Bim in yaptığı yasal mı?

Herkese merhaba, kızkardeşim bim de çalışıyor. Okuduğu bölümle alakalı iş bulamadığı için mecburen girdi ve yaklaşık 1 sene oluyor. Ne zaman telefonda konuşsak zaten sürekli çalışma saatlerinin değişmesi, ekstra yapılan envanter sayımı adı altında yapılan mesailer, skt yaklaşmış ürünlerin kasada satışı için yapılan baskılar falan hepsine bir şekilde göz yumdu ama bugün duyduğum şeyler beni şoke etti.

Bim pandemiden dolayı gelen kısıtlamadan ötürü haliyle kapalı kalma saati arttığı için personel aylık çalışma saatini dolduramıyor. Bu saatlerden eksik kalan kısmı bir şekilde tamamlamalarını istiyor. Yani bu ay "mücbir sebepten dolayı kapalı kaldık, şu kadar saat çalışamadın ama biz sana parasını ödedik, bu süreyi önümüzdeki günlerde tamamlaman gerekiyor" diyorlar.

2.olarak normalde haftasonu işler daha az olduğu için tatilleri c.tesi ya da pazar a denk getirmeye başlamışlar. zaten yasak var evden çıkamıyorsun iş dışında. Böylesine büyük markanın bu kadar küçük hesaplara girmesini falan geçtim de yasal mı bu yapılanlar?

1- evet, kanunda yazıyor.

Madde 64 - Zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi hallerinde, işveren dört ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırabilir.
(Ek cümle:25/3/2020-7226/43 md.) Cumhurbaşkanı bu süreyi iki katına kadar artırmaya
yetkilidir. Bu çalışmalar fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmaz. (1)
Telafi çalışmaları, günlük en çok çalışma süresini aşmamak koşulu ile günde üç saatten
fazla olamaz. Tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılamaz.

2- işveren hafta tatilini haftanın istediği günü seçebilir. neredeyse çoğu avm çalışanı müşteri yoğunluğu haftasonu olduğu için cmt. ve pazar tatil yapmazlar, hep hafta içlerinde hafta tatillerini kullanırlar.

3- kapitalist dünyaya hoşgeldiniz.
  • trajikomix  (12.12.20 22:23:40)
1.10 Senedir Bim'de çalışıyorum, iş kanuna göre haftalık 45 aylık 195 saatten fazla çalıştıramaz şirket.Fazla çalışırsa bölge sorumlusuna şikayet eder gereken yapılır üst düzey yöneticiler hassas bu konuda.Eğer kardeşin az çalıştıysa tabi ki çalışmadığı saatleri dolduracak az çalışarak hak etmediği parayı alması sizce normal mi ?
2.Eğer skt ye kontrol etmezsen,sıcak satış yapmazsan mağazayı hırsızdan korumazsan envanterin kötü çıkar haliyle sık sık mağaza envanteri yaparsın bunda anormal bir durum yok
3. bim a101 şok gibi marketlerin migros gibi gross marketlerdeki farkı sabit bir işin olmaması ben geleyim sadece kasaya bakayım başka bir iş yapmayım dersen migros da kasaya oturursun , bim de kasaya da bakılır malda atılır temizlikte yapılır malesef bu marketlerin sistemi böyle işliyor bunu işe girerken belirtiyolar kimseye süpriz değil.

4.Millet hafta sonu sokağa çıkma yasağı var diye hafta içi marketlere saldırıyor sen hafta içi hafta sonunun 4 katı fazla ciro yapsan hafta içi izin kullandırmısın ? Bunun hesapla falan alakası yok şirket tabiki kendi menfaatini düşünecek hafta için 1000 müşteri geliyorsa sokağa çıkma yasağında 100 kişi geliyor niye işi aksatsın hafta içi izin vererek bu da gayet normal.
  • Akabeatz  (12.12.20 23:53:56)
@Akabeatz akşam kasayı sayarken kaldığınız süreyi çalışma saatlerinden saymıyor ama? ben daha bir gün çıkış saatinde işten çıkabildiğini görmedim, minimum yarım saat fark ediyor. hak etmediği parayı almasın, çalıştığı saat ne kadar eksikse o kadar maaşı düşük versin o zaman neden ısrarla çalıştırıyor? Bunu da kabul etmiyor yöneticiler.

sabit bir işi yok evet bu sisteme mecburen katlanıyor, bim gibi cirosu oldukça yüksek bir mağaza personeli artırıp en azından onlarında insani ihtiyaçları olduğunu düşünüp empati yaparak personel takviyesi yapıp mevcut işlerini gayet güzel yürütebilir. Sırf tatil ayarlansın diye personel alsın demiyorum, part time personel alarak bir bölgedeki mağazalara destek olabilir.
  • al basmadan donu var  (13.12.20 02:33:03)
@albasmadandonuvar Akşam kasa saymayı geçtim gün içinde 1 saate varan yasal dinlenme süresini bile kullanamıyorsun malesef yemek yersen 15 20 dk ona bile şükrediyorsun.Normalde 30 dk içinde mağazayı terkedin diyor şirket ama sorumlu ya da yardımıcının yavaşlığı pratikliğine göre değişiyor,benim çalıştığım mağaza arkadaş ortamı çok rahat ama yakınımdaki mağazada ,mağaza müdürünün çalışma sisteminden dolayı herkes mutsuz, full 195 personelin az ya da fazla çalıştıramıyor bu da iş kanunu ile alakalı ama part time ne çalşırsa onun parasını alır 50 saat ise 50 , 80 saat ise 80.Son paragrafa tamamen katılıyorum,ciro performans adı altında gittikçe iş yükü dahada artıyor, geçen sene 5 kişinin yapabildiği işi malların zammı ciroya etki ediyor diye yeni senede 4 kişi yaptırıyorlar bu da insanı yıpratıyor.

  • Akabeatz  (13.12.20 09:35:27)
İlk sorunun cevabını yukarıda gayet güzel vermişler. Kasa sayımını ben yıllar önce migros'ta çalışırken onlar da mesaiden saymıyordu. Maalesef işin doğasında var.

Ben asıl hafta tatili mevzuna takıldım. Hafta tatilini hak etmek için haftalık çalışma saatini doldurmak gerekiyor. 6 gün çalışılan bir işte zaten mecburen 5 gün çalışma yapılıyor ne yapmaları lazım sen 4 gün çalış 3 gün bizden olsun mu diyecekler? Senin işyerin olsa sen verir misin?
  • Böylepelinmiolurya  (13.12.20 21:44:31)
@Böylepelinmiolurya benim zaten bir işyerim var ve çalışanlar işe istediği saatte gelebiliyor :)

Haftalık çalışma saati keyfi olarak doldurmamazlık yapılmıyor ki. Maaşından kesersin çalışılmayan süreyi olur biter.
  • al basmadan donu var  (13.12.20 22:04:21)