Yurtdışından gelen telefon hakkında soru

Selamlar, yurtdışından bir telefon getirdim, orada sadece vodafone'u çalışıtıyordu, diğer operatörleri çalıştırmıyordu. Sanırım vodafone'dan alındığı için sebebini tam bilmiyorum, benim sorum bu cihaza pasaport kayıdı yaptırsak burada herhangi bir operatörü takıp çalıştırır mı ? Bilgisi olan var mı bu konu hakkında ? Satmayı düşünüyorum, o yüzden böyle bir şey varsa sattığım kişiye bunu belirterek satarım ya da sadece pasaport kaydı yeterli vs derim.

Teşekkürler.

Duyuruda açılan "telefon" sorularında neden marka model yazılmaz bir türlü anlamıyorum.

Model nedir?

Sim kilitli ise muhtemelen çalışmayacaktır ama ilgili operatöre (bu durumda Vodafone (yurtdışı olanına)), temelli olarak Türkiye'ye döndüğünüzü belirtirseniz telefonun sim kilidini kaldıracaktır. En azından apple ürünlerinde böyle oluyor.
  • himmet dayi  (11.11.20 13:01:48)
iPhone X modeli, bu a ile başlayan bişeyler vardı appleda ona bakılabiliyorsa ona bakabilirim. Apple ile iletişime geçsem apple yapabilir mi bunu ?

  • garavel  (11.11.20 13:19:06)
ingiltere'den aldıysan vodafone'a kilitlidir, daha yeni yasa çıktı orda bu mevzuyu kaldırmak için

vodafone ile iletişime geç
  • passion rules the game  (11.11.20 14:00:07)
ingiltere evet, şuan tr’deyim ve müşteri hizmetleri ile konuşacak kadar da ing’m yok esasen. ne yapmalı ? :/

  • garavel  (11.11.20 14:04:39)
  • passion rules the game  (11.11.20 14:33:48)
ilk aktivasyonu o sim karti ile yapmasi gerekir. ama kontrat bittiyse vodafone UK soru cikarmayacaktir.

ayrica bu sim kilidini bir sekilde kaldiran telefoncular da mevcut.

pasaport kaydi filan epey masraf. ona ragmen karli bir satis olacagini dusunuyorsaniz bu yola basvurabilirsiniz.

Apple bir sey yapamaz. Soyleyecegi Vodafone UK ile iletisime gecin olacaktir
  • yoggi  (11.11.20 15:14:45 ~ 16:13:37)
Sim kilidi denen şey var telefonda. Cihazın belli şebekenin belli telefon numarası ile kontratı var yani. Bu durumda çözüm Vodafone üzerinden mümkün olabilir. Beki belli ücret karşılığı kilidi kaldırıyorlardır. Yine de Apple ile görüşmek isterseniz bence Türkiye’deki destek hattına danışabilirsiniz. Cihazın seri veya IMEI numarasından kilit durumunu görebilirler çünkü.
Pasaport kaydı yapmadan önce kilit sorununu çözmeniz mantıklı olan.

  • sevenay  (11.11.20 15:57:26)
@yoggi telefonu bana veren kişi 2 sene kullanmış muhtemelen yeni kontrat ile 11 pro almıştı, ben teli aldığımda uk'deyken başka sim çalıştırmadı vodafone ile kullandım 3 ay, şimdi tr'ye dönünce bu kilidi açtırıp 1.5-2 neyse satıcam işte, 12 siparişi verene kadar da beni idare etsin diyorum. bakalım mail attım vodafone uk'ye sonucu bekliyorum. imei ve tel no sordu, verdiğim tel no ilk açıldığı tel no değildi telefonun ama olsun sıkıntı olmaz sanırım.

  • garavel  (11.11.20 16:11:45)
telefonu hangi numaranın kontratı ile aldıysanız o numarayı istiyor olabilirler.

cevap dönerlerse o numarayı verirsin artık.
  • himmet dayi  (11.11.20 16:35:49)