Savaş kitabı tavsiyesi

Yakın zamanda 1917 filmini izledik. Birinci Dünya Savaşı ilgimi çekti. Birinci Dünya Savaşı'nda Türk olsun, Alman olsun, yüksek rütbeli komutanların savaşı, anılarını anlattığı kitaplar tavsiye eder misiniz? Kurtuluş Savaşı'nda Türk komutanların savaşı anlattığı kitaplar da olur. Teşekkür ederim.

Batı cephesinde yeni bir şey yok- Erich Maria Remarque
Gecenin Sonuna Yolculuk- Louis-Ferdinand Céline
Drina Köprüsü- Ivo Andrić (sıcak savaştan ziyade bir dönemin resmini çiziyor Osmanlı'nın çöküşü ve I. Dünya Savaşı)
Barbarları Beklerken- John Maxwell Coetzee(politik yönü ağır basan bir kitap. Hayali bir imparatorluk, zorbalık, zulüm vs temalı)
  • Amaranta ursula  (30.12.20 18:12:23 ~ 18:13:08)
Edward J Erickson'un "Birinci dünya savaşında osmanlı ordusu" kitabı iyidir ama şu anda satışı yokmuş :

www.babil.com

Diğer kitapları da bu kalitedeyse özellikle tercih edilebilir :

m.kitapyurdu.com
  • qaram  (30.12.20 19:17:16)
Osmanlı İmparatorluğu özelinde:

Michael A. Reynolds, Shattering Empires: The Clash and Collapse of the Ottoman and Russian Empires (1908-1918) (Cambridge: Cambridge University Press, 2011)

Eugene Rogan, The Fall of the Ottomans (New York: Basic Books, 2015)

David Fromkin, A Peace to End All Peace (New York: Henry Holt and Co., 1989)

*Erik Jan Zürcher, “Between Death and Desertion: The Experience of the Ottoman Soldier in World War I,” Turcica vol. 28 (1996)

Yücel Yanıkdağ, “Educating the Peasants: The Ottoman Army and Enlisted Men in Uniform,” Middle Eastern Studies vol. 40 no. 6: 92-108

Peter Hart, The Great War: A Combat History of the First World War, (Oxford: Oxford University Press, 2013)

Aviel Roshwald, Ethnic Nationalism and the Fall of Empires (New York: Routledge, 2001)

Ryan Gingeras, Fall of the Sultanate: The Great War and the End of the Ottoman Empire, 1908-1922 (New York: Oxford University Press, 2016)

*bu makale özellikle sorduğunuz konuyla alakalı; aslında osmanlının cephedeki askerinin neden batı askerleri gibi savaşı not etmediğini ve report etmediğini anlatıyor.
  • eileengray  (30.12.20 20:07:00 ~ 20:15:28)
filistin cephesi için falih rıfkı atay'ın zeytindağı

  • siyah gece  (31.12.20 02:12:50)