multivitaminler kullanıp faydasını görememiştim.
  • ot var icersen bok var yersen  (05.01.21 22:00:07)
Günde 10 damla Devit kullanıyorum 2 yıldır. Bir zararını görmedim. MS hastasıyım nöroloğum verdi.

  • suicides underground  (05.01.21 22:16:08)