Diskalkuli

Merhaba

Ben diskalkuli olduğu geç keşfedilen biriyim. Tüm okul yaşamım boyunca çok zorluk çektim. (Gerizekalı gibi birçok yakıştırma yapıldı, hem de ailem tarafından!)

Bu öğrenme güçlüğünden muzdarip olan var mı aramızda?

Mesela yeterli yönlendirme olmadığı için iktisat okumak gibi bir intihar deneyimim bile oldu :))

Siz neler yaşadınız?

Özel eğitimle genelde bu fark okul dönemlerinde ebeveyn/öğretmen yönlendirmesiyle çözülüyor.

Tabloda sadece aritmetik işlem güçlüğü mü var yoksa hafıza/mental sorunlar da mı var, bunu incelemek lazım.

İleri derece diskalkuli vakalarında sınıf dahi atlanamaz; ki bu hem nadir bir durumdur hem de maalesef mental retarde eşlik eder.
Haliyle fakülte eğitimine kadar ulaşmışsanız (mezun olup olmadığınız bilgisi yok) ben ağır diskalkuli demek yerine (tanıyı nasıl aldığınız da ayrıca önemli bir soru) beyninizin sağ lobu daha aktif ve dominat da diyebiliriz.
  • Lir Psikoloji  (09.12.20 02:14:34)
Merhaba sadece aritmetik işlem güçlüğü yaşıyorum. İleri diskalkuli degilim dediğiniz şekilde

Şu an iktisat doktorası yapıyorum şansıma çok iyi hocalarla yolum kesişti fakültede, zorlamak yerine daha iyi nasıl olur şeklinde yol çiziyoruz.

Lisede bazı sıkıntılar yaşadım, bir psikolog ile görüştüğüm esnada bu sorun ortaya çıktı :) (testler vs yapıldı o testlerin adını hiç hatırlamıyorum ama)

Dil öğrenme, sanat konuların epey yatkınim, beynimin sağ tarafı daha baskın çalışıyor denebilir sanırım değil mi?
  • Sakinolmamlazim  (11.12.20 13:13:27)