bu tampon adam olur mu?

arkadaşlar stabilize yolun ortasındaki taşı görmeyerek ön tamponu çarptım ve tampon maalesef alttan kırıldı. sol çamurluk tarafında da yerinden ayrıldı (yere düşmedi). ittirerek yerine oturttum ama tam da geçmedi. ekteki fotoda ayrılmış hali görülüyor. ittirince yerine oturdu ama, çamurluğun içindeki taraf hala havada. araç 2019 toyota corolla sedan, araç garanti kapsamında, kaskomuz da mevcut. fotoğraflar ekte.

i.hizliresim.com

1. yetkili servise götürsem bunu tamir ederler mi, yoksa direkt tamponu mu değiştirirler? sigortacım diyor ki "yetkili servis de olsa tamir edilebiliyorsa tamir eder, kendi yapamıyorsa da tamponu söküp şaşmaz'da rs servis diye bir yer var, oraya götürüp mini onarımda yaptırıp getirirler". doğru mu?

2. servis "yok bu tampon illa değişecek" derse, alıp rs servis'e kendim götürsem olur mu? araç garanti kapsamında olduğu için dışarıdan bir ustaya götürme taraftarı değilim, yetkili servis dışında müdahale edildi diye garanti kapsamı dışına çıkar mı?

3. tamir edilirse adam olur mu, yoksa uyduruktan tamir edip, japonla maponla orasını burasını tırnağını yapıştırıp kaydırıktan mı teslim ederler? yoksa onarım dediğin de adamakıllı bir işlem mi? tamir edilirse adam olur mu yani?

4. "tampon ölmüş, illa değiştirilecek" denirse veya servis dışarıda onarımına onay vermeyip illa biz değiştiricez, dışarıda yaptırırsan garantin bozulur" falan derse aşağı yukarı masrafı ne tutar? kaskomun hasarsızlığı %60'tan %50'ye düşermiş hadi o neyse de, tramer'e hasar kaydı girecek? ya da cepten vereyim desem çok üzer mi? günahı sevabı ne olur bunun bana?

cevaplarınız için teşekkürler.

yetkili servis o tamponu yaptırabilir. sonra da boyar. daha ucuza mal olur. tabi istersen kendinden dışarıda yaptırabilirsin.

görünen kırıklar ufak fark edilmeyecek sekilde tamir olur muhtemelen.

kasko varsa değiştirebilirsin. servis fiyati muhtemeln 500-1000 tl arasidir. tamponun dışarıda değişiminin garantiye etkisi olmasa gerek.
  • helenart  (16.11.20 00:29:07)
1-servis tamir etmez,tamir edecek yere gönderir,tamir edilir ,gelir,servis yerine takar
2-servis öyle desede eksper kabul etmez,tamponda görünen büyük hasar yok,küçük onarım verecektir.servise bulaşmadan direk anlaşmalı bu hizmeti veren yerlere gidebilirsin.
3-gayet güzel olur,
4-cepten yapayım dersen boyasıyla beraber 500 civarında masrafın olur.
  • duptıs  (16.11.20 00:33:54)
Tampon işi sıkıntı biraz. Şu basit olay için hasar kaydına gerek yok. Tırnaklar kırılmış gibi görünüyor. Önce bir servisle konuşun, olmadı dışarda en fazla 500 e toparlanır. Belki alt kısımdaki çatlak belli olabilir o da nazar boncuğu olur.

  • istege bagli sigortasiz  (16.11.20 00:38:15)
Geçmiş olsun. Tamponda hiçbir şey yok hocam. Çamurluk bağlantı klipsleri yerinden çıkmış ve panjurun alt kısmı da çatlamış. Tampon sökülüp kırılan klipsler değişir, ayakları kontrol edilir, panjurun altındaki çatlağı içeriden yapıştırıcı ya da minik bir fiberglas parçayla sabitlerler, dışardan da rütuş yapılır olur biter.
Ama yetkili servise götürürseniz büyük ihtimal değiştirmeye çalışırlar.

  • battal gemalmaz  (16.11.20 00:41:40)
bundan daha beteri başıma gelmişti, kenardaki tırnaklar kırılmış muhtemelen. kenara ve öne plastik kaynakla kaynatıp boya attırdığınızda tertemiz oluyor. kaynak işi 200 tutmuştu. boyamaya ne kadar verdim hatırlamıyorum. kolayca hallolabilecek bir şey.

  • trajikomix  (16.11.20 01:23:37 ~ 01:24:25)
Bunun garanti ile alakası yok.

Tamir için Google : tarihi Paşalı tampon
  • catch the arrow  (16.11.20 02:07:24)
Bunun garanti ile ilgisi yok. Servise giderseniz kaskonuz üzerinden yenisi ile deiştirir. Dışarda yaptırırsanız macun ve boya işlemi olacaktır ve tırnaklar kırılmış ise onları bir şekilde yapıştırmaya çalışıyorlar.

  • piotr  (16.11.20 11:23:54)