medeni ülkelerde maske yasağı cezaları nasıl uygulanıyor ?

maske takmamanın para cezası olduğunu varsayıyorum, varmı yokmu bilmiyorum.
eğer varsa sokakta maske takmayan herkese ceza kesiyormu polis ?

bugün mesela şehrin merkezinde maske takmayan (maskesi çenesinde yada hiç yok) onlarca kişiye denk geldim.
bizim polis sanki sırf akşam haberlerine malzeme olsun diye 3-5 kişiye ceza kesip dönüyor karakola.

almanyada mesela polis size maske takmadığınız için ceza keserken, karşıdan gelen maskesiz bir vatandaşı gösterip "ona neden kesmiyorsun" desen polisin tepkisi ne oluyor ?

Almanya’da maske takmayanlara ceza mı? ahahaha. Almanya’da maske takan yok sen cezadan bahsediyorsun. Ekşi sözlük algılarınızı fena bozmuş.

  • catch the arrow  (28.11.20 22:15:52)
Yani o kadar da farkli degil aslinda, Almanya icin konusuyorum, burada sokakta maske zorunlu degil ama sehir merkezi haric. Orada zorunlu. Gecen hafta gittigimde, insanlarin yarisi ya maskesiz ya cenede geziyorlardi. Sokaklarda takilan uc bes polis gordum onlarda bile bazilarinin maske cenedeydi.

Edit: bir onceki cevapla ilgili, dedigim cevaba ilave olarak kapali alanlarda ve toplu tasimada maske ciddiye aliniyor. Herkes takiyor ve takmayanlara gayet toplum baskisi + ceza uygulaniyor. Zaten cogu magaza/market maskesiz iceri almiyor da.
  • Haldamir  (28.11.20 22:17:34 ~ 22:20:48)
Almanya'da bulunduğum şehirde (orta büyüklükte) bazı sokak ve caddelerde maske takma zorunluluğu var, girişte tabela ile belirtiliyor. O alanlarda takmayan görmüyorum neredeyse. Ordnungsamt görevlileri dolaşıyor ara ara o alanlarda. Muhtemelen maskesiz gezenleri de uyarıyorlardır. Onun dışında kapalı mekanlarda zorunlu zaten maskesiz almıyorlar bile.

  • reactionic  (28.11.20 22:46:16)
Avusturya’da yasiyorum, acik alanlarda, sokakta maske zorunlu degil. (Acikhavada pazara gidince zorunlu ama ve genelde uyuluyor)

Restoranlar su anda kapali ama birkac kez al-gotur yaptim, maske takan calisan gormedim icerilerde.

Metro-kapali alanlar vs %80 maskeli, %15 burnu acik maskeli, 5% maskesiz ya da cenede. Metroda filan maskesiz yakalanirsan cezasi 50€.

Marketlerde mesafeye, kisi sayisina vs hic dikkat edilmiyor. Diger dukkanlar acilinca nasil olur bilmem.
  • kuehles blondes  (28.11.20 22:57:05)
İngiltere'den yazıyorum. Sokakta maske takma zorunluluğu yok, market içinde de takmayana hiçbir şey demiyorlar. Hatta geçen gün markette maskesiz 2-3 insan vardı. Gittim güvenliğe şikayet ettim "maske takmayan insanlar var içeride" diye. bana "evet biliyorum" dedi. Ben daha ne diyeyim. Toplu taşımada maske takmama cezası £200muş ama 14 gün içinde ödersen £100'a düşürüyorlarmış. Ama otobüste maske takmayanını da gördüm.

  • martini girl  (28.11.20 23:19:03 ~ 23:21:59)
şaka maka şu maske olayını en ciddiye alan ülke olabiliriz :d

  • nickini degistiren yazar  (28.11.20 23:22:25)
Maskeyi en ciddiye alan ülke bizsek bu vaka sayısını nasıl açıklıyoruz?

  • valarmurgulis  (28.11.20 23:25:30)
Fransa; nmaske her yerde zorunlu, polis de ceza yazıyor, insanlar hep maskeli

  • hewit  (29.11.20 00:13:42)
hangi vaka sayıcı hocam ? vaka sayısını ankarada 5-10 kişi biliyor sadece.
tamam yüksek tabiki ama gerçek sayıyı bilmiyoruzki yorumlayalım.
yoğun bakımlar dolu deniyor ama yoğun bakımı baştan sona gezerek boş yatak olmadığını gösteren 1 tane video yok.
bende dolu olduğuna inanıyorum ama bu çağda hiç video sızmaması ilginç.
birisi hayrına vatandaş farkına varsın diye sızdırır.
  • aslindasorunumpsikolojik  (29.11.20 00:37:34)
sanırım "bir ülke ne kadar medeni ve özgürse o ülke maske konusunda o kadar rahat" algısı var.

bu çok saçma. bunun özgürlüklerle falan alakası yok. italya'da onlarca gün sokağa çıkmak yasaktı. sonra sokağa ordu indi. ordu ya, italya gibi gelişmiş bir yerde sokağa ordu iniyor, düşünün.

new york'ta toplanma yasağına uymayıp evinde parti verenlerin suyunu kesiyorlardı en son.

başka örnek aklıma gelmedi ama ben 5-6 aydır korona haberlerini takip etmiyorum. takip etsem kim bilir daha ne örnekler görürdüm.

yani demem o ki sağlık konusunda bu işin medenisi geri kalmışı vs. olmaz. sanki suudi arabistan, katar, somali (gerçi bunların takacak maskesi de olmayabilir de konu bu değil) "maske maske" diye bağırıyor da almanya, abd, italya "ne maskesi yaa koy götüne" diyor.

cidden garip bir bakış açısı.
  • ahm1  (29.11.20 00:55:18 ~ 01:04:04)