Cok eski bilgisayara hangi isletim sistemini kurayim?

1.5GHz amd islemci, 4gb ram var. Win 7 sp1 baya kasiyor. Ubuntu yükledim o da kasiyor.

Cöpe atsan atilir da atmak istemedik inat ettim webte gezinmek icin bile olsa ayaga kaldiricam ben bunu da..

Chromium tabanli bir web tarayici calistiracak, film falan izlenilebilecek, torrent yazilimlarinin calisabildigi bir os lazim.

En hafif ne var Debian falan mi atayim? Tavsiyelerinizi alırım.

Laptop Toshiba Satellite C660D

ssd tak windows 10 yükle 1500 tl'ye sat.

  • iddaaci  (08.12.20 21:30:02)
linux mint kur gayet iyi çalışır.

  • orpheus  (08.12.20 21:42:06)
2 gb ramli pcye windows 10 kurmuştum ben.

  • jelly bear  (08.12.20 21:47:46)
Win7 yi rahat kaldırması lazım. İçinde tam bir toz temizliği yapın, işlemci macunu yenileyin. İmkan da varsa başka bir HDD ya da daha iyisi SSD takın. Yalnız win7 home edition kurun. Ram zaten yeterli.
Büyük boyutlu adobe uygulamalarını vb. ve 3d oyunları kurmayın.

  • Erva  (08.12.20 21:49:24)
O kadar eski bir bilgisayarın SATA girişi SATA3 değilse SSD takmak çok etkili olmayacaktır. SATA2 ve SATA1'in veri aktarım kapasitesi SSD'lerin okuma yazma hızına göre düşük. O yüzden gidip boşuna çöp bir bilgisayara 400 lira masraf yapma. Windows 7 kasıyorsa o bilgisayar çöptür.

  • himmet dayi  (09.12.20 01:26:40)
Ya sormayın 1.5GHz tek çekirdekli işlemci nedir ben buna ssd taksam ne olacak işlemcinin kendine hayrı yok. Temiz kurulum yapıyorum, daha hiç uygulama yüklememişim, %100 kullanımda çalışıyor.

Temizliğini yapıp termal macunu yeniledim bu arada.

Benim işimi şöyle az kaynak kullanan hafif bir os çözer gibi de önce windows 10 superlite diye bir şey buldum onu deneyeceğim.
  • ananiyimioguz  (09.12.20 04:39:08)
Ben hala fatura kestiğim bir bilgisayarda XP kullanıyorum, işlemcisi o kadar düşük hızda değildir ama rami düşük.

1.5 ghz kötü bir hız değil basit işlemler için, soğutmada sorun yoksa kullanılır bana göre.

Baktım benim pc 2.2 ghz 2 GB ram varmış, çatır çatır fatura kesip youtube izleyebiliyorum, ha arada kasıyor sekme geçişlerinde filan ama hala tık demedi.

Özetle XP dene bir de. XP SP3
  • John Bloor  (09.12.20 11:35:59)
arch + xfce bence

  • milletin efendisi olmaya gelen adam  (09.12.20 12:12:36)