yakınını kaybeden tanıdığı ne zaman aramalı?

bu tür durumlarda hemen telefon açıyor musunuz yoksa bir süre bekliyor musunuz?

ayrıca şunu da sorayım, telefon açmak yerine mesaj gönderenler de oluyormuş bu tip durumlarda, bu sizce normal mi? yani bana aramak icap eder gibi geliyor karşı tarafın konuşmakta zorlanacağı muhakkak olsa da.

Annemin cenazesinden sonraki ilk 2-3 günde çok fazla insan aradı beni ama kimlerle konuştuğumu neredeyse hiç hatırlamıyorum. Sonrasında konuşurken "e aradım, konuştuk ya" diyenler oldu. Mesaj atanlar da oldu, çok samimi olmadığım insanların mesaj atmasına sevindim açıkçası, konuşmak daha zor olabiliyor. Ama yakın arkadaşlarım sadece mesaj atıp geçse de üzülürdüm galiba.

İyi tanıdığınız biriyse ve çok yakınını kaybetmişse hemen arayın, birkaç gün sonra da tekrar arayıp hatrını sorun. Nadir görüştüğünüz ve mesela iş icabı tanıdığınız falan biriyse mesaj atmakta çok sakınca yok bence.
  • kobuzchu kiz  (29.11.20 14:47:26 ~ 14:47:32)
şahsi düşüncem çok yakın sık görüşülen dost ise duyar duymaz telefon.
arada bir görüşülen arkadaşlar birkaç gün sonra telefon.

çok uzun tutmadan. nasılsın. başın sağolsun. bir şeye ihtiyaç var mı. tekrar başın sağolsun.

mesaj uygun olmadığı düşünülerek anlık yazılabilir ama yine sonra arama gerektirebilir.
  • vaktiyle iyi biriydi  (29.11.20 14:49:13)
Ben böyle durumlarda kesinlikle aramıyorum ya da mesaj atmıyorum. Adamın acısı var zaten ben o an ona başın sağ olsun diyeceğim ne faydası var. Ancak ne zaman aradan biraz da zaman geçer yüz yüze denk gelirsek "başın sağ olsun, zaten derdinin üstüne bir da afaki aramak istemedim" derim. O da eyvallah der geçer.

  • koskoca kirpi  (29.11.20 14:55:55)
Çok yakınımsa zaten cenazeye giderim.
Gidemeyeceksem defin işleminin akşamında konuşurum ya da bir sonraki gün ararım.

  • megalomaniac  (29.11.20 15:03:51)
Fıkhen taziyenin 3 günü geçemesi lazım.

  • Erva  (29.11.20 15:03:56)
Yakın tanıdıklarımı haberi aldığım anda ararım. Eğer cenaze işlerinde yalnız kalacağını, ailesinin ve çevresinin kısıtlı olduğunu düşündüğüm birisi ise yanına giderim. İnsanlar cenaze ve hastane olaylarında çok güçsüz ve ne yapacağını bilemez durumda olabiliyor.

Fazla samimi olmadığım birisi ise 2-3 gün sonra ararım. Aramayacağım birisi varsa karşımda mesajda atmam. Karşılıklı görüşene kadar beklerim.
  • istege bagli sigortasiz  (29.11.20 15:22:47)
Soruyu arayacaklara sormuşsunuz ama ben aranacakların cevabını merak ettim daha çok. Çevremde insanlar şu şu aramadı diye çok net unutmuyorlar ve hatta mimleyenler var. Ve hatta aradan zaman geçip ilk karşılaşmada taziye dilemeyenleri bile unutmayan tandıklarım var.

Ben akraba vs yakın ise kısa sürede ararım, iş arkadaşı duruma göre arama ya da mesaj. Daha uzaklar mesaj.

Ancak o zaman acısı var aramayalım düşüncesi sanırım yanlış. Ben de ne diye arayayım diyorum kendi kendime ama asıl o zamanda arayıp belki de meşgul etmek lazım. Konuşmak, sosyalleşmek her türlü faydalı bir şey olduğundan taziyenin böyle bir önemi de olmalı.
  • epitaf  (29.11.20 16:47:05)
bu taniidik ne kadar yakinin? eger cok yakininsa bizzat yaninda olman daha mantikli ama malum pandemi vs araya biraz mesafe girdi.

yine yakinligina gore en gec ertesi gun aramak gerekir, cenazenin topraga verildigi gun aramayabilirsin cunku kosturma vs oluyor, ertersi gun idealdir.

mesaj olayi olmaz olsun, sakin ha mesaj atma, cok samimiyetsiz, iki satir yaz gec olmaz oyle. arayip aciyi paylasmak, yapilacak bir sey var mi diye sormak, sabir dilemek gerek.

dedigim gibi cok yakininsa bizzat yaninda olman daha iyi tabi
  • exlibris  (29.11.20 17:30:40)
En geç üçüncü gün. Yakınsa gidilir, gidilemiyorsa aranır, uzaksa “arayıp rahatsızlık vermek istemedim, size zorluk olur konuşmak” girişiyle mesaj.

Üçüncü günden sonra her arayan veya gelen kaybı yaşayanın acısını tazeler.

Yakınsa, bir veya iki hafta sonra daha kaliteli destek olmak için; tekrar gidilir müsaitse. Şoku atlatmış yeni hazmediyordur, konuşmaya ihtiyacı vardır belki. Ama baktık yalnız kalmak istiyor, geri dönülür.
  • gayda  (29.11.20 17:37:25)