Kyk borcunu toplu ödemeli miyim?

Şimdi her ay annemlere para atıyorum 330 lira onlar ödüyor. Ama bu böyle daha 2-3 sene daha devam edecek. E her ay 2 euro civarı masraf oluyor, üstüne Euro yükseldi mi düştü mü bakıyorum.
Diyorum ki hazır elimde para varken kalan 1000-1200 euro borcu tek ödemede kapatsam mi? Bunun masrafi 14 euro olacak.

Ne dersiniz?

elinizde toplu para varsa halledin gitsin bence.

  • amugochi  (24.12.20 16:19:52)
Olur bence de

  • ala09  (24.12.20 16:27:49)
stresine değmez. yapıştır gitsin. para varken borç kapatmak dünyanın en mantıklı işidir

  • avatar is back  (24.12.20 16:28:34)
yurtdışındaysanız ne gerek var diyesim geldi. milyar dolarlık borçları var insanların

  • ShadowOfMoon  (24.12.20 22:08:10)
i.pinimg.com

kyk borcunda ödeme sistemi nasıl çalışıyor bilmiyorum, tek seferde üç taksit ödenebiliyor mu veya örneğin bir taksit 400 liraysa misal 950 lira ödenip iki taksit silinerek diğer bir taksit 250 liraya düşürülebiliyor mu vs. seçenekler nasıl bilmiyorum ama ben ne birden abanırdım ne de her ay öderdim. evet türk lirası kuş oldu, muhtemelen yolda bulduğun parayla bile kyk borcunu kapatırsın ama sonuçta pandemi zamanı, boşuna kyk kredisi için çok para vermeye gerek yok.

ben mümkünse üç aylık periyotlar halinde öderdim veya euro karşılığına göre dört (misal düz hesap 200 euroya denk gelecekse vs.) olabilir.

"ne gerek var ödeme boşver" düşüncesine de katılmıyorum açıkçası, hayat bu ne olacağı hiç belli olmuyor. hazır imkan varken, ödemek hiç koymayacakken kurtulmak bence mantıklı. ahlaki olarak sorumluluk hissetmeyen ve "devlet benden çaldığını bana geri verdi" diyen insanları da anlıyorum ama bizim hislerimizin devlet nezdinde bir anlamı yok açıkçası, yarın bi gün türkiye'ye dönülür bi maddi kayıp yaşanır vs. durduk yere sorun yaşanmasın. avrupa'da yaşayan adam zaten sakız parası ödeyerek kapatır borcunu. kafa rahat olur.
  • der meister  (24.12.20 22:15:44)
@shadowmoon yok öderim ya. Açıkçası üç kuruş para için vergi dairesi olaylarına düşürmem kendimi. Ki o parayı da çok güzel yedim zamaninda hiç de zorluklar altinda falan alip harcamadim yani, altimda araba gezdim. Bana kredi verilmesi normal ha ama resmen burs almasi gereken kisilere kredi verildi zamaninda onlara üzülüyorum.

@der meister, hayat normal. Iyi diyordum ama yatırım arastirma isine girince benim yaşımda ne paralar kazananlar gördüm, ben de senin dedigini dedim vallaha, çok göreceli gibi :)

3-4 ay ödeme olayı da olabilir tabi, yani normalde ben ülkeyi terk ettigimde euro/tl 4 liraydi, o dönem 80-90 euro diyorduk, su an 40 euroya düştü. Açıkçası su siralar euro düşüyor diye dedim biraz da ama uzun dönemde o günlere donulmeyecegini de biliyorum ki gun gelip euro/tl 1 bile olsa ailem öder o zamanda...
  • logisticsmanager  (24.12.20 22:22:49)