Üniversitede Okutman Olarak Yarı Zamanlı Çalışmak?

Kendi alanımda iyi bir kariyerim ve eğitimim var. Üniversitelerde okutman olmak için yüksek lisans/doktora yapma şartı var mı? Nasıl başvuruyoruz? Ders ismi, içerik, haftalık içerik hazırlayıp özgeçmişimizle beraber okula mı gönderiyoruz? Nasıl oluyor bu işler bir bilen var mı acaba?

düzeltme: okutman demek doğru bir tabir mi emin değilim fakat özellikle vakıf üniversitelerinde kendi alanında uzman olan bir beyaz yakalı gelip üniversitede ders verebiliyordu yarı zamanlı olarak. bahsettiğim bu.

yüksek lisans olmadan kabul edileceğinizi düşünmüyorum. üniversitelerin kendi siteleri ya da akademik ilanları takip eden sitelerden bakabilirsiniz. çok eskiden odtü/boğaziçi'nin herhangi bir bölümünden mezun olup bazı yüksekokullarda vs.. ingilizce okutman olunuyordu ama şimdiki durumu bilmiyorum.

akademisyen olmayıp kendi alanında uzman olarak, yani alaylı tabir edilen şekilde ders anlatmak işi de öyle kolay değildir diye tahmin ediyorum. üniversite olmasa da genellikle kalkınma ajanslarının uzman ilanlarında rastlıyorum. üst düzey yönetici olarak 10-15 yıl görev almak, belirlenen konu üzerinde çalışmak gibi şartları vardı.. muhtemelen üniversiteler de ona benzer şartlar istiyordur.
  • jepa  (06.12.20 22:10:14)
@jepa

yok yahu bir tane hoca vardı öyle yarı zamanlı gelen. 10-15 yıllık yönetici tecrübesi filan yoktu. baya genç bir beyaz yakalıydı hatta. fakat dediğiniz gibi belki yüksek lisans şartı arıyorlardır. ya da belki de bu iş networking ile yürüyordur.
  • elektr10  (06.12.20 22:14:40)
okutmanlık
türkiye üniversitelerinde zorunlu yök dersleri için tercih ediliyor genelde. İnkılap tarihi, türk dili, ingilizce. bu alanlardan başka bir bölümde okutman olamazsınız.
bunlar için genellikle yüksek doktora şartı aranmaz ama bu son derece değişken.
akademik ilan sitelerine bakıp sürekli takip edeceksiniz.
ales ve yabancı dil belgeleriniz hazırda bulunacak.
daha sonra bir ilanda uygun şartlara sahipseniz ön başvuru yapacak, ön elemeyi geçerseniz yazılı sınava alınacaksınız. bu sınavda da başarılı olursnız okutman yani ders saati bazında ücretlendirilecek kadrolu akademik personel olabilirsiniz.

okutmanlık dışında bir çok "ders verme" opsiyonu mevcut. external ders veren kadrolar (okutmanlık internal olsa da bu guruba dahil) akademik yükselme planı dahilinde değildir. dersi verir geçersiniz. size ihtiyaç biterse de yolunuz ayrılır. beyaz yakalı olup da ders vermek için ya meslekte çok istisna olacak ya da gerçekten vasat bir okul bulacaksınız. bu ihtimaller dışında ders saati hocalar da genellikle akademik geçmişe sahip olur (doç, öğr gör., dr. vs). her halukarda ales yabacı dil belgesi ve benzer eleme/başvuru sistemleri vardır. ama welcome to turkey mesela şöyle birşey yapılır; ben okulda profum. kendi adıma ders açarım, ünlü bir arkadaşımı dersin hocası olarak davet ederim. (başvuru falan olmayacak tabii bu durumda) gelir ders anlatır gider. mümkün.

bir de vakıf üniversitelerinde yarı zamanlı bursiyer diye bir olay var. artık kalkıyor sanırım yavaştan. bunu genellikle tam maaş vermek istemedikleri araştırma görevlisi kadrolarını doldurmak için yaparlar. dolayısıyla araştırma görevlileri gibi bu arkadaşlar da ders veremezler.

akademik personel konularını araştırın ilgili sayfalardan. biraz fikir verir ilgileniyorsanız.

ama ezcümle, çok şanslı ya da istisnai bir durumda değilseniz yarı zamanlı ders verme işi akademiden uzaksanız imkansıza çok yakın. siz şahane bir eğitim donanıma sahip olsanız bile size ders verdireceklerine vasat bir memura ders verdirirler. olay başarı değil yani.
  • jimjim  (06.12.20 22:31:40)
1. dediğiniz okutmanlık değil, öğretim görevliliği.
2. okutmanlık artık tamamen kaldırıldı.
3. siz daimi olarak üniversitede personel olayım mı istiyorsunuz yoksa bir taraftan kendi işime devam ederken bir taraftan da üniversitede ders vereyim mi istiyorsunuz?

2547 sayılı Yüksek öğretim kanunu der ki:
Madde 31 – (Değişik: 17/8/1983 - 2880/14 md.)
Öğretim görevlileri; üniversitelerde ve bağlı birimlerinde bu Kanun uyarınca atanmış
öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim - öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile
tanınmış kişiler, süreli veya ders saati ücreti ile görevlendirilebilirler. (Ek cümle:15/4/2020-
7243/3 md.) Meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık
alanlarına başvuracak olanlar hariç olmak üzere öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak şartı aranır. Öğretim görevlileri, ilgili yönetim
kurullarının görüşleri alınarak fakültelerde dekanların, rektörlüğe bağlı bölümlerde bölüm başkanlarının önerileri üzerine ve rektörün onayı ile öğretim üyesi, araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi kadrolarına atanabilirler veya kadro şartı aranmaksızın ders saati ücreti veya sözleşmeli olarak
istihdam edilebilirler. Öğretim üyesi kadrolarına öğretim görevlileri en çok iki yıl süre ile atanabilirler; bu süre sonunda işgal ettikleri kadroya başvuran öğretim üyesi bulunmadığı ve görevlerine
devamda yarar görüldüğü takdirde aynı usulle yeniden atanabilirler. Atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer. Bunların yeniden atanmaları mümkündür. Bu takdirde ilk atama
usulü uygulanır. Konservatuvarlar ile meslek yüksekokullarına gerektiğinde sürekli olarak öğretim görevlisi atanabilir. (2)
  • halanne  (07.12.20 10:21:59 ~ 10:22:22)
okutmanlık değil öğretim görevliliği +1, 31. madde görevlendirmesi yapılıyor. Her dönem belli zamanları olur, bazen üniversiteler güz öncesi her iki dönem için de yapar bitirirler görevlendirme işlemlerini. Her üniversitenin bu konudaki tutumu farklı, bölümdeki ihtiyaç ve bölüm hocalarıyla iletişimde olma durumuna göre ayarlanabilir veya ayarlanamaz. İyi tecrübe varsa bazen yl aranmayabiliyor, ama yaşınız gençse yl olmaması dezavantajınıza olur. devlet üniversitelerinde alacağınız ücret çok cüzzi olur, vakıflarda durum nedir bilemiyorum. Bölümlerdeki ihtiyaca (seçmeli ders konusunda olacağını tahmin ediyorum) göre ders içeriği hazırlayıp mail atabilirsiniz, ihtiyaç varsa ilgilerini çekerse iletişime geçerler herhalde. en mantıklı yöntem bu gibi duruyor ancak sizinle görüşmeden doğrudan karar/olur verme ihtimalleri çok çok düşük. dersten önce belki bir konferans-sunum gibi bir şey önerebilirsiniz (veya her ikisini de), uzaktan eğitim döneminde hocaların da sizi dinleyip tanımalarını sağlayabilirsiniz böylece. ayrıca dışardan gelen hocanın ders boyunca yaptığı söylediği şeylere dair şikayet vb. durumlar doğrudan bölümü ilgilendirdiği için referansınız varsa avantajınıza olacaktır. yazdıkların kadrosuz, dönemlik görevlendirme için geçerli.

  • ruz  (07.12.20 16:44:36 ~ 16:47:14)