aspiratörden gelen kokuyu önleme

komşunun aspiratörü çektiği tüm kokuyu bana gönderiyor sanırım. sigara ve yemek kokusu alıyorum sürekli. kendi tarafımdan bu problemi nasıl çözebilirim?

aspiratör: vestel storm.

Bildiğimden değil tamamen varsayımsal olarak konuşuyorum. Bahsettiğin aspiratöre baktım filtreli aspiratör, yani bacası olmayan çıkan kokuları dışarı atmayıp filtreye çeken bi alet, o nedenle sana gönderme ihtimali nasıl olabilir bilemedim, belki filtrenin kullanım süresi dolmuştur ve değişmesi gerekiyordur, değişmediği için kokuları filtrelemiyordur herkesle birlikte sen de aynı kokuları alıyorsundur.

  • angelus  (21.11.20 14:57:12)
Dışarı hava verebilen borulu bir aspiratör ise motorun hemen üstünde bir klape olur, dandik plastik bişi.

Aşşadan yukarı üfleyince plastik kapaklar yukarı dışarı hava çıkmasını sağlar, motoru kapatınca yer çekimi sayesinde kapaklar geri düşer ve dışardan içeri hava girmesini engeller.

Bi bak bakayım onlar yerinde mi? Yağdan kirden açık kalmış olabilir mi?

eğer @angelus'un dediği gibi bacasız modelse zaten dışardan hava/koku gelmesi mümkün değil ki.

Başka bir yerden geliyor olmasın?
  • John Bloor  (21.11.20 15:25:45)
@John Bloor, dediğiniz gibi bir şey göremedim.

kokunun aspiratörden geldiğine eminim. site yönetimini aradım, aynı şikayeti daha önce de almışlar. tek yönlü hava geçişine izin veren bir aparat takmanız gerek gibi bir şey söyledi.
  • estranged  (21.11.20 16:12:00)
İşte o aparat aspiratörün kendinde oluyor, en dandiğinde bile.

Aspiratörün üstünde havalandırma boru girişini görebilecek bir yapıda mı dolap?

O boruyu kırmadan aspiratörden çıkarıp bi bakman lazım, boruyu çıkardığında delikten içerisi görünmemeli, klape kapak kapalı durumda olmalı (varsa)

media3.bosch-home.com
  • John Bloor  (21.11.20 16:16:20)
hiç aspiratörü dağıtıp aramaya gerek yok, belli ki öyle bir şey yok sizde. veya çalışmıyor. mesela benim aspiratörümde onu görebilmek için mutfak mobilyasının üst tarafını (tavana bakan 4 tane vida) sökmem, ondan sonra flex boruyu gizleyen davlumbaz sacının vidalarını söküp yerinden çıkarmam gerekli. dünyanın işçiliği.

aspiratör borusunun duvardaki bacaya girdiği yere, borunun ve duvardaki deliğin çapına uygun tek yönlü bir klape alıp takabilirsiniz. böylece aspiratör çalışırken klape açılıp havayı bacadan atar, çalışmazken kapalı durduğu için bacadan içeri koku almaz.

www.amazon.com.tr
  • kibritsuyu  (21.11.20 19:43:34 ~ 19:47:46)