Stephen King eserlerinin kitap/film-dizi uyarlamaları hk

Fikirleriniz neler? Hangisinin kitabını okuyup hangisinin filmini izleyeyim aslında sormak istediğim bu
Ben örneğin karakule serisini okumadım orda tercihimi kitaptan yana kullanacağım bildiğim kadarıyla güzel bir seri.
Örneğin 11.22.63 dizisini mi seyredeyim kitabını mı tercih edeyim. Yani şu kitabı çok da aman aman drğil sayfalarca okuyacağına kısaca filmini seyret vs diyeceğiniz eseri var mı. Adamın maşallah çok kitabı var. Kitaplarını okumaya başlayayım diyorum ama hem vakit hem nakit olarak çok ediyor totalde. O yüzden böyle bir soru sormak istedim.

Yeşil yol ve esaretin bedeli, shining, misery film, diğerleri kesinlikle kitap. Hayvan mezarlığı, Duma adası, 11.22.63, bir aşk hikayesi, hayaletin garip huyları, kujo,ruhlar dükkanı gibiler kesinlikle kitap.

  • deer hunter  (14.11.20 18:22:24)
Peki zahmet olmayacaksa bu yazdıklarınız için çeviri/yayınevi öneriniz var mı

  • yazdonumu  (14.11.20 18:44:48)
Altın yayınları. King in inkilaptan çıkak kitapları beş para etmez. En bilinen kitabı Kara kule de sevmediğim tek kitabı gerçi. 52 kitabını okudum.

  • deer hunter  (14.11.20 19:09:48)
Kara Kule'yi sakın sakın izlemeyin. O kadar güzel bir seri ki. Bambaşka bir şey çekmişler Kara Kule diye. Kesinlikle kitapları okuyun, çok doğru bir tercih.

Yeşil Yol ve Shining'e katılabilirim filmler konusunda. Onun dışında benim Stephen King kitabı uyarlaması izleyip sevdiğim hiç olmadı. Hep kitapları okumuş oldum filmlerden önce. 30 kadarını okudum sanırım. Kitaplar zaten bir şekilde o kadar sinematografik yazılmış oluyor ki, kendi kafamın içinde tüm çekim açıları falan dahil film çekip izliyor gibi oluyordum ben. Filmi izleyince de kafamda çektiğim filme hiç uymuyor, bir garip oluyor :D

Hatta Yüzyılın Fırtınası senaryo olarak yazılmış, onun dizisini izlemedim ama eminim dizi iyi değildir, senaryo olarak okuyunca hepten filmi kafamda çektim :D

Yayınevi olarak bende de hep Altın Kitaplar.
  • nimberjack  (14.11.20 19:59:30)
misery'nin kitabını (sadist) okurken yerimde duramamıştım.

fakat filmi de gerçekten çok çok çok iyi.
yani misery zaten stephen king adından bağımsız olarak da kesinlikle izlenmesi gereken bir film.
hatta keşke o tadı veren başka gerilim filmleri de olabilse.

onun dışında shawshank redemption (esaretin bedeli) da izlenebilir kitap yerine.
  • blatta hiberna  (14.11.20 20:52:21 ~ 20:53:04)
Misery eskiden izlemiştim sanırım çok sevdiğimi hatırlıyorum ama baya oldu izleyeli bi tekrar izlerim ya da okurum. Genelde kitaplar filmlerden vs daha güzel olur ama shining yeşil yol gibi örnekler olunca da film ve diziler için acaba demiyor değil insan. Teşekkürler cevaplar için

  • yazdonumu  (14.11.20 21:05:38)