Yabancılara ilaç satılması

Arkadaşım yurtdışından gelecek (türk vatandaşlığı veya oturumu falan yok, sadece ziyarete geliyor) ve halihazırda kanser olan başka bir arkadaşı için “aranesp” isimli bir ilaç almak istiyor. Yani hem yabancı hem kendi için değil.

Bu ilacı (anemi için bir ilaç) reçetesiz almanın pek mümkün olmadığını düşünsem de yine de sormak istedim. Ya da arkadaşından başka dilde de olsa bir reçete alsa, bu işi halledebilir miyiz?

İlaç 4 bin liralık bir ürün bu arada.

10 kere okudum anlamadim acikcasi

  • oscar  (26.11.20 11:05:50)
İlaç grubuna göre değişir mi bilemiyorum, ben geçen gün bir duyuru açmıştım reçetesiz ilaç alınabiliyor mu napicaz diye önceden alinmayanlar da alinabiliyormus denilmişti cevaben.

Arkadaşınız sırf bunun için gelecekse eczaneye gidip ya da arayıp, durumu anlatıp sormanız daha garanti olmaz mı?
  • encokbenisevinnolur  (26.11.20 11:25:35)
Kanser ilaclari genelde turkiye’de bile bulunmayabiliyor ya da raporlu olanlara ayrilmis olabilir. Gelmesi uzun surebilir vs.

Eczacinizi arayip sorun mutlaka. Kanser olan arkadasin recetesini de yaninda getirsin her turlu.
  • kuehles blondes  (26.11.20 11:51:11)
reçeteli satılan bir ilaç ise reçetesi olmadığı için alamaz. Nereli olduğunun bir önemi yok.

  • burfak  (26.11.20 13:39:31)
@oscar yabancı uyruklu arkadaşım türkiyeye gelecek. Geldiği zaman da başka arkadaşı için bir kanser ilacı alacak türkiyeden. İlac için rapora gerek görülmediğini biliyorum ama reçeteyle verilip verilmediğini bilmiyorum. Yabancı ve başkası adına bir ilaç alabilir mi onu soruyorum.

@encokbeni
Yok hayır, ilaç için gelmeyecek, benim için geliyor. Geldiği için alacak.

@kuehles esasen önceden antalyadan başkalarına da aldırmış aynı kişi

Edit: ilaç “normal reçete” “reçeteli satılır” ve “ beyaz reçete” olarak geçiyor. Buradan bir sonuca varılır mı bilmiyorum.

Edit2: eczaneye sordum. Reçetesiz de satılıyormuş.
  • Unde bach canim  (26.11.20 17:16:00 ~ 18:22:59)