Şirketim için kesilmiş tüm faturaları nasıl görebilirim

Merhabalar,
Benim kestiğim değil ama bana kesilmiş faturaları efatura earşiv gibi yerler üzerinden öğrenebilir miyim acaba?

E arşiv ve e fatura sayesinde böyle bir kolaylık varsa bile, basılı kağıda kesilen faturaları öğrenemezsiniz, en azından bildirim vs yapılana kadar.

Nokta atışı cevabı @kibritsuyu veya diğer mali müşavir arkadaşlar verir eğer görürlerse.
  • John Bloor  (17.12.20 14:54:47)
ogrenmek mi ? bir sirket olarak aldigin faturalari takip edip, kontrollerini saglamak sizin goreviniz zaten. odemeleriniz ile karsilastirabilirsiniz en basitinden

  • sweetoffice  (17.12.20 15:05:30)
@john, kağıda basılılar için elbette böyle bir şey olduğunu düşünmedim :) elektronik ortamda kesilenler için var mı diye merak ediyorum.

@sweetoffice, aydınlatıcı bilgi için teşekkür ederim
  • kisa  (17.12.20 15:51:09)
@kisa; rica ederim. ancak ciddiyim, fatura vb. takip edemeyeceksiniz ugrasmayin; ba/bs lerden bir dunya ceza yiyorsunuz sonra

  • sweetoffice  (17.12.20 15:54:34)
efaturaları kullandığınız hizmet vericisinin faturaları gönderdiğiniz uygulaması üzerinden görebilirsiniz.

arşiv faturaları interaktif vd.den görebilirsiniz.
  • naksidil  (17.12.20 15:59:37)
anladım şimdi sweet,
fatura takibi elbette yapılıyor sadece bazı şeyler için çift kontrol iyi olacaktır.

  • kisa  (17.12.20 16:05:36)
evet çift kontrol iyidir, bir de bazi faturalar sisteme dusmeyebiliyor, ona da dikkat etmek lazim (ayrica e-smm'ler filan da dusmuyor sisteme) o yuzden en iyisi, zamaninda faturayi almak (kagit ya da diger turlu)

  • sweetoffice  (17.12.20 16:39:33)
@naksidil : efatura mükellefiyiz. luka ve işnet kullanıyoruz. earşiv faturalarımızı nereden göreceğiz?

  • co2s2  (17.12.20 17:41:47)
e-fatura mükellefiyseniz size kesilen e-faturaları kullandığınız entegratörden görebilirsiniz. bunu sorduğunuza göre muhtemelen e-fatura mükellefi değilsiniz.

e-fatura mükellefi değilseniz de size kesilen e-arşiv'leri interaktif vergi dairesinden görürsünüz. ama sadece listesini görürsünüz, içeriğini görmezsiniz. onu görebileceğiniz bir yer yok.

size kesilen e-serbest meslek makbuzlarını veya 5000 lirayı geçtiği için e-fatura mükellefi olmayanlar tarafından gib portal üzerinden kesilen e-arşiv faturaları, adı her ne kadar "elektronik" de olsa hiçbir yerden göremezsiniz. bunları elektronik ortamdan kesseniz de kağıt faturadan farkı yok. illa çıktı alıp veya pdf olarak kaydedip göndermeleri gerekli.

@co2s2: e-fatura mükellefine zaten e-arşiv kesilmez. e-fatura kesilir, o da işnet'e düşer. kast ettiğiniz e-fatura mükellefi olmayanların gib portal'dan kestiği e-arşiv'ler ise yukarıda dediğim gibi, adı "e" ama kağıt faturadan farkı yok, bir yerde göremezsiniz. illa çıktı ya da mail göndermeleri gerekli. bu da devletin elektronik dönüşüm adı altında yaptığı basiretsizlik işte.
  • kibritsuyu  (18.12.20 01:36:53 ~ 01:39:24)
@kibritsuyu : evet doğru. efatura mükellefi olarak bize kesilen earşiv faturalarını görmek istiyoruz. bana çok saçma geldi. internet üzerinden efatura sistemine benzer , hatta birebir aynı bir sistemle fatura kesiliyor ama efatura gibi kullanışlı olmaması için ellerinden geleni yapmışlar.

  • co2s2  (18.12.20 11:00:06)
@kibritsuyu

efatura mükellefleri de earşiv faturası alabilir. karşı taraf efatura kullanıcısı değilse ve 5bin üstü fatura kesiyorsa gib portaldan efatura mükellefine arşiv fatura keser.

ayrıca arşiv faturalarınızı interaktif vd.ne girip sol menüden - bilgilerim - arşiv faturalarım kısmından 7 günlük tarih seçimleriyle görebilirsiniz.
  • naksidil  (18.12.20 17:37:04)
@naksidil

farklı bir şey dediğimi sanmıyorum. ben de aynısını dedim zaten. bir daha yazayım.

evet e-fatura mükellefleri, e fatura mükellefi olmayanların gib portal üzerinden kestiği e-arşiv faturalarını alır. ama adı "e" olsa da bu e-arşiv faturalar, e-fatura mükellefinin entegratörüne düşmez. adı "e"dir ama kendisinin kağıt faturadan bir farkı yoktur, ya çıktı alınıp eline verlecek, ya pdf alınıp mail atılacak. e-fatura mükelleflerinin birbirlerine kestikleri e-faturalar gibi otomatik olarak kendiliğinden karşı tarafın entegratörüne düşmez.

evet interaktif vergi dairesinden adınıza kesilen e-arşiv faturaları 7 günlük aralıklarla görebilirsiniz. hatta izmir mali müşavirler odasının hazırladığı üstad isimli basit bir programla aylık olarak da görürsünüz. lakin sadece listesini görürsünüz, tıklayım da faturanın kendisini göreyim, içeriğine bakayım, çıktısını alayım, mail atayım diyemezsiniz.
  • kibritsuyu  (18.12.20 20:05:27 ~ 21:53:28)