Mobil uygulama kime nasıl yaptırılır?

Kafamdaki konsepti ekonomik uygunluk kriterleri ile birlikte kime nasıl yaptırırız?

Öncelikle sizi yardım eder mi bilemem ama , Youtube üzerinde batan startup'lara bakıyorum.

Hemen hemen hepsi ilk kazığı yazılımcılardan yiyor.
dün şu video'ya denk geldim. (www.youtube.com Adam 700 bin lira yakmış. İlk kazığı yazılımcı atmış.
  • ycaycayca  (25.11.20 10:23:38)
ekip halinde calisan profesyonel bir yazilim grubuna yaptirmanizi tavsiye ederim.

cunku @ycaycayca dedigi gibi bircok proje yazilimci kaynakli problemler nediyle hic baslamadan bitiyor. bunun sebebini de su sekilde aciklayabilirim; gunumuzde emsal teskil eden bircok uygulama genis yazilimci ekipleri tarafindan profesyonel olrak yapiliyor. yani bir mobil uygulamanin arkasinda en temel sekilde en az bir tasarimci, bir uygulama gelistirici (android ve ios icin ayri ayri), bir api gelistirici, ve ayrica devops, tester gibi alanlarda calisan uzman ekip tarafindan yapiliyor. ekip buyuyunce de ekip yonetimi icin scrum takimi da kuruluyor.

diger taraftan bu problem yasayan projelerde ise is ucuza halledilsin diye tum bu uzmanlik gerektiren isler icin tek bir gelistirici ile anlasiliyor. bircok gelistirici ise bazen acemilikten, bazen paraya ihtiyaci oldugundan, bazen gereksiz oz guvenden dolayi butun bu ekibin isini tek basina yaparim diyebiliyor. bu durumda da yapilan isin kalitesi hicbir zaman buyuk uzman ekibin yaptigi isin kalitesine erisemiyor.

yani kisaca tek bir kisiye yaptirilirsa iyi bir kalite beklentisinde olmamak gerekir ve isin uzun surecegini planlamak gerekir. bu uygulama da bir prototip ayarinda bir uygulama olur. ama iyi ve uzman bir ekibe yaptirilirsa da bu is maliyetli olacaktir.

peki bazen tek kisinin yaptigi super uygulamalar nasil cikiyor? cunku genelde gelistirici kendi fikrini ortaya cikariyor bu durumlarda. yani para karsiligi calismiyor. bu nedenlede guclu bir motivasyonla gece gunduz emek sarfediyor. para karsiligi yapilan iste bu motivasyonu saglamak guc.
  • emrahday  (25.11.20 11:28:38 ~ 11:34:12)
@emrahday +1

Startup yapmak isteyenlere böyle danışmanlık veriyordum önceden. Benimle anlaşırsa otomatik olarak bir takımı da oluyor, çünkü yıllardır beraber çalıştığım insanlar var, tasarımcısı, mobilcisi, devops'çusu vs. Ki aynı kişiler olmasa bile yeni insanları daha rahat bulabiliyorum, çünkü kimin neyi ne kadar yapabileceğini sektörün içinde olmayan birinden daha iyi biliyorum, network var vs.

Ama işte bazıları var, verdiğim rakamı çok yüksek bulup "yeğeninin bi arkadaşına" falan bi kaç bin liraya mobil uygulama yaptırabileceğine inanıyor. Olmuyor tabi.

Peki parası olmayan bu işe girmesin mi? Girmesin, önce yatırımcı bulmaya çalışsın. Yok ben illa az parayla giricem diyorsa da, adamı, fikri ve daha bir sürü başka şeyi beğenirsem hisse istiyorum, onu vermesi gerekiyor. Çünkü büyük şirketler bana zaten daha fazla para verebilir, direkt parayı veremiyorsan çok daha fazla parayı kazanma ihtimalini vermen gerekiyor.
  • plutongezegendegilmi  (25.11.20 13:50:47)