Bilgisayarımın nesi var?

Yaklaşık 7 senedir kullandığım 1 sene önce ssd ve ram takviyesi yaptığım Dell inspiron 1564 laptop da daha önce iç karşılaşmadığım bir sorun var.

Bilgisayarı genelde uyku moduna alarak kapatırım ve kullanmak istediğim zaman düğmesine basar basmaz açılırdı. Son 1 haftadır bilgisayar uyku modundan çıkmıyor. Güç tuşuna uzun süre basılı tutup kapatmak zorunda kalıyorum.

Ayrıca bilgisayarı açmak istediğimde güç ışığı yanmasına rağmen bazen hemen açılıyor, bazen bir süre beklemem gerekiyor.

Peşin not : Bu sorun başlamadan önce herhangi bir uygulama yüklenip silinmedi. Herhangi bir ayarı değiştirilmedi. Bilgisayarın yeri bile değişmedi.

Bios güncellemesine baksana guncel degilse guncelle

  • optimistbakunin  (25.11.20 20:09:30)
Hiç başıma gelmedi ama internette çok fazla aynı sıkıntıyı yaşayan var bence birisi sorununuzu çözer www.webkenti.net

  • ananiyimioguz  (25.11.20 20:30:17)
@optimistbakunin,

Bios güncellemesinden korkuyorum o yüzden hiç ona bakmadım.

@kalte sterne,

Bilgisayar hiç açılmıyorken bios ekranı bile gelmiyor. Windows sorunları böyle birşeye yol açar mı?
  • mayday  (25.11.20 20:30:31)
@ananiyimioguz,

O linktekilerin hepsini uyguladım ama sonuç alamadım.

@kalte sterne,

Bahsettiğiniz loglara nereden ulaşabilirim?
  • mayday  (25.11.20 20:43:00)
Şunları da denediyseniz temiz bir format geliyor sadece aklıma :/

support.microsoft.com

www.drivereasy.com

Veya sistem başlatıcısı hasar görmüş olabilir belki windows kurulum usb'si hazırlayıp onarma falan da denenebilir formattan önce.

Buralarda eskiden msdn'den birisi vardı ne oldu acaba "çok şey hakkında az şey bilen adamdı" sanırım nick'i. O da yardımcı olabilir.
  • ananiyimioguz  (25.11.20 20:49:03 ~ 20:58:24)
@ananiyimioguz

Son paylaştıklarınızı yapmadım. Hemen deneyeceğim.
  • mayday  (25.11.20 22:18:57)