yeni macbook pro almak?

Yaklaşık 2 ay önce 13 inch'lik i5 10.nesil işlemcili macbook pro almıştım. O zaman fiyatı 16 bin tl'ydi.

Şimdi bu M1 işlemcili macbook pro'lar gerçekten çok mu hızlı? Elimdekini satıp bunlardan mı alsam?

Elimdeki laptop'un sıfırı 19-20 bin olmuş. Hemen hemen aldığım fiyata satabilirim gibi duruyor. M1 işlemcili olanların ram'ini 16 gb yapıp almak gibi bi düşünce oluştu bende. Sizce mantıklı mı?

Amacım daha uzun süre beni götürmesini sağlamak açıkçası. En azından bi 7-8 sene kullanayım modundayım.

not: yazılım için kullanıyorum pc'yi.

incelemeleri bekle, bide bazı işlemleri yapamayacaksın yeni işlemciyle

  • jelly bear  (12.11.20 13:53:17 ~ 13:53:32)
Ben olsam 1-2 sene bekleyip öyle değiştirirdim. Epey güzel görünüyor ama bi sıkıntısı varsa anca belli olur bahsettiğim sürede. Tabi 10k riske edip umursamam dersen yardır, çünkü güzel görünüyor :D

  • plutongezegendegilmi  (12.11.20 14:42:12 ~ 14:42:44)
appstore harici program yükleme işi sanırım m1'deki güvenlik çipi sayesinde (ya da yüzünden) nanay olmuş sanırım. ben o yüzden geçmeyi hiç düşünmüyorum. gerekirse windows kullanırım.

  • alperz  (12.11.20 14:42:54)
m1 işlemcide problem olduğunu sanmıyorum ancak ilk dönemlerde bazı programların çalışmaması gibi bir durum olabilir. senin durumun yine daha iyi. bende 2013 model macbook pro var. değiştirmem lazım ama arada kaldım. almışken m1 işlemciyle almak istiyorum, sanırım biraz bekleyip alacağım.

  • co2s2  (12.11.20 15:39:33)
hiç değilse 2021 haziran'a kadar bekleyin.

  • fever  (12.11.20 15:42:48)
bu bambaşka bir teknoloji. oturması en az 2-3 seneyi bulur. ilk alanlar zaten denek olacaklar ki apple veri toplayıp önümüzdeki senelerde kendisini geliştirsin. mutlaka kronik bir sorunu çıkacaktır. bu kablosuz ağın çekmemesi de olabilir yazılımda çökme ve donmalar da olabilir.

not: ben de sendeki bilgisayardan aldım. yolda gelmesini bekliyorum :)
  • mr.goodcat  (12.11.20 17:11:16)