Drone almak ya da almamak ?

Merhaba. Sanırım drone almak istiyorum. Öncelikle youtube kanalı için destek görüntüler almak için istiyorum. Bir kaç sorum var ;

1 - Drone 500 gr altı üstü muhabbeti tam olarak nedir ? Hangisi daha mantıklı ? ( Yeşil alanda deniz kenarında vs çekeceğim )

2- 1500 lira ya da 2000 lira bütçe ile düzgün görüntü almak mümkün mü ? Ben yürürken beni takip etsin 4k olmasa da croplanabilir kalitede bir şeyler çeksin istiyorum. Link veya isimle yeşillendirirseniz müthiş güzel olur..

3- Drone almadan önce nelere dikkat etmek lazım ? İyi bir şey almadan uyduruk bir drone ile alıştırma yapmak olur mu ?

4- Antalayda yaşayıp dronundan sıkılan ve bana düzgün bir fiyata satmak isteyen var mı ? :)

5 - Bu da benden sana bir tavsiye buna da dikkat et dedikleriniz..
teşekkürler..

Çok az daha bütçeyi artırıp minimum dji mavic mini almanı öneririm. Ayrıca dağda bayırda çekmeyeceksen almanı önermem, polisler çok arıza çıkartıyor.

  • roket adam  (16.11.20 13:00:21)
Kolay ama unutulmaması gereken kısım ehliyet alman lazım. Diğer nokta şehir yakınında çoğu yer için uçuş izni alman çok zor, ancak çok uzak yerlerde ya da kaçak olarak kullanabilirsin ki, bu da sıkıntılı.

  • cursor  (16.11.20 14:15:19)
@cursor Ehliyet mevzuu 500 gr üzeri için değil miydi?

@roket adam Dji'ye baktım da 3500 lira deniyor..takip etme de yok :/ bu üzücü
  • denizmaniaherif  (16.11.20 14:25:41)
Ehliyeti herkes almak zorunda, kayıt işlemi 500gr üzeri için.

Dji dışındaki ucuz markalar genellikle oyuncak ve çöp. en ucuz ve uygun dji mavic mini.
  • Northern Mariner  (16.11.20 14:35:39)
Azami Kalkış Ağırlığı 500 gr. Altı İHA sahipleri yeşil bölgelerde mülki idare amirliğine bilgi vererek uçuş gerçekleştirebilirler. Yeşil bölge haricinde ise uçuş izin başvuru formu ile resmî olarak Genel Müdürlüğümüze başvuru yapabilirler.

işte bu izinler için kayıt olmak ve ehliyet almak gerekiyor. Yoksa her çekim için mülki idare amirine dilekçe yaz cevap bekle uzun iş. Diğer türlü en azından online hallediyorsun işini.

Polis, jandarma çok fazla sıkabiliyor, ne zaman ne yapacakları belli olmuyor.
  • cursor  (16.11.20 14:42:39)
Ehliyet alsan da kafana göre uçurabileceksin manasına gelmiyor bu arada, dendiği gibi can sıkıcı bi izin prosedürü var. O yüzden dedim dağda bayırda görünmeyen yerlerde uçuracaksan iyi de diğer türlü sıkıntı oluyor.

  • roket adam  (16.11.20 14:44:12)
1500 2000 liraya istediğiniz gibi birşey bulmanız pek mümkün değil. Düzgün görüntü alayım, takip özelliği olsun vb. şeyler istiyorsanız benim tavsiyem mavic air 2. fly more combo paketi 10bin lira civarında. 2 değil de mavic air alın desek o da tek pilli paketi 5bin, fly more paketi 7 küsür. Yani 2000 liraya oyuncak kategorisindeki şeyler var. Malesef durum bu.

Uçurduğunuz drone un gramajından bağımsız her halükarda (en az) IHA-0 Sportif/Amatör pilot lisansı almanız gerekiyor. Sivil Havacılığın internet sitesinden başvuruyorsunuz, online olarak yapılıyor.

500gr muhabbeti şu, uçuş ağırlığınız 500gr üzerindeyse drone u sivil havacılığa kayıt ettirmeniz gerekiyor. 500 gr altı için bu şart değil. Ama bu 500gr altı da olsa drone u her yerde izin almadan uçurabileceğiniz anlamına gelmiyor. Özellikle istanbul ankara gibi yerlerde uçuşa serbest bölge çok çok az, yok gibi birşey. başvuru yapıp izin almanız gerekiyor öncesinde.
  • battal gemalmaz  (16.11.20 14:56:17)
@cursor teşekkürler

@battal yorum harika oldu. Benim derdim deniz kenarında dağda bayırda gezerken çekeyim.. Çoğunluğu sahil olacak o yüzden sanırım yeşil alan sıkıntısı pek yaşamam.. Mavic mini takip özelliğinin olmaması üzdü.. sanıyorum mavic air yani bu 5k olan cihazda vardır ?

Bu iş de işte her teknolojik cihaz alımı öncesi girilen arapsaçına dönüyor.. aruzlar şelale oldukça oluyor onu da isteyeyim o zaman almışken 1000 fazla vereyime gidip 10 bin liradan bahsetmeye başlanıyor..

Azıcık crop yapmaya imkan sağlasın edit sırasınde ve düzgün kalitede çeksin istiyorum açıkcası.. Sanırım benim hobi amaçlı videolarıma cevap verecek.. Yürürken koşarken bisiklet sürerken takip etsin istemiştim 1 2 dakika ama belki bir arkadaşımdan rica ederim o sırada yanımda olabilecek olan.. Neticede iş biner biner katlanıyor..

mavic mini'ye odaklanayım ben onun altındakiler epey kötü deniyor herkesçe..
  • denizmaniaherif  (16.11.20 15:57:56)
ufak bir not; antalya’da yeşil alan yok maalesef, her halükarda izin almanız gerekecek yani. yeşil alan neredeyse hiçbir yerde yok zaten.

  • orient blue  (16.11.20 16:38:06)
Antalaya merkezde değil de yeşillik yerlerinde sahilde çekeceğim orası da mı kırmızı yahu ? :( orası kırmızı ise neresi yeşil ki ?

  • denizmaniaherif  (16.11.20 17:01:50)