Ingiltere vs Almanya

Goc etmek icin sadece sizin seciminize kalsa hangisini tercih ederdiniz ve nedenleri nedir?

Almanya icin aylik 3000€ net, Ingiltere icin de 3200£ net geliriniz olacağını, esinizin ev hanimi, 3 ve 6 yasinda 2 cocugunuz oldugunu dusunun.

Edit: Ingilizce ve almancanizin her ikisinin de c1 seviyesinde oldugunu kabul edin. Sehir olarak londra harici olacak sadece.

Şehir?

  • lcha  (04.01.21 15:59:02)
@icha, editledim soruyu. Londra haric.

  • Kirmizibavul  (04.01.21 16:04:49)
Turkiye'deki durum nedir? Cok mu kotu yani?
ingilizce, almancasi c1 olup, bu krizde bu ulkelerden bu tarz teklifler alabilen adam Turkiye'de kaymak tabakadir zaten. Turkiye'de buyuk bir sehirde yasiyorsa, evi, arabasi, mevkisi hepsi varsa bir anlami yok bence sifirdan sinif dusup tekrardan gocmenlik cekmenin. Bir cok ergen cikip yeter ki y.disi olsun garsonluk yaparim, araba bile yikarim diye gaz verecektir ama o is oyle degil.

  • neverletyougodown  (04.01.21 16:17:42)
@never, yemisim turkiyedeki durumu. Orayi karistirmayalim. Soyledigim seyler farzi muhal. Yani o sekilde dusunun. Teklif falan yok. Iki ulkeyi de bilenler icin soru acik ve net.

  • Kirmizibavul  (04.01.21 16:28:20)
almanya'yi bilmiyorum ama ingiltere icin londra disinda 3200 net guzel para. 2 kisi de calisirsa tadindan yenmez.

  • icim urperiyor  (04.01.21 16:30:17)
Açıkçası Almanya çok bilmiyorum ama Fransa'yi biliyorum fransa'nin genelde yeme içme, araba, teknoloji vs olarak daha pahalı olduğunu biliyorum. Bu sekilde ben almanya derdim. Çünkü 3000€ iyi bir para(ben evli ve esi calismayan biri olarak ben 2580 aliyorum, ev, araba kredisi, hanimin egitim kredisi, benim Türkiye'deki egitim kredim spor cart curt her seyi cikarinca aylik 350€ kenara kaliyor. 300-400bin kisilik bir sehirdeyim. Bu 310€ araba, 50€ egitim, 80€ araba sigortasi gibi seyleri cikarinca ekstra 450€ gibi bir para cikar.). Iki cocuk olmasa cok rahat olursunuz derdim ama çocuk masrafi ne kadar oluyor bilmiyorum. Ama sonucta okula para odemeyeceksiniz vs sıkıntı olmaz.

Buna ek olarak ekonomik olarak düşünürsek de Almanya'da is olanaklari daha fazla, ekonomik olarak kriz vs olasiligi daha az.

Ben her türlü almanya derim, 3bin euro büyük şehir vs (berlin misal kira sikinti denilir hep, aynısı paris/lyon icin de gecetli) değilse çok güzel yeter.
  • logisticsmanager  (04.01.21 16:34:59)
@kirmizibavul, almanya daha istikrarlı ve geleceği parlak bir ülke bence şu aşamada, ingiltere’nin ab’den çıkışı, geleceğinin belirsizliği vs ne kadar çok güven verseler de bi almanya güveni vermiyorlar. onun haricinde avrupa’nın tam göbeğindesin, komşuların müthiş falan.

yine de kesin almanya diyemiyorum, ingiltere öyle bir ülke. sanırım ingiltere derdim.
  • garavel  (04.01.21 16:48:28)
Almanca olmasa İngiltere derdim, Almanca da varmış o zaman Almanya.

  • lcha  (04.01.21 16:53:32)
@Kirmizibavul o halde madem diller c1, Almanya kesinlikle. Ingiltere'de populistlerin ne yaptigini gorduk Brexit gelecek ucucaz diye propaganda yaptilar ve basarili oldular yani halk bunlari yedi. balikcilik uzerinden bile milliyetcilik kastilar, kiyilarimi koruyacagiz, ulkenin balikciligini kurtardik diye. Kimse de demiyor ki aga balikciligin ekonomideki payi %1 zaten kurtarsan ne olur balikciligi kurtarmasan ne olur :) Bizde nasil Osmanlici tipler varsa orda da imparatorlukcu tipler var, yasli, cahil zannediyor ki eskiden oldu gibi Ingiliz Imparatorlugu yonetiyor, somurgelerin abisiyiz falan, gercekte Iskocya'ya, Galler'e bile sozu gecmiyor adamlarin, adam senin daha ulke icinde Covid kisitlamana karsi cikiyor, uymuyor, kendi kuralini koyuyor. Senin artisligin kime, ada ulkesisin zaten, Brexit'te geldi hepten izole olacaksin, gucun, etkinligin azalacak dunyada. Maksimum Amerika'nin emir eri gibi bir gorevin olacak, sanki onceden cok farkliydi neyse. Alman halki gidip de populiste prim vermez, kolay gaza gelip manipule olmaz. Mesela Fransa'da ayni sey var, Macron somurge ziyaretleri yapip, milliyetcilik kasmaya calisiyor. Almanya'da bu tarz numaralar prim yapmaz. Almanya'da kural, sistem var. Ingiltere biraz daha kapitalist, gevsek, kurallar esnek, guclunun, zenginin lehine bir sistem uzerine kurulu. Ekonomiye gelirsek gene Ingiltere'de fabrika, uretim kisitli, her sey disardan aliniyor Almanya'daki is ortami yok kesinlikle. Turkiye ikili iliskilerde ihracat ithalatta arti veriyor Ingiltere'ye. Arti verdigimiz sayili ulke var, biri Ingiltere. Bir de Ingiltere'de cok fazla 3. dunya gocmeni var, Brexit de geldi ustune. bu ne demek, avrupali daha da azalacak, blm muhabbetinden zencisiz reklam cekemiyor adamlar, bu bir dramdir.

  • neverletyougodown  (04.01.21 17:01:05 ~ 17:06:37)
İngiltere'de yaşamadım ama almanya asgari şartlarda bile yüksek bir yaşam kalitesi sunan bir ülke. Yakınlığı, kültürün türklere aşina olması, yönetimin stabilliği (merkel vs boris yani), ekonomisi, markaları, iş kültürü, genel kültürü, türk yemeklerine erişim, vs vs her anlamda çok iyi bir ülke.

  • roket adam  (04.01.21 17:05:27 ~ 17:06:00)
Cevaplar icin tesekkurler. Efkar-i umumiye Almanya'dan yana. Yalniz kimse Almanya'daki insanin canina ot tikayan burokrasiye ve satilik/kiralik mesken bulamama sorununa deginmemis. Bu iki durum tartinin dengesini bozacak onemde olamaz mi?

  • Kirmizibavul  (04.01.21 17:29:58)
@Kirmizibavul emlak sorunu inan Ingiltere'de daha fazladir. Ozellikle buyuk sehirlerde arz cok kisitli bu yuzden fiyatlar astronomik, 30+ kesim bile paylasimli evlerde yasiyor, evler desen 200 senelik kulustur Victorian evler. 18inden sonra gencler yeni eve tasiniyor muhabbeti bile azalmis, aile yaninda yasayan bir suru genc var bbc falan bunun belgesellerinde yapiyordu. Bir suru kural var, green belt diye atratabilirsiniz kafasina gore yerlesim yeri acamiyor adamlar. Yuksek katli apartman da diktirmiyorlar kolay kolay hadi Londra'daki kodamanlar diker onlara sozleri gecmiyor, baska bir yerde bir suru burokrasisis var, belediyede uyeler karsi cikiyor, community spiriti olduruyormus, yok kendi evlerinin degeri dusuyormus, koye santral dikeceklermiscesine karsi cikiyor adamlar.
Burokrasi her yerde yavas ya Almanya, Hollanda farketmez, kime sorsan devletteki memurundan dert yanar. O degil de aklima geldi simdi:) t24.com.tr Ulan 42 tane gayrimenkulun varmis, gez, ye ic hayatini yasa iste, ne ugrasiyon dilekceyle mahkemeyle

  • neverletyougodown  (04.01.21 17:46:57 ~ 18:05:31)
Almanca olmasa ingilitere derdim +1

Cevabım: Almanya. Sebebi: AB içi serbest dolaşım.
  • himmet dayi  (04.01.21 17:55:30)
Bürokrasi ve ev bulmak Avrupa'nın her yerinde problem. En azından memuru rüşvet peşinde koşmuyor.

  • bruce mclaren  (04.01.21 17:55:57)
ingiltere. insanlar iyi bir kere. almanya çok kuralcı, sıkıcı. özellikle sonradan oraya gidenler kendileri de çok sıkıcı değillerse yapamıyorlar. tamam yollar falan güzel medeniyet var ama ikisi arasında seçim yapsam kesinlikle ingiltere seçerim. süper ülke. londra hariç falan demişsin ama londra harika :)

  • anti-kahraman  (04.01.21 18:07:14)
@never bürokrasiyi kendi silahiyla vurma haberi bombaydi. Ilk defa gordum :))

  • Kirmizibavul  (04.01.21 18:34:18)
londra'da iki kisi calisiyoruz gelirimiz 2700+3200 (net).
senin senaryonda olsam yani 1 kisi 3200 kazanacak ve 4 kisi o parayi yiyecek, gelmezdim.

bunun disinda karsilastirma yaparsam
hava durumu: almanya
cografik konum, schengen ve ulasim: almanya
kultur: fark yok, multikulturel
ekonomi: almanya
dil: ingiltere
guvenlik: almanya (hatta en buyuk tercih sebebi bu bile olabilir)
saglik sistemi: almanya

londra yerine ingiltere'nin X sehrine de gitsen fiyat olarak kira harici pek birsey fark etmeyecek. londra disinda yol parasi daha pahali, market fiyatlari heryerde ayni.
  • try again fail again fail better  (04.01.21 18:35:05 ~ 18:46:01)
kalıcı göç mü acaba? bir kaç seneye dönecek misiniz mesela? bir kaç sene sonra dönme olayı varsa ingiltere diyorum ben de. 3200 cidden londra harici güzel para ve fena olmayan birikimle dönebilirsiniz. kira+mutfak+fatura ingiltere'de bir çok şehirde 1200-1500 bandına kapanır. gerçi çocuk faktörü var ama kreş vs masrafları olarak onu bilmiyorum. havası suyu sizi bağlar ben mesela havasından dolayı ingiltere'ye bayılıyorum.

ama uzun vadeli kalınacaksa almanya daha mantıklı olabilir sosyal yardımlar vs de alma şansınız varsa çocuklar için vs işler pozitife döner. ayrıca ingiltere çok keyifli ülke. futbolundan tarihine, doğasından kültürüne bambaşka coğrafya. almanya bu konuda bana inanılmaz uzak geliyor. hele ingiliz arkadaşların olsun sohbetleri falan keyiflidir. ayrıca millet olarak samimi olduklarına da çok sempatik ve esprili oluyorlar genelde. zeki olmalarını saymıyorum.

ingiltere'de konut sorunu londra harici yok denilebilir ama evler cidden çok eski. kötü değil mesela, ısınma ve bakım sorunları yoktur nerdeyse ama eski işte ne bileyim. ben kesinlikle ingiltere seçerdim. çocukların da geleceğini düşünmek lazım bir de. ingiltere kaliteli eğitimi çok pahalıya sunar, almanya beleşe sunar ama ingiltere kadar çok fazla iyi seçenek sunmaz vs vs
  • avatar is back  (04.01.21 18:51:27)
elbette ingiltere. yani hem kültürel açıdan hem adaptasyon açısından. hem de bir "türk" olarak uk de almanyaya nazaran çok daha iyi bir sosyal statüde olursunuz.
ayrıca eşinizin dil durumu nasıl?

eşinizin çalışmaması eğer geçiciyse sorun olmaz. ama eşinizin çalışmaması almanya ingiltere ve türkiyede de zaten sorun.

bu durumda olsam tek başımayken ingiltere derdim. zira almancam C1 değil.
ama yakın gelecekte ben jimjim, gerçekte buna benzer bir ücret teklifi alamayacağım için ve 2 yılda shengen oturumu alırım diye düşündüğüm için almayayı tercih edeceğim.
  • jimjim  (04.01.21 19:54:57)
Almanya’nın güneyi derim. Hem kozmopolit hem de hava süper. Yazın buradan farklı değil. İngilterr’de yaz mevsimi gibi insanlığın başına gelmiş en harika şey yok.
Almanca da öğrenmesi çok zor zaten, o kadar öğrenmiş olsam başka yet düşünmezdim :)
Almanlar türklerden nefret ediyorlar bu da doğru, bunu takacak kafada hiç olmadığım için yine Almanya. Almanlar sıkıcı falan diyoruz ama 10 sene yaşasak biz de öyle oluruz sanki, adamlarda dert yok tasa yok; hayatın iniş çıkışları yok.
Bugün de Almanya övdüm çokşüküt:)
  • bfm  (04.01.21 22:10:35)
Ikisinde de türk olarak kredin sıfır değil eksi. 10 yıl ing de yaşamış italyan arkadaşım bu kadar grumphy bi millet tanımıyorum almanlar melek diyordu, işin komiği aynı serzenisi o esnada ben almanlar için ona yapıyordum. Varsın sen düşün gerisini...

  • wiekannich  (04.01.21 23:30:26)
@wiekannich, kralicenin kugularini kesip mangal yapan bir milletten daha grumpy kim olabilir? Yurt disindaki tanidiklardan dinledigim kadariyla turkler haybeye irkciliga maruz kalmiyorlar.

  • Kirmizibavul  (05.01.21 00:21:38)
@Kirmizibavul tamam işte o mangal yapan adam sen olacaksın onların gözünde :)

  • wiekannich  (05.01.21 00:56:58)