apartman boyama ve ücreti sorunu

Haziran, temmuz ve ağustos'ta çatı yenilemek için 17 dairelik apartmanda daire başı her ay 500 lira toplandı. Daha doğrusu çoğu kişi ödemedi hala, çatı yapıldı. Bugün de bir zarf içinde ödemediğiniz takdirde hukuki işlem başlatılacaktır yazmış yönetici.

Ödemeyenler kararın verildiği toplantıya katılmamış, herkes katılsa red çıkardı zaten. Biz hiçbir imza atmadık. Fatura istiyoruz, karar defteri istiyoruz göstermediler hala.

Bunlar muhtemelen işi ucuza yaptırıp pahalı gösterdiler, karar için de çok az imza atıldığını biliyoruz. Şuan biz ne yapabiliriz? Haklarımız neler ve ne tavsiye edersiniz?

Sizin itiraz etme hakkınız var, direkt mahkemeye verebilirsiniz yönetimi.
Tanıdık avukat vs. varsa o daha iyi bilir süreci. Ama siz her türlü mahkemeye verebiliyorsunuz.

  • esse classic  (22.12.20 22:19:35)
Eğer yönetici ile aranız bozuksa, denetçi vardır ona danışın ve alınan teklifleri, faturaları göstersin.

Ben de yöneticilik yaptım. Toplantıya gelmedikleri için az imza ile karar alındı diye bir şey olmaz. 1. toplantı yapılır eğer çoğunluk yoksa ertelenir ve 2. toplantı çoğunluk aranmadan yapılır. Eğer yönetim planında aksi bir madde yoksa, 2 kişi ile bile karar alabilir yönetici.

Yapabileceğiniz şey, eğer bu toplantı size gündemi ile birlikte tebliğ edilmediyse ve diğer toplantıya katılmamış çoğunluğa da tebliğ edilmediyse, siz haklısınız. Hukuki olarak ne yapabilirsiniz bilemem ama yönetici, falan dava mı edersiniz ne yaparsınız.

Fakat, herkese düzgün bir şekilde tebliğ edilmiş ama kat malikleri katılmamış veya vekil de göndermemiş veya atamamışlarsa yapabileceğiniz bir şey yok. O toplantıda yönetici size aldığı teklifleri veya çıkarttığı maliyetleri sunacaktı büyük ihtimalle.

Yöneticinin de kusura bakmayın ama işi zor, en üst kattakiler tavanımız küfleniyor diye ensesinde boza pişirecekler, yönetici bunu yaptırmak için toplantı konularına ekleyecek ama kimse gelemeyecek. Yönetici ne yapsın? Sonra arkasında küfür ediyorlar bir de çalışmıyor diye...
  • malheiros  (22.12.20 22:25:46 ~ 22:27:35)
Malheiros'un belirttiği gibi, eğer yönetici kafası çalışan bi tipse iki kez davet edildiğine dair gerekli kanıtları sunar, son toplantıda olan çoğunlukla karar aldık, gelmeyenler de kabul etmiş sayıldı der geçer. Bu tarz olaylarda tavsiyem böyle şeyler olmadan önce de yönetimde aktif olmanız. Çatı akıyorsa tüm apartmanın sorunudur sonuçta.

  • roket adam  (22.12.20 23:43:04 ~ 23:43:39)