okulların açılmasını neden bu kadar çok istiyor bakan

vakalar ortada, daha önce bundan daha az vaka varken okullar kapanmıştı, şimdi illa okulları açacağız diyor. derdi ne?

çalışıyoruz, önlem alıyoruz, yatmıyoruz, eğitimi aksatmıyoruz......... kamuoyunun görüşlerine göre hareket ediyorlar zaten. çoğunluk kafeler avmler açık okullar kapalı öğretmenler yatıyor vs deyince meb de bu algıyı kırmak için okulu bir an önce açmaya çalışıyor.

ekleme: herhangi bir bakanın halkın hayrına herhangi bir karar almaya çalıştığını düşünmüyorum. hepsi her şeyi çok mükemmel ve olması gerektiği gibi yapıyor kendince.
  • olutaklidi  (16.11.20 14:36:45 ~ 14:38:49)
özel okullar taş mı yesin?

  • sutlu nescafe  (16.11.20 15:00:58)
normal bir ülkede "bu ne saçma soru" derdim ama şu anda aksine güzel bir soru olduğunu düşünüyorum çünkü 18 yılda sınav sistemini ve müfredatı yüz kere değiştiren bir hükümetin çocukların eğitimini düşündüğünü hiç sanmıyorum.

amaç bence de bedavadan maaş vermeyelim mantığı olabilir.
  • bohr atom modeli  (16.11.20 15:04:11)
Bir sebep de tamamen online egitim halkin ne kadar zor durumda oldugunu daha da gozler onune sermesi bence. İnternete, bilgisayara, tablete ulasim bir cok cocuk icin hala hayal.

  • red g  (16.11.20 15:15:32)
Neden olabilir mesela? Ülkenin eğitiminden mesul olduğu için olmasın? Dünyada vaka sayısı bizden kat kat fazla ülkelerde bile okullar açık MEB ve devletin kurumları muhaakkak artısını eksisini hesaplamışlardır. Okulları kapatmak şehirleri kapatmak çözüm getirmiyor bu virüsün henüz bir çaresi yok ne zaman çözüleceği belli değil sonsuza kadar okullar kapalı kalacak değil ya bu şekilde kontrollü olarak eğitime devam edilmesi en mantıklısı.

  • acebi  (16.11.20 16:30:32)
Vakalar ilk patlamaya başladığında -tabii bize açıklandığı kadarıyla- okulların kaptılması yerinde bir önlemdi ancak bunun sürdürülebilirliği yok.

Alanım küçük çocuklar olduğu için onlar adına konuşmam gerekirse beş uzaktan eğitim dersi bir tane yüz yüze eğitim etmiyor. Kaldı ki her çocuğun internete ulaşabilme imkanı yok. İnterneti olsa tableti/telefonu olmuyor. İstanbul’da iyi gelirli bir ilçede öğretmenim. Sınıfımda online eğitime ulaşamayan öğrencim var. Çünkü diğer kardeşleri ile derslerinin saati çakışıyor. Eğitimde fırsat eşitliği açısından okullar açılmalı bu nedenle.

Bir de şunu eleştireceğim; insanların iç içe olduğu çeşitli eğlence organizasyonları faaliyet gösterirken okullar kapansın demek mantıksız geliyor. Aksine birincil önem arz etmeyen yerlerin kapatılması okulların açık kalması gerekiyor. Tıpkı hastaneler gibi.
  • ruhen hastayim ben  (16.11.20 16:42:39 ~ 16:43:46)
Online egitim fiyasko oldu.
Okullara bağlı onlarca sektör var okullar kapalı kalırsa bu sektörlerde kriz büyüyecek.

  • istege bagli sigortasiz  (16.11.20 16:57:26)
okullara bağlı onlarca sektör + 1
servisler, kırtasiyeler, kantinler, ihaleler, tekstil sektörü, öğrencilere yönelik spor-sanat aktiviteleri vs.
çocuklara evde kim bakacak sorunsalı
özel okullar faktörü binlerce özel okul çalışanı
uzun vadede bir şekilde üniversiteleri de geç açma korkusu (üniversitelerin etiklediği sektörler daha da geniş)
en en enn sonlarda e-eğitim için teknik altı yapı yetersizliği de olabilir ama iyice sonlarda.
  • jimjim  (16.11.20 17:38:11)
Dunyanin her yerinde okullar ayni zamanda cocuk bakimevi olarak kullaniliyorlar. Anne-Baba calisirken cocuk bosta kalmiyor, kontrol altinda oluyor. Pandemi doneminde cocuklar evde kalinca basibos kalma durumlari olustu ve aileler bu konuda cok dertliler.

  • cleric  (16.11.20 17:40:55)
Ben sadece ekonomik nedenlerle olduğunu sanmıyorum. Yukarıda belirtilmiş zaten, bakın İstanbul'da iyi ilçede bile sorun olurken anadolu'nun ilçesinde, kasabasında, köyünde yaşayanlar için 2-3 kardeşe aynı anda hem ayrı oda hem ayrı cihaz hem de internet sağlamak çoğu kişi için mümkün değil. Fırsat eşitliği tamamen ortadan kalktı uzaktan eğitimde.

Bir video vardı. Adamın 3 çocuğu var, hali vakti de yerinde. Evinde bilgisayar, tablet var, bir çocuğuna da kendi telefonunu veriyormuş. Ama hepsinin dersi aynı anda olunca yoruluyoruz diyordu. Küçükler kendi kendine açamıyor zoom vs, biri salonda biri mutfakta, biri kendi odasında, bağlantı kopuyor bişi oluyur müdahele etmek gerekiyor. Hayal edince bike afakanlar basıyor bana. Üniversite seviyesinde çok sıkıntı olduğunu düşünmüyorum uygulamalı alanlar dışında ama ilk okul için çok zor bence uzaktan eğitim.
  • playing star again  (16.11.20 19:30:49)