Kediler yüksek sesten rahatsız oluyor mu?

Selamlar,

Kendi kedimle ilgili bunu yeni fark ettim. Her sabah alarm çaldığında gelip kolumu, kafamı ısırıyor, saldırmaya çalışıyor. Kedinin yanında uzun süre konuşuyorsam ısırmaya çalışıyor, salonda film izliyorsak boş oda arayıp yatak altlarında takılıyor.

Eski evimiz ormanlık bir alandaydı hiç ses yoktu, kedimiz de çok sakindi, şu an yaşadığımız yer merkezi, ana cadde üzerinde sürekli trafik ve insan sesi var. Korna çalınca kedi titremeye başlıyor donuyor olduğu yerde. 6 ay oldu taşınalı hala alışamadı.

Kediler için bu şekilde seslerden rahatsız olma var mı yoksa ben yanlış yorumluyor olabilir miyim?

Benimkilerden biri ben hapşırınca söyleniyor resmen. :)) Ani seslerden rahatsız oluyorlar, evet. Ama yanında konuşulmasından rahatsız olan da görmedim.

  • auroraaurora  (25.12.20 10:51:57)
benimki tv yüksek sesle açıkken hiç rahatsız olmadan uykusan devam ediyor. hepsi ayrı bir alem bunların.

  • barabas  (25.12.20 11:06:13)
bazı sesleri sevmiyorlar evet. bizimki tv den rahatsız olmuyor ama telefonda sesli bir şey izlersem gelip miyavlıyor uyarıyor, devam edersem telefonu tuttuğum elime sarılıp ısırıyor, kapatınca sakinleşiyor :)

  • surprise  (25.12.20 12:41:34)
kedi doktoru değilim ve hiç evcil hayvan bakmadım ama yazınızda zamansal bir ayrıntı var.

ilk paragrafta yazdıklarınızı 6 ay öncesinde de yaşıyor muydunuz ? yeni başladıysa ciddi bir uyum sorunu ve anksiyete yaşıyor gibi bahsettiğiniz donma hali bu anksiyete halini ve uyaran eşiğinin düştüğünü gösteriyor. yeme, uyku düzeni ve yabancılara tepkilerinde de değişiklik olmuş olabilir.
  • qaram  (25.12.20 15:38:18)
oluyolar tabii. benim eski elektrik süpürgesi çalıştığında kaçıp süpürmem bitse de bi süre ağlıyolardı. sessiz bişi aldım sonra, ağlamaları kesildi ama yine de o en düşük sessiz devirin sesinden bile kaçıyolar. zil, telefon bunlara bi üzülüp söyleniyolar. ama dışarıdaki trafik sesi o kadar dramatik olur mu bilmiyorum. belki değişik geldiği içindir. korna çalınca ben de donup titriyorum iğrenç bi ses. kedi haklı. pışpışlayın bol bol alışana kadar. hem korkuyor, hem anlayamıyor, göremiyor da kaynağı. yazık.

  • snape i başından beri tanırım  (25.12.20 16:06:54)