hızlı trenler yük taşımacılığında kullanılıyor mu ?

Dikkatimi çekti, yapılan bütün demiryolu projeleri hızlı tren üzerine. Bu hızlı tren ağlarının yük taşımacılığına bir etkisi oluyor mu olumlu manada, ülkede lojistik gelişiyor mu?

hizli trenlerin gidebilmesi icin duzenlenmis rayli tren yollarinda yuk trenleri de, lokal trenler de gidebiliyor. ama hizli trenler yuk tasimaciligi icin kulanilmiyor. yani bu yollar daha cok genel amacli duzenleniyor, trenler ise belli bir amaca yonelik kullaniliyor. ornegin almanyada mevcut sitemde ayni tren yolunda max 320 km/h ile ICE, veya 100 km/h ile bir yuk treni, ya da 120 km/h ile bir bolgesel tren gidebiliyor.

diger taraftan japonyada veya cinde ornekleri bulunan maglev denilen manyetik levitasyon teknolojisi kullanilan trenlerde yollar ve trenlerdeki teknoloji cok ozel oldugu icin genel amacli kullanilamiyor.
  • emrahday  (07.12.20 13:52:47 ~ 13:58:20)
bildigim kadariyla tum dunyada hizli tren teknolojileri sadece yolcu tasimaciligi icin gelistiriliyor. tasimacilik alaninda kullanilan bir hizli tren sistemi yok. lojistigin gelisimine soyle bir katkisi var, hizli trene yatirim demek rayli sisteme yatirim demek. yani tasimacilik da bunun faydasini goruyor.

  • uuth  (07.12.20 14:11:43)
gelişir neden gelişmesin. ?? hızlı ve pahalı tren yaparken, diğer trenler ucuzlar

  • co2s2  (07.12.20 17:16:43)