öğretmenler kaç puanla atanıyor/atanamıyor?

son günlerde neredeyse milyonlarca tweet'le gündemdeler. müthiş bir azim valla tebrik ederim. biraz baktım da çok kişi yakınıyor kaç yıllık emeğim boşa gitti falan diyeninden, kpss çalışmaktan atanamadan profesör oldum diyene kadar çok kişi var. ortalama branş bazında veya sınıf öğretmenlikte puanlar ne seviyede ki?

bir de mesela 60bin atama isteniyor, tek kalem de bu kadar çok atama oluyor mu yahu?

Ben 80le atanamıyorum (alan pdr). Atanma puanları branşa göre baya değişiyor ayrıca. Pdr’de atanamayan kişinin puanıyla diğer branşlarda derecede falan olabiliyosun. 60 bin isteyenler ben gibi sınırın altında kalanlar. O sayıda atama ihtimali çok düşük bence ama geçen sene 40 bin atadılar mesela.

  • Hazelelif18  (12.12.20 18:23:38)
Alanına göre değişir ama 70-74 arası p10 puanıyla ve eğer şu branşlardan birindeysen kesin atanırsın:

- Din kültürü
- Lise matematik
- Okul öncesi (bunun puanı 60 bile olabilir)
- İngilizce
- Sınıf öğretmenliği
- Türkçe öğretmenliği

80 bile alsan atanamayacağın bir örnek branş:

- Felsefe
  • Avoiding The Puddle  (12.12.20 18:26:40)
@hazalelif18 ve @Avoiding The Puddle

kpss'de o puanlar zaten kolay değil mi? kpss'ye girmedim ama bi arkadaşım hiç çalışmadan girip 78 civarı almıştı. yoksa bu alan bilgisi kısmı mı çok zor?
  • avatar is back  (12.12.20 18:31:10)
Geçen sene pdr birincisi 84 almıştı bu sene 87 sanırım. 90lara çıkan yok bizde. Bir de yığılma faktörü var 1 soruyla çok kişi oynuyor sıralama. Ama tabiki 80 yüksek bir puan değil fazla haklısınız.

  • Hazelelif18  (12.12.20 18:34:47)
KPSS'nin sözel ve eşit ağırlık kısımlarında (yani branş ve bilgine göre konuşuyorum) matematik çok ayrıştırıcı bir yere sahip.

Senin o arkadaşın muhtemelen matematiği çok iyi yapmış, 25 net falan çıkartmış olmalı. Bir de standart sapması yüksek olan bonus sorular var.

ÖABT'de de 20 net barajını geçenler güzel puanlar elde edebiliyor. Eğitim bilimleri safi ezber işi onu zaten geç.
  • Avoiding The Puddle  (12.12.20 18:48:23)
Sağda solda atama tweetleri atanlar genelde yıllarca kpss’ye girmiş ve 70’den yukarıya çıkamamış kişiler oluyor. Benim atandığım dönem 40 bin alım olmuştu bunlara hala yetmemişti. Daha fazlasını istemişlerdi, görüyorum ki hala istemeye devam ediyorlar.

Bir de sınıf öğretmeni olarak şu konuda ufak bir sitem edeceğim. Sınıf öğretmenliği atamalarındaki taban puanın 70’lerde olması çok eleştiriliyor ancak 70 alan bir sınıfçı da insanların bir gününü bile geçirmek istemeyeceği yerlerde görev yapmak durumunda kalıyor. Yani öyle imrenilecek bir durumları yok, aksine insan acıyor. Mesela ben istanbul’un en güzel ilçelerinden birinde doğup büyüdüm. Ege veya iç anadolu bölgesini bile beğenmeyip tercih vermedim. Daha sonra İstanbul’da yine güzel bir ilçeye atandım. Bu da 70’lerde bir puanla maalesef çok zor. Demek istediğim, taban puana bakarak hedef belirlemek insanı yanıltır. Hangi branştan olursanız olun yüksek bir puan alırsanız zaten güzel bir yere atanırsınız.

Ekleme: Ben de kpss’ye ilk girdiğim zaman 89 almıştım. Maalesef p10 türü öğretmenlik için yeterli olmuyor. Eğitim bilimleri ve alan eğitimi gk ve gy’den daha zor. Bu da puanları düşürüyor.
  • ruhen hastayim ben  (12.12.20 19:20:39 ~ 19:25:32)
Lol
Neredeyse en fazla atama yapılan bölüm sınıf öğretmenliği. Biri de gelmiş tweet atanlar 70' aşamayanlar diyor. Arkadaşın coğrafya, kimya, biyolojiye ayrılan kontenjanlardan haberi yok galiba. 80-85+ alıp atanamayan on binlerce insan var. Güler misin ağlar mısın.

  • The colors of my sea perfect color me  (12.12.20 20:25:50)
Tweet atanlar 70'i geçememiş diye düşünenler bayağı yanılıyor. Fizik öğretmenleri 88, 89 ile atanamıyorlar çünkü kontenjan yeterli değil. Atanmayı sağlayan şey aslında tamamen kontenjan. Kontenjan ne kadar yüksek olursa puanlar o kadar düşer. Sınıf öğretmenliği üzerinden değerlendirmek iyi bir yaklaşım değil çünkü Türkiye'de en fazla kontenjana sahip olan bölümlerden biri.

  • dissendium  (12.12.20 20:35:07)
Alanına göre epey değişken +1
Benim branş özel eğitim, bizde geçen Ağustos atamasında 66’ya kadar düşmüştü, keza okul öncesi de öyle. Sınıfçılar da sanırım 70 küserlerde seyrediyor.

60 bin atama ise bence hiç gerçekçi bir beklenti değil, yani vermezler o kadar kontenjan. 20 bin sabit hadi en fazla 30 bin olur.

Tweet atanların profile gelirsek; hadi kontenjanı olmayan veya kuş kadar kontenjan verilen, gerçekten atanması imkansıza yakın olan bölümleri bir kenara ayırıyorum ama Türkçe öğretmenliği, sosyal bilgiler, sınıf öğretmenliği gibi alanlardan mezun olup da atanamıyoruz diye ağlayanları da anlayamıyorum.
Etrafımdan çokça şahidim, bu bölümlerden mezun olup canını dişine takıp çalışarak yeterli puanı alıp atanan arkadaşlarım var. Yani imkansız olsa, kontenjan olmasa neyse de bu dediğim alanlardan mezun olup da söylenenleri anlamıyor ve samimi bulmuyorum.
Bunlar da ağlıyorsa fizik, felsefe, edebiyat gibi alanlardan mezun olanlar ne yapsın yani?

Ha gönül ister ki özelde şartlar iyileştirilsin, millet atanmak için kendini yırtmasın ama Türkiye gerçeği maalesef. Öğretmenlik okuyunca insanlar en büyük çareyi atanmakta görüyor.
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (12.12.20 21:02:16 ~ 21:05:28)