Su analizi

Dün kapıya gelip su analizi yapabilir miyiz valilik ve belediyeden izinliyiz dediler, yarım çay bardağı musluk suyu, yarım çay bardağı da içme suyuna analiz yapacaklarmış.

Önce musluk suyunu verdim, suyu övdü ph değeri yüksek işte şunlar bunlar iyi vs. dedi, taşkesti marka içme suyu (damacana) verdim sonra da, analiz dediğim de bir cihazı bardağa daldırıp değerlerine bakmak, çok kapsamlı bir şey olmasa gerek. Onu alınca bu ne dedi bir suratı değişti falan, içme suyu dedim, bir şey söylemeyim neyse falan dedi, yoo dedim söyleyin neden söylemeyeceksiniz ki. Bütün değerler kırmızı, kötü hiç vitamin mineral yok falan dedi. Çok detay vermedi ama kötü dedi kısaca.

Şimdi benim kafama takıldı, öyle olmadığına yüzde 99,9 emin olsam da acaba diyorum ben bardakları karıştırdım da içme suyu sanarak musluk suyu mu verdim, benim bildiğim Taşkesti fena bir marka değildi. Ya da ben mi yanlış biliyorum, son baktığımda iyiydi hakkında yazılanlar. Tadı da aslında çirkin geliyor bana son zamanlarda. Aldığım bayiye mi güvenmesem, Taşkesti'ye mi, ya da kendime mi güvenmesem (karıştırdım mı acaba diye) bilemedim. Bir ihtimal de analiz yapıyorum diyen kişiye güvenmemek :)) Çünkü onların da bunu neden yaptıklarını bile anlamadım aslında.

artıma cihazı satıyorlar.

  • kenarortay  (02.12.20 13:40:12)
içtiğin suyu kötüleyip, musluk suyunu övmüşler. eğer musluk suyunu bizim makine ile arıtırsan daha sağlıklı içme suyu elde edersin demişler işte.

  • reanarchy  (02.12.20 13:41:16)
Rea +1

Taşkesti nin suyunu ben de seviyorum bu arada.
  • westblack  (02.12.20 13:45:46)
Hayır ilginç olan hiçbir şey satmıyorlardı. Yani beş gün sonra gelip bir şey satmayacaklarsa o anda satmıyorlardı. Ve telefon numarası falan da almadılar hani sonradan kullanmak üzere. Belki yine kapıda satmaya çalışacaklardır ama hiç alacağım ya da kanacağım yok.

  • hair freak  (02.12.20 13:51:24)
Bir detay daha hatırladım. Analizi yapan kişi musluk suyunu analiz edip gidiyordu. Ben de içme suyuna da bakıyormuşsunuz dedim. O da yok ona bakmıyoruz, onların işgüzarlığı (ilk önce izin alan bir kız sonra da bu kimya mühendisi olduğunu iddia eden kişi geldi) falan dedi, sonra da iyi hadi bari bakayım gibi bir tavırla tamam getirin falan dedi. (belki bu da tuzağın bir parçasıdır :) )

Normalde böyle şeylerle hiç ilgilenmem, sağolun der kapıyı kapatırım, basiretim bağlandı herhalde, bir de böyle uzun uzun anlatıp soru sordumi, şu an kendimi tam bir enayi gibi hissediyorum :)
  • hair freak  (02.12.20 13:57:01)
Bi alet daldırıp baktıysa ancak elektrolit değeri, ph değerine falan bakmıştır. Öyle bi alet daldırarak bütün değerleri kırmızı çıkartacak teknolojinin sokak sokak gezen birinin elinde olacağını sanmıyorum.

  • curukturpkokusu  (02.12.20 14:22:21)
Belge göstermelerini isteseydiniz keşke, ama dediğiniz gibi insanın basireti bağlanıyor.
Olasılıkla tekrar çıkıp gelecekler. Aman dikkatli olun.

  • pro9it9is9  (02.12.20 14:53:33)
o sudaki minerali analiz etmek karmaşık bir proses. el tipi alet ile sadece ph ve iletkenlik ölçebilir bu veriler de tek başına çok anlam ifade etmez.

hırsızlık için evi yokluyor olabilirler. kapıda kaç kilit vardı, apartmanda seslere dikkat eden komşu var mı, evin içi nasıl görünüyor, değerli eşya var mı gibi...
  • orpheus  (02.12.20 14:56:13 ~ 14:57:40)
ben de hırsızlık ihtimalini düşündüm, evde olup olmadığınız saatleri kontrol etmek istemiş de olabilirler, aman diyim.

su analizi deyince ben de icp ms, icp oes en kötü aas falan bekledim ki bunlar bile kaba test yapar bir yerde (icp oes ve icp ms ppb seviyesine inebilmesine rağmen) hplc gibi iyice hassas cihazlar var, yani burada da böyle ukala ukala bilgi veriyorum ama, benim bilmediğim başka bir sürü yöntem ve cihaz da vardır, hatta baktım var da yani XD şu yukarıda saydığım cihazlardan en ucuzu aas'dir, birkaç sene önce ikinci elini 50.000 TL'ye mi ne almıştık hiçbir aparatı olmadan bir de (lambaları falan var yani tanesi 500 - 1000 TL arası değişen) o adam gelmiş de ne şekil analiz yapmış acaba suya merak ettim. cidden pH iletkenlik falandır en fazla. onlar için el tipi aletler var yani. o yüzden tekrar satış için gelirlerse -ki umarım en fazla bu olur, kötü birşey olmaz :/ - söylersiniz detaylı analiz lazım diye, başınızdan savarsınız.
  • pasp  (02.12.20 15:30:49)
pazarlama olsa gerek.

önce şüphe tohumunu atmışlar.
  • janderzel zartanyan  (02.12.20 18:37:39)