Klimanın dış motoruyla ilgili

Dün de olmuştu da anlamamıştım bugün farkına vardım. Klima çalışıyordu (ısıtmada), yarım saat kadar sonra bir anda durdu. Dış motor da oturduğum odanın duvarında, o dış motordan böyle derin bir nefes verirmişçesine bir ses çıktı, ya da kamyonun frenlerini boşaltmışsınız gibi. Sonra Litre litre su aktı kovadan boşalırcasına 1-2 dakika. aradan 10 dk falan geçince klima tekrar çalışmaya başladı şu an çalışıyor. Ne olmuş olabilir?

Daha önceden de böyle kompresör motoru gibi ses çıkarıyordu arada (rastgele, bir kere bunun için teknik servis geldi, 40 dk maximum çalıştırdık duysun da tetkik yapsın diye, yapmadı...), hani lastik şişirirken falan o motor bir anda titremeye başlar ya o ses. Ama su kaybı olmuyordu bu 2 gündür oluyor. Bağlantılı olabilir mi?

hocam klimanın çalışma mantığını anlamanız lazım önce. iç ünite ısınırken dış ünite soğur, iç ünite soğurken dış ünite ısınır. yani ısı enerjisi içeriden dışarıya veya dışarıdan içeriye taşınır. soğuk havada siz ısınmak için klimayı çalıştırdığınızda da dış ünite çok fazla soğur. bu soğuma sonucunda da dış ünitede karlanma/buzlanma oluşur (eski tip buzdolabının dondurucusu gibi). cihazın verimli çalışması bu karın/buzun çözdürülmesi gerekir. bu sebeple klimalarda buz çözme fonksiyonu olur. sizin anlattığınız durum da buz çözme fonksiyornu gibi görünüyor. dış ünite rezistans ile ısıtılıp üzerindeki buzun çözünmesis ağlanır. bu durumda da belirttiğiniz gibi ses çıkması ve su gelmesi normal.

  • shadowfollower  (16.12.20 08:46:40)
sürekli çalışan klimamızda aynısını yapıyor, normal bir şey.

  • mikahakkinen  (16.12.20 11:22:00)