Alkol ve Kilo

Alkol kilo alımına neden olur mu? Teşekkür ederim.

evet. alkol yagdir.

  • yemektehamsivar  (17.11.20 23:52:14)
alkol alırken yanında yenilen mezeler, cips çerez fındık fıstık, ayrıca alkol sonrası mide kazıntısı ve gecenin bir yarısı yenilen pizzalar dürümler. Esas olarak bunlar kilo alımına sebep olur. Yanında hiç bir şey tüketmeden sadece alkol alırsan o kadar etkisi olmaz. Tabi ne içtiğine de bağlı 2 kadeh şarap ya da 2 duble rakı o kadar da etki etmez, ama 10 bira içiyorsan eve o kilo aldırır.

  • zikardo  (17.11.20 23:56:40)
Alkolün kendisi doğrudan kilo alımına neden olmaz. Neden? Kilo alımı dediğimiz şey vücuda alınan ekstra besinlerin/fazla kalorilerin enerji olarak depolanması için yağa dönüştürülmesidir. Yağa dönüşebilecek ürünler nelerdir? Besin değeri olan ürünlerdir. Yani protein yağ ve karbonhidrat. Alkolde bunlar var mıdır? Yoktur. O nedenle yağa da dönüşmez. Çok basit bir mantık.

Ha ama karbonhidrat içeren alkol ürünleri yok mudur? Vardır. Orada da fazla alınan karbonhidrat yağa dönüşebilir ama yağa dönüşen madde alkol değildir dediğim gibi karbonhidrattır. O da eğer kalori aşımı olursa yağa dönüşebilir.

Peki alkolün kendisi vücutta nasıl bir işlem görür? Şöyle bir işlem görür: Alkolün kendisinin, yani etil alkolün kendisinin karbonhidrat yağ ya da protein değeri yoktur dediğim gibi, bir besin değeri yoktur, ayrıca vücut tarafından da tanınmaz, o nedenle sisteme girdiğinde doğrudan karaciğere gönderilir ve orada bir takım kimyasal işlemlere uğrayarak metabolize edilir (karaciğerde dehidrogenaz enzimi aracılığı ile önce asetaldehit ve asetik aside daha sonra da karbondioksit ve su aşamasına kadar yıkılır) sonra da idrarla atılır, sahip olduğu enerjisi/kalorisi de bu işlem sırasında harcanır, yani diğer enerji kaynakları gibi kaslarda karaciğerde ya da yağ hücrelerinde depo edilmez enerji kaynağı olarak. Bununla birlikte alkolün kendi enerjisi kullanılamaz fakat yukarıda da dediğim gibi bira gibi tahıl kökenli alkol kaynaklarında tahıldan gelen kaloriler kullanılabilir, bunun da normalde alınan karbonhidrattan bir farkı yoktur. Toplam kalori alımı aşılırsa bu karbonhidratlar da yağa dönüşebilir.

Daha net anlaşılması için şu örneği vereyim: Her gün bir şişe votka içsen bir gramı bile yağa dönüşmez kilo aldırmaz. Nedenlerini yukarıda saydım.
  • angelus  (18.11.20 00:04:53)
Tek başına bir ölçek değil. Hayatımın en ince dönemi, en çok alkol tükettiğim dönemiydi.

Gün içinde başka ne tüketiliyor? Ya da ne kadar alkolden bahsediyoruz? Aktüel olarak kilom değişmedi, karantinadan beri haftada ortalama iki şişe şarap bitiriyorum. Günde bir, bir buçuk kadehe denk geliyor.

Kilo alanlar genelde ya çok abartırlardır ya da yanında aşırı gıda tüketiyorlardır.
  • buf-e kür  (18.11.20 01:58:57)