Sizce Suçlu Kim?

Merhaba Duyuru Ahalisi,

Üzerinde anlaşmazlık yaşanan Bir konu hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum. Aşağıdaki durumda kim neden suçlu sizce?

Tarif etmeye başlayayım durumu;

4 katlı bir binada, Aynı evde yaşayan 2 kişilik bir aile + 3 kişilik bir aile, yani toplamda 5 kişilik iki aile var. Bir de bu aile ile bağlantılı 4 kişilik bir başka aile var.
Bu 3 aileyi sırasıya 1. aile (2 kişilik aile), 2. aile (3 kişilik aile) ve 3. aile (4 kişilik aile) olarak adlandıracağım. Ailelerdeki herkes yakın akraba.

Chapter 1
Farklı bir binada yaşayan 3. ailenin dünya görüşü biraz değişik, ailenin erkeği dünyanın düz olduğuna inanıyor, aşı karşıtı, her türlü komplo teorisi eklentisi yüklü. Doğal olarak koronaya inanmıyor, maske takmayı reddediyor. 1. Ailenin erkeği ise daha önceki uyarılarında yaşadıklarından ötürü ailevi sorunlara neden olacağını bildiği için bu arkadaşın eve hastalık sokacağını bilse de ses etmiyor, karışmıyor, ve zamanı geldiğinde bu 3. aile üyesi hastalığa yakalanıyor, diğer iki ailedeki herkes de temaslı oldukları için korona tehlikesini yaşıyor, ekstra olarak 1. ailenin başka şehirde yaşayan anne babası da bu dönemde 1. aile ile temaslı oldukları, aynı zamanda yaşlı ve hasta oldukları için bu kişi nedeniyle yüksek risk altında kalıyor.

Chapter 2
Hal böyle olunca 1. aile eve hastalığı sokan 3. aileden yardım istiyor, test yaptırmalarını rica ediyor durumu kesin olarak anlayabilmek ve duruma göre kendilerine de test yaptırabilmek adına, yine doğal olarak 3. aile test yaptırmayı reddediyor, buruna sokulan test kitini yine komplo teorileri ile kullanmayı reddediyorlar, 1. aile durduk yere uğraş didin kendilerine bir şekilde test yaptırıyor ve sonuç negatif çıkıyor, ortalık sakinleşiyor. Bu arada 2. aileden bir kişi de 3. ailedeki kişinin ihmali nedeniyle bu hastalığı kapıyor, o test yaptırıyor, pozitif çıkıyor. Kişi tamamen odasına kapatılıyor, kimseyle görüştürülmüyor.

Chapter 3
Tüm bu yaşananlardan sonra 1. aile üyeleri yaşadıkları yeri paylaştıkları 2. aileye bir süre boyunca 3. aile üyelerinin kesinlikle eve alınmaması gerektiğini altını çizerek önemle rica ediyor. 21 Ekim’de hastalığı kapan 3. ailenin bir çocuğu ise, 3 Kasım tarihinde 1. ve 2. ailenin ortak yaşadığı eve 2. aile üyesi tarafından gizlice getiriliyor, çocuk bütün gün evde takılıyor kucak dolusu sevgiyle, olaylar burada yeniden canlanıyor, 2. aile olayın üzerinden 10 gün geçmesinin yeterli olduğu ve yanlış bir şey yapmadığı savıyla 1. aile üyesini dinlemeyi reddediyor, bu olaydan sonra 1. aile iki hafta boyunca tamamen karantinaya alıyor kendisini, ayrıca 2. aileye daha önce bu konudaki hassasiyetlerini dile getirdiğini, 3. aile test yaptırmayı reddettiği için kimin hangi hastalığı ne zaman kaptığının ve iyileşip iyileşmediğinin belli olmadığını, eğer yanlış bir şey yapılmadığını düşünüyorsa neden bunu gizlice yapmaya çalıştıklarını soruyor anlatıyor ama bir çare olmuyor.

Chapter 4
Bu konuda 1. ailenin rahatsızlığını önemsemeyen 2. aile üyesi asla pişman olmadığını ve 3. ailenin koronalı evinden bu çocuğu yine olsa yine getireceğini söylüyor, bu durumda 1. aile taşınmaya karar veriyor.

Chapter 5
Bu kararın ardından 1. aile olmadan 4 katlı evde yaşayamayacak olan 2. ailenin olaydan sorumlu kişisi ağlayıp sızlamaya başlıyor, 3 Kasım’dan bugüne dek sürüyor tartışma ancak 1. aile kesin kararlı taşınmaya, 2. aile zor durumda kalmasın diye evi terk ediyorlar taşınana dek. 2. aile sorumlu kişisi ise önce 1. aile üyelerine küsüyor, konuşmak istemiyor, sonra bizi böyle bırakarak yanlış yapıyorsunuz, artık sizle ilişkimiz bozulacak, sevgisizsiniz, vicdanınız sızlamıyor mu muhabbetine giriyor. Durumun sorumluluğunu 1. aileye yıkıyor. Belaltı çalışmaya başlıyor, Ama kesinlikle geri adım atmıyor koronalı evden çocuk getirmek konusunda, ısrarla da arkasında duruyor.

Şimdi ben her ne kadar taraflı anlatmamak istediysem de yapamadım, kabak gibi ortada benim hangi tarafta olduğum. Siz daha objektif bakmaya çalışırsınız. Siz ne düşünüyorsunuz bu durumda,

1. aile taşınma kararına 2. ailenin umursamaz ve hesap vermez tavrı nedeniyle mecbur kaldığını, yine de kişisel bir tavır olmadığını, eskisi gibi geçinip gidebileceklerini ama güvende hissetmedikleri için birlikte yaşayamayacaklarını savunuyor. Evde güvende hissetmiyor.

2. aile ise 1. ailenin 2. aileye istediklerini yaptıramayınca onları üzmek için böyle bir şey yaptığını, 1. ailenin kendilerini yarı yolda bıraktığını savunuyor.

Sizce kim suçlu?

www.strawpoll.me

Herkes suçlu yıl olmuş 2020, halen daha kavim gibi bir arada yaşanıyorsa olacaklar budur. Türkiyede aile kutsaldır vs deniyor da başlarım kutsallığına. Çekirdek aileler ayrı ve mümkün olduğunca uzak yaşamalı.
Ayrıca komplo teorilerine inanan insan geri zekalıdır.

  • Hallegadola  (06.12.20 09:22:46)
Bir şey anlamadım.
Yine de: problemin içinden imkansızı çıkar, elinde kalan sonuçtur.. tezine göre düşünülerek fail ortaya çıkabilir.

  • Erva  (06.12.20 09:59:29)
Tamamını okudum. Kimse kimseyle yaşamak zorunda değil, sebepsizce de ayrılabilirlerdi. Suçlu olarak değil de birinci aile istediği gibi gidebilir, ikinci ailenin darılması anlamsız olarak söylenebilir.

  • havadakarada  (06.12.20 10:03:15)
sonucunda ölüm riski olan bir şey korona. bu konuda kibarlığa, empati kurmaya gerek yok.
Birileriyle küsmek, ölmekten iyidir. Ölmeyin.

  • michael_knight  (06.12.20 10:40:03)
1 nci aile oradan gitmeli, ilişkilerini de kesmeli, her aile bireyi mensup olduğu aileden (eş, çocuk) sorumludur. eğer zarar geliyor ise durmanın anlamı yok.

  • selam  (06.12.20 10:42:46)
suçlu 1. aile desek vaz mı geçeceksiniz? hiçbir şey canınızdan, sağlığınızdan kıymetli değil. küserlerse de kendileri bilir.

ayrıca bu zamanda başka bir aile ile nasıl yaşanır bilmiyorum. ben kendi ailemin ya da eşimin ailesinin evinde bir kaç günlüğüne kalırken bile kötü oluyorum, ömür geçer mi öyle? bu işten kurtulmak için de fırsat olmuş ne güzel.
  • hadsafhada  (06.12.20 11:40:05)
I. aile evden -hatta mümkünse semtten de uzaklaşıp- kendi yoluna baksın. II. ve III. aile ile iletişimini azaltarak kessin.
I. aile olmadan II. aile orada niye yaşayamıyor orada onu da anlamış değilim.

  • battal gemalmaz  (06.12.20 12:22:07)
Maalesef artık söylediklerine katılıyorum. @Hallegadola
3. Aile mutlu mesut devam ediyor hayatına @Tangoalfa
Haklısınız buradan çıkan sonuç şunun için, 2. Ailenin sorumlu kişisi bu olayı insanlara anlatsak herkes bana hak verir çünkü yeterince bekledim gibi bir laf etti. Ben de bu yüzden burada paylaştım @hadsafhada
Evin kirasını tek başlarına ödeyemiyorlar. @battal gemalmaz
+1 @havadakarada @michael_knight @selam
Problemin içinden imkansızı çıkartmak işini tam anlamadım ben de @erva
  • deneme  (06.12.20 12:33:28)
1. aile 2. ailenin duygu sömürüsüne kanar ve taşınmayı 1 gün bile geciktirirse hata yapar. Günün sonunda kendilerine saygısızlık ettiğini anlar. Kusura bakmasın şu laf edildiyse "Bu konuda 1. ailenin rahatsızlığını önemsemeyen 2. aile üyesi asla pişman olmadığını ve 3. ailenin koronalı evinden bu çocuğu yine olsa yine getireceğini söylüyor, bu durumda 1. aile taşınmaya karar veriyor." hadi bye demekten başka bir şey yapılmaz. Ben 3. ailenin dünya görüşüne iyi kötü saygı duyup 5 tane izbandut gibi herifle evine dalıp zorla test yapmıyorsam, sen de benim görüşüme saygı duyacaksın. Benim rahatsız olduğumu bile bile benden saklayacaksın. Yok yeaaa. Sonra suçlu ben olacağım. Ha benim de 2. aileye (hep nedense kendimi 1. aile olarak sayıyorum nedense) saygı duymam lazım. Bana açık açık söyledikten sonra isterse 3. aileyle çiğ köfte partisi yapsın. AMA ben bu olaydan sonra gidip taşınıyorsam ağlamaya hakkı yok.

Uyuz oluyorum bu kafaya, herkes benim ihtiyaç-inanç-yaşamıma saygı duysun. Ama ben başkalarına duymayayım. Sonra efendi şekilde benim yediğim halt yüzünden bu kişi benle iletişimi koparsın ben yine mağdur olayım. Yüzsüzlük bu. Tavsiyem taşınmayı geçtim iletişimi kessin. Ben lisans hayatımda bir arkadaşa evimi açıp benzer yüzsüzlüklerle karşılaştım. Aman dışarıda kalmasın diye sesimi etmedim. Bir noktada ben zor duruma düştüm o yine kılını kıpırdatmadı. Sonra suratına söyleyince yine o mağduru oynadı. Drama queenlerden uzak dursun 1. aile. Kendilerine saygıları olsun. Eş dost bulunur, ama kendine saygısızlık yaptığını fark edince yıllarca geçmiyor o acı içinden. Uzaklaşsınlar

Pandemi döneminde en büyük suçlu 3. aile, sonra 2. aile. 1. ailenin bir günahı yok senin anlattığın şekilde. Koca koca ülkeler kapanıyor, ekonomilerin canına okunuyor. Bi bu sürü mensubu insanlar zaten en doğrusunu biliyorlar. Biliyorsun, bari canını korumak isteyen insanın canına kastetme. Nice gencecik insanlar öldü bu illet yüzünden.
  • ManikD  (06.12.20 12:45:11)
Duygusal davranmayıp mantıklı olanı yapmak lazım. Üzülen üzülsün zaten parazit gibi yaşamışlar bir süre.

İkinci aile dediğiniz bir büyük nesil (anneanne babaanne dede vs) ise belki kiralarına yardım etmeye çalışırdım o ayrı ama yine de aynı evden gitmek lazım.
  • nhk ni youkosu  (06.12.20 14:52:04)
Hallegadola haklı. OLay tamamen dipdibe komünist halinde yaşamaktan kaynaklanıyor. Kimin suçlu olduğu önemli değil, kendinizi kurtarın derim.

  • roket adam  (06.12.20 15:18:39)