Şirketin dolandırılması ama dava açmaması

Yurtdışı merkezli bir şirket var İstanbul'da. Adamın biri karşılıksız 100 bin üzeri çek verip mal almış sonra tüymüş. Adam aynısını birçok şirkete yapmış ve bildiğim en az bir tanesi dava da açmış. Ama bu bahsettiğim şirket dava açmıyor çünkü avukat 5 bin lira gibi bir dava masrafı istemiş.

Bu işin dava masrafı nedir normalde ve ilerde yeni masraflar da çıkar mı? Böyle bir sebep için mantıksız geldi bana. %20 ile anlaşsalar en az 20 bin lira kazanacak avukat sonuçta.

Dava masrafından ziyade avukat ücreti ve tahsilat şansını düşünmüş olabilir şirket. Ancak vergisel anlamda dava açamazsa şüpheli alacak karşılığı ayiramadigi için zararlı olabilir.

  • aslil  (05.01.21 20:00:21)
Haklılar. 105 binden olmamak için yapmışlar, esnaf arkadaşta vardı sanırım 700 bin civarında parça parça her yerden tahsil edilmemiş çek.10 bin verene devrediyordu , en son çarşının ortasında yakıp geçmişti senedi sepeti :) Bu tezgahı açmış adamdan 1 kuruş alamazsınız, memleketimizde çekin sadece adı var. Ödenme garantisi, koruma yok.

  • synax  (05.01.21 20:38:20)
neyine dava açacak anlamadım ? şirket dolandırılmamış karşılıksız çek almış arada fark var. tahsil edilemeyen ve zaman aşımından dolayı düşen icra dosyalarını görsen hak verirsin. hele şimdi pandemi sonrası kat kat artmıştır.

karşılıksız çek için icra takibi başlatabilir, eskiden çekten dolayı hapis vardı şimdi kalktı yanılmıyorsam. çekin yaprak başına teminatı da 350 lira gibi.

icra takibinin öyle 3000-5000 gibi bir masrafı yok ancak şahsın bir taşınmazı veya aracı varsa bunun üzerine icra+yakalama veya satış koydurmanın bir masrafı var. bunun da maksadı adamın arabası yakalandı otoparka çekildi 6 ay bekledi. o süredeki yediemin masrafını kim ödeyecek.

özetle icra takibi başlatıp belki bir gün biryerde denk gelirse üç beş kuruş alabilir ama muhtemelen bu şahısın onlarca icrası vardır üstüne de bir kuruş malı yoktur. yani vardır ama karısının üstünedir, arkadaşının üstünedir. bu durumda yapabileceğiniz hiçbir şey yok.
  • orpheus  (05.01.21 21:54:09 ~ 22:02:26)
@orpheus

çek yaprak bedeli 2250 tl.
  • Kresto  (05.01.21 22:13:49)
zam gelmiş, çekte ilk sırada kim varsa 2250 lirasını alır bekler bu durumda.

  • orpheus  (05.01.21 23:40:31)
@orpheus tapu değilki bu ilk sıradaki alsın,
çeki kim bankaya ibraz ederse 2250'yi alır, çekin aslını teslim eder. Bankadan yazı alır 97,750 alacağı kaldığına dair

  • birbilsem  (06.01.21 10:37:41)