Market sütüyle yoğurt neden sulanıyor?

Sokaktan çiğ süt alınca taş gibi yoğurt olurken bu market sütleriyle yapınca çokça su ayrışıyor. Suyunu alınca bir problem yok ama yarısı gitmiş oluyor. Firmalar bu hazır sütlere su mu katıyor?

@bişey
Dost günlük sütle yapıyorum, içinde kaşık bırakma değil de mayalandığı ilk halinden bahsediyorum.
İçine metal kaşık koyma bir mit bence. Devirerek döktüğümde bile sonradan sulanıyor o normal durum.

Şok marketin o sütü ülker firmasının ve iyi ama şok market uzak olduğu için yoruyor. Mayası sokak sütü satanlardan almıştım, market yoğurdundan değil.
  • Unde bach canim  (26.12.20 23:38:53)
Pastörize süt ve büyüyo probiyotik maya ile yapıyorum. İlk mayayı 1 yıl önce almıştım, 1 yıldır 10 günde bir yoğurt yapıyorum. Pastörize bile olsa sütü kaynatıp kaynadıktan sonra bir kaç dakika daha ocakta bırakıyorum. Böylece suyu iyice uçuyor. Pastörize sütü kaynatmamak lazım biliyorum ama diğer türlü hemen soğuyor.
Tencereye tahta kaşıkla mayayı karıştırıyorum. Sütten bir kaç kaşık mayalık yoğurda koyarak ısınmasını sağlayıp karıştırırsanız mayacıklar canlı kalır.
Bebeğime yedirdiğim için küçük kavanozlara yapıyorum, büyük kapta mayalarsanız kapağı her açtığınızda havadan küf ve mikrop tanecikleri düşer, çabuk bozulur.
Ağzı açık şekilde fırına koyuyorum kavanozları, sarmak veya fırını çalıştırmak yok.
6 8 saat sonra fırından alıp ağzı açık şekilde buzdolabında 1 gün bekletiyorum, suyu iyice uçup katılaşıyor.
İlk kullandığım kavanozdan hemen mayalık ayırıp dondurucuya atıyorum. Mayalığı yoğurt yaşlanmadan ayırmak lazım, mayalar da canlı hücre sonuçta, üreme çağını geçmemeleri lazım.
Bu şekilde yaptığım yoğurt hiç sulanmıyor. Sulanmamasının sebebi küçük kavanozda olması. Diğer yazdıklarım probiyotik özelliğini kaybetmemesi için dikkat edilmesi gerekenler.
  • curukturpkokusu  (26.12.20 23:57:21)
Yoğurt sulanınca suyu dökmeyin karıştırın bişey olmaz. Ancak dost süt bir kaç kez kullandım bir anormallik var. Sanki süte sonradan yağ eklemişler gibi. İçime sinmedi bıraktım.

  • cilekli krep  (27.12.20 00:15:24)
nedenini bilemiyorum ama ben de yıllardır dost kullanıyorum, 3 kg’lık kaba mayalıyordum çabuk sulanıyor diye 0,5 kg’lık kavanozlara geçtim ve müthiş fikirmiş artık sulanmaya fırsat bulmadan tükenmiş oluyor.

  • i think therefore i am  (27.12.20 01:57:58)
Şokta satılan mayayı deneyin çok iyi

  • iwillsee  (27.12.20 20:15:54)
yağı yok.
piç bu piç.

  • rewlack  (27.12.20 20:18:15)