Corona neye göre bulaşıyor?

Şu soruyu görünce merak ettim (git: 1455150). Coronanın bulaşma ve bulaşmaması nelere bağlı? Bu duyurudaki gibi pozitif kişiyle temas edenlere bulaşmamasının nedeni ne mesela? Bağışıklık mı, temas derecesi mi ne etki ediyor bu bulaş olayına?

Büyük oranda solunum yolu ile bulaşıyor. Temaslı olmak çok genel bir kavram. Yani biriyle hiç temas etmeden aynı masada oturup yemek yemek de temas. Ayak üstü karşılaşıp dirsek tokuşturmak da temas.

Yüzde maske varsa her iki kişide bulaşma ihtimali epey düşüyor.

Özetle çok net kriterler yok "şu kişiye bulaşır, şuna bulaşmaz" ya da "şöyle yaparsan bulaşır, böyle bulaşmaz" gibi...
  • himmet dayi  (27.11.20 15:24:06)
Genetik farklarin da etkisi var. Ayni oranda temas eden iki kisinin biri alirken biri almiyor. Sadece bagusiklikla degil sanirim açıklaması.

  • red g  (27.11.20 15:34:09)
Buna kesin bir cevap verebilen yok sanırım, var mı?
Pozitif insanla 3 gün aynı evde kaldım. Aynı masada yemek yedim, aynı odada televizyon izledim. Ama bulaşmadı. Nasıl oldu hiç bilmiyorum.

  • ofelia  (27.11.20 15:39:20 ~ 15:39:47)
Bu çok katmanlı bişey, virüs yükü denen bir şey var, karşıdaki kişinin o anki bağışıklık durumu var, genetik faktörler var.

  • inawen  (27.11.20 16:58:01)
yüzeylerden bulaşma ihtimalinin ilk tahmin edilen kadar olmadığı biliniyor artık. çünkü "hasta" etmesi için vücuda girmesi gereken virüs miktarı/yoğunluğu çok az değil. birinin aksırıp tıksırıp ıslatıp virüs yuvası yaptığı yer haricinde çok sorun olmadığı, asıl sorunun virüsün havada asılı kalma süresi olduğunu söyleniyor. yani virüslü biriyle aynı kapalı ortamda bulunuyorsan, o kişiyle aranda sürekli 10 metre mesafe olsa bile düzgün hava akışı olmadığı zaman süre geçtikçe virüsü kapma ihtimalinin arttığından bahsediliyor. benzer mantıkla, eğer virüslü biriyle aynı kapalı odadaysan ama havalandırma düzgünse, sen de o kişinin ağzına girmiyorsan virüs kapmama ihtimalin hiç düşük değil.

tabii yukarıda dendiği gibi genetik, bağışıklık gibi etkenler de var ama onlar kişiye göre değişiyor ve sabit alınamayacak detaylar. yukarıdakiler ise bu detayları dikkate almadan, herkes için geçerli olan tespitler.

direkt kaynak veremiyorum çünkü son 1-2 aydır okuduğum makaleler ve yazılardan anladıklarım bunlar. yine de bakınacağım, buldukça ekleme yaparım.

english.elpais.com
evrimagaci.org
  • Jux  (27.11.20 20:18:34 ~ 20:25:50)
Gece gündüz aynı evde yaşayan, aynı yatağa giren bir çifti örnek vereyim. kardeşimin eşi, grip semptomları verdi, hastaneye gitti, pozitif bulundu, verilen ilaçları aldı. Hep birlikte aynı evinde içinde yaşamaya devam ederek kendilerini izole ettiler. Bu süreç boyunca kardeşim ve sürekli her ikisinin de kucaklarında gezen çocukları negatifti. Karantina sonunda her üçü de tekrar test oldular. Bu kez üçü de negatifti. Daha yakın olması imkansız, vücut sıvılarının her gün değiş tokuş edildiği temaslardan bulaşamıyor yani.

  • olivia  (27.11.20 23:28:01)
Yukarıdaki örnekle neredeyse birebir aynıyız. Eşimin pozitif olduğunu öğrendiğimiz gece, aynı kaşıktan yemek yemiştik. Çocuğumuz da dahil buna. Eşim orta ağırlıkta geçirmişti. Biz negatif. Çocuğu da şapur şupur öpüyoruz yani.

Ben bu durumdan sonra marketten aldıklarımı çamaşır suyuyla yıkamayı da bıraktım. Maske ve el temizliği dışında ekstra bir şey de yapmadım. Parka, avm’ye de gittik ihtiyaç oldukça. Biz de yine bir şey yok. Ama aşırı dikkat eden birkaç yakınımda pozitif vakalar oldu.

Ben hala çok çok titizlenmiyorum. Çocukla yine sokağa çıkıyoruz. Maskeye o da epey alıştı, çıkarmıyor. Ama yani maskeyi de sık sık değiştirmiyoruz. Elleri mutlaka dezenfekte ediyoruz.

Bağışıklık desem sanmıyorum ki kuvvetli bir bağışıklığım var. O kadar düzensiz ve sağlıksız besleniyorum ki. Su içmeyi bile unutuyorum. Vitamin içmem. Gerçi hayatım boyunca çok az ilaç içtim. Bazen bunun çok etkili olduğunu düşünüyorum. Toplasanız 34 yıllık hayatımda hepi topu 2 şişe antibiyotik içmişimdir.

Değişik bir virüs işte. Aşı çıksa ben ve çocuğuma yaptırmayı düşünmüyorum. En azından ilk etapta. Uzun vadede getirisi, götürüsü nedir belli değil. Kobay olarak eşimi kullanırım muhtemelen :)

Belki de en önemlisi maskedir. Hiçbir zaman bahçe dışında maskesiz dışarı adım atmadım.
  • makarnacanavari  (28.11.20 00:00:43)