İngilizce: "İdare etmek"

Farklı contextler ama bunu nasıl söyleriz İngilizce'de;

1)
- Nasıl gidiyor?
+ İyidir ya, idare ediyoruz işte.

2)

- Elindeki kitaplarla idare etmelisin.

1-Im just plugging along

2-try to make do
  • bugisme  (13.12.20 22:03:33)
1) Böyle motamot bir çeviri var mı bilmiyorum ama "Not too bad", "meh", "it's OK" gibi terimler kullanılır. Bir de "better than a kick in the balls" gibi hikayeli söylemler var. Hiç yoktan iyidir gibi bir anlamı var.

2) Bunun için de "you have to manage with the books you have" gibi bir şey denebilir. Eğer yetinmelisin gibi bir anlam aranıyorsa "you should be contended with the books you have." daha doğru olur.
  • himmet dayi  (13.12.20 22:03:35 ~ 22:04:05)
1. Not too bad, I'm just hanging in there.

  • battal gemalmaz  (13.12.20 22:13:17)
Small talk için not too bad diyince çok small bir talk oluyor. Biraz daha böyle idiom'lu ifadeler arıyorum. Hanging in there olmaz muhtemelen. Vakit geçiriyoruz, takılıyoruz gibi bir anlam çıkıyor.

  • synesthesia  (13.12.20 22:16:16)
1- bizim dilde pek acik degil o idare ediyoruz, yani eksin yok monotonluk var anlaminda soyleyebilir, filler olarak da kullanabilir, sikinti, sorun yok anlaminda da soyleyebilir. O yuzden ingilzceye cevirmek mantikli gelmedi
2- get by

  • neverletyougodown  (13.12.20 22:20:03 ~ 22:29:17)
you know up and down, up and down

  • duyurukullanıcısı  (13.12.20 22:21:47)
manage diyorlar sanki. im managing. idare ediyorum. you should manage with those books.

  • aydonno  (14.12.20 00:21:56)
"what's up?" diye sorarlar genelde.

genelde de "not much" denir.
  • elektr10  (14.12.20 01:35:38)
1- I'm doing OK diyorlar genelde
2- Manage kullanıldığını gördüm ama (zorlukla) idare ediyorum şeklinde. Should'lu hiç duymadım

  • eatpraylaw  (14.12.20 02:08:35)
Bir için birebir tek bir çeviri olmadığı belli zaten. Benim yukarıdaki önerilere ek olarak önerim "It could have been worse." olacak. İyiyim diyemem ama ölmüş bitmiş de değilim gibi geliyor bana. Bir de "I've been better." var ama o idare etmekten çok kötüyüm ama şimdi kafanı onunla şişirmeyeyim anlamı veriyor benim kafamda.

İki için bugisme ve neverletyougodown +1 diyorum.
  • love my way  (14.12.20 04:38:07)
1) so far so good (alternatif olarak samimiyet varsa olabilir. aynı anlama gelmeyebilir.)
2) get by on/upon

  • emininsel  (14.12.20 10:07:04)
1. I had better days olabilir -Karşıdaki ne oldu hayırdır vs deyip devam etsin diye-
2. Make out kullanılabilir phrasal verb olarak veya idiom lazımsa “...books should fill the bill for now”denebilir

  • sevenay  (15.12.20 23:12:25)