Fransa'da yatırım hakkında bilgisi olanlar

Miras gibi bir şekilde elimize belli bir miktar para geçti.
Şu an iki tane kredi var;
birini daha alalı 3 ay falan oldu araba için, kapatirsak faizden 44 ay kalan ödemeden 1000 Euro kar edicez.
Diğeri eğitim için, 5 yıllıkti, 32 ay ödendi 28 ay kaldi. Kapatirsak faizde. 300 euro falan kar edicez.
Ikisini de kapatirsak elimizde 7 bin Euro kalıyor ama aylık 650-700 Euro arası kredi ödemesi bitmiş oluyor.
Arabayı kapatirsak geriye 16 bin civarı kalıyor, kenara da 350 euro koyabiliriz.

Ben arabayı kapatayim diyorum çünkü 1000 euro 4 senede az para değil. Onu araba kredisine vereceğim paradan kazanmam için net yillik yüzde 2 kazanmam lazım vergilerden sonra. Bu da çok çok kolay değil.
Eğitim için vergilerden sonra yüzde 1.4 falan kazanmam lazım ki zaten düz faiz yüzde 1 veriyor, çok da zor olmaz o parayı yatırım olarak kazanmam.

Eğer arabayı kapatirsam;
2 aylık maaş gibi bir parayı yüzde 1 faizle devletin vergi almadığı ve sürekli para cekilip/yatirilabilen bir hesapta acil ihtiyaç vs için tutmak.

Bir iki maaş kadar olanı şirket destekli yatırım fonlarına yatırma.

Geriye kalan parayı burada assurance vie (hayat sigortası diye çevriliyor da tam öyle değil yani) bir olaya yatırmak. Burada paranın yüzde 70'ini falan riski az olan euro fonda atıp geri kalanı yatırım fonlari vs olarak ayırma (sallıyorum jp morgan, vanguard, allianz vs 500 tane var).

Aylık artan 350 euroyu da her ay buraya transfer edip tahmini olarak 3 sene sonra almak istediğimiz evlerin fiyatlarının ilk teminati civarında olduğunda hem eğitim kredisi biteceği hem yüzde 10+ bir ilk teminat parasi elimizde olacağından ilk evi almak.

Aslında sorum hem Fransa ile alakalı bu işlerde bilgisi olanlara hem de bu yatırım fonları konusunda bilgisi olanlar varsa önerilerine açığım. Para havadan geldiği için ve genç yaşta bize ilk başlangıç parası olduğundan çok risk almak istemiyoruz. Ama ben bu işleri seven biriyim ve önceden param olmadığı için çok arastirmadim ama simdi bir anda gelince napicam lan ben oldum. Bir de fransa olunca iyice ortada kaldim, en kötü gidip benim müdüre falan sorucam nedir ne yapilir diye...

Assurance vie'nin ingilizce anlatımı;
www.spectrum-ifa.com

genel personal finance prensipleri uzerinden konusursak, ki senin genel olarak izledigin metodoloji de bunlara uyuyor, ev almak icin para biriktiriyorsan bunu hic kaybetmeyecek sekilde degerlendirilmelisin (i.e. %1 faiz veren savings account).

ote yandan gencsen risk alabilirsin. ve mesela 3 sene icinde ev almak gibi bir zorunlulugun yoksa da gene biraz daha risk alabilirsin. yani 3 yerine 6 sene icinde ev almak buyuk bir sikinti mi? degilse risk ve odul ihtimalleri daha yuksek olan fonlara veya hisselere yatirabilirsin. s&p500, nasfaq100 endekslerini track eden fonlar var mesela. bunlarin tabi yukseleceginin veya hepten cakilmayacaginin garantisi yok ama gene uzun vadede getirisi iyi olabilir.

ben olsam parami iki yaklasim arasinda bolerdim sanirim.

mudurune de sor tabii.

yatirim tavsiyesi degildir lol.
  • hot potato  (05.12.20 10:35:18 ~ 10:36:43)
@hot potato hocam; evi birak Fransa'da kalip kalmayacagimiz bile yüzde 100 belli degil aslinda. Şirkete mobil olduğumu söyledim, bana iki sene sonra İsviçre'ye git deseler giderim.
Yasimiz genc, ben 28 esim 26 yasinda. O yüzden ev almak zorunlulugu yok da 4-5 sene sonra cocuk düşünüyoruz, aklimizda da cocuk olmadan önce/sonra ev almis olmak var.

Yani benim aklimda en kötü su var; acil para kismini normal savings accounta koyup (max iki aylik maas), geri kalanın yüzde 70-80 miktarini daha garanti olan euro fonda koyup geri kalan parayı da fonlar ve burada scpi denilen bir olay var (kısacası bu sirketin olay ofis, bina, is yeri vs almak ve sen de bunlardan hisse aliyorsun. Kısacası binaya yatirim yapmak gibi ama bunu yoneten fonlar var iste) onlara yatirmak.
Bu sekilde yüzde 80 garantiyken yüzde 20 ile risk aliriz cok az bile olsa (1.64 yerine 2.5 getirse yeter ki daha riskli fonlarin getirisi buralarda).
Aylık da 300 euronun yarisini garanti fon, yarısının yarisini hisse diğer yarisini bu scpi olayina yatirmak.
  • logisticsmanager  (06.12.20 00:36:18)
Peki kredi konusunda yorumunuz var mi?
Bana araba kredisini kapatmak (araba kredisinin faizi yillik 2.5 falan ve normal riskli olmayan fon getirisi 1.5-1.6 anca bazilari yuzde 1 yani) mantikli ama egitimi kapatmak (yillik 1.3 faiz oluyor ki en kötü yatırım bile getirir onu) mantiksiz geliyor su an.

  • logisticsmanager  (06.12.20 00:37:59)
Sadece %1.3 faizli krediyi kapatmazdim.

avrupa'da yasamiyorum o yuzden mi garip geldi bilmiyorum ama 1.64 falan bunlar cok dusuk getiriler degil mi? yani sadece %1.64 dividend/distribution veren hissenin ana para growth potensiyelinin yuksek olmasi bekleniyor sanirim.

son olarak alakasiz olacak ama cocuk falan uzun vadeli planlara girince yazayim dedim. ben olsam bir ulkede (fransa olur isvicre olur neyse artik) vatandaslik basvuru sartlarini karsilayacak kadar kalirdim ben olsam mobil olmaktan ziyade. tabi halihazirda ab vatandasligi yoksa.
  • hot potato  (06.12.20 08:30:36 ~ 08:32:36)
Hocam esim fransiz, o sebepten ben 1 seneye fransiz vatandaşligina başvurabiliyorum.

Malesef euro fond gibi riski cok az olanlarin getirisi yildan yıla düştü;
2017 %3, 2018 2.9, 2019 2
Malesef durum bu. Yalniz hisse değil bu, kapital garantili fonds euro, yani para kaybetme riski yok.
Hisse satin almalilarinda (misal %50 fonds euro, %50 yabanci fon hisseleri) 1.5 kati falan fazla kazaniliyor.
  • logisticsmanager  (06.12.20 16:42:14)