Arsa vasfı nasıl değiştirilir ?

Merhaba tarla olarak gözüken bir arsam var ama 30 / 60 imar izni 2 kata kadar izin vs biliyorum hatta yanında 2.5 katlı ruhsatlı villalar var, tapu vasfı için belediyedekiler bir kuruluşa gideceksin lisanslı haritacılar vs dedi.. ama 1 yıl içince imarı bozulur dedi tekrar para verip alman gerekir dedi..

imar durumu ve vasfı farklı şeyler mi ? Her ikisi için işlem farklı mı ? Tarladan Arsa ya çevirtmek mantıklı mı ?

Bir mimar arkadaş her geçen sene arsa üzerinden imar hakları kısıtlanıyor azaltılıyor oynuyorlar bence çevirt dedi.. Yani Tarla'dan Arsa'ya çevirtmek mi lazım enazından bu işlemler nasıl yapılıyor bilen var mıdır ?

"Lihkab"tır bahsettikleri, yetkili harita mühendisi yani.

Bölgede imar planları değişmiş ve bölgedeki her arsa değişime uğramış da bi sizinki mi tarla kalmış? İlginçmiş gerçekten.

Siz ö blgede çalışma yapan bir Lihkap'a gidin ve danışın, nedir ne değildir bi baksınlar.

Arsa vasfı ve imar durumu farklı şeyler evet. Mümkünse tarladan arsa'ya çevirmek tabi ki mantıklı, yanında ruhsatlı yapılar da var hatta.
  • John Bloor  (16.11.20 09:38:15)
Tapulama yaparken tarla yazılıyor kadastro zamanında ama yıllar sonra imar planına dahil ediliyor araziler sonra cins değişikliği ile tarladan arsaya çevrilir lisanslı büro yada kadastro tarafından sıradan bir olay. Her sene yenilemek diye birsey yok kim dediyse yanlış fikir sahibi.

Gelelim imar durumuna ve planına her yıl değişmez kamu yararı var ise plan tadilatı yapılır tabi bunlar genelde hastane okul yeşil alanları vs yerler için birde zengin iş adamları daha fazla inşaat yapsın diye yapılır konumuz bu değil.

Sağında solunda yapı bulunan arazi imar planında yapılaşma izni var ise çok çok Ekstrem birşey olmalı ki imara kapansın örneğin karayolu geçmesi askeri tesis güvenlik önlemleri yada ve benzeri şeyler böyle durumda arazi ve ev kamulaştırma bedeli ödenmesi lazım bu tercih edilmez.

Resmi imar durumu talep edin devam eden plan çalışmasi yoksa hiç sıkıntı yok. Cins değişikliği bir defa yapılır ancak arazinin vasfı değirse yine değişir misal şuan boş tarladan arazi inşaat yaptınız bu sefer bahçeli ev geçer.
  • Fritz-X  (16.11.20 09:45:06)
@john Lihkab evet muhtemelen.. Benimki tarla kalmış değil de sanıyorum vergi ödemesi yapılırken ucuz olsun diye tarla bırakmışlar imar verildikten sonra da.. Parselizasyon yapılmış ortalama m2 üzerinden genelde hep aynı ama tarla bırakmışlar. Ben de değiştreyim istedim..

@Fritz Teşekkürler bilgilendirmeler epey yararlı oldu. Ben o zaman cins değişikliği yapayım imar durumu istemeyeyim her sene yenilenmesi gereken doğru mu anladım :) ?
  • denizmaniaherif  (16.11.20 10:37:56)
Her sene mevzusu şu aslında, anlatamamışlar;

İmar durumu aldığınızda bir sene geçerli bu belge, bir sene içinde bu belgedeki imar durumuna uygun proje hazırlayıp belediyeden ruhsat alabilirsiniz.

Olur da imar durumlarında düşme olursa bu bir sene için yapmazsanız yeni imar durumu almalısınız, bu yüzden de kaybınız olur.

Ha yükselme olursa yine yeni imar durumu alır imarınızı arttırırsınız.

Aslında inşaat yapmayı düşünmüyorsanız imar durumu almanız saçma, gereksiz.
  • John Bloor  (16.11.20 11:10:43)