kaktus bakimi

dogrudan gunes alan yerde mi tutmaliyim?
evin icerisi veya balkon fark eder mi saksilari koymak icin? fark etmez mi yoksa?
ne siklikla sulamaliyim? haftada 1 mi? 2 haftada 1 mi?
epey buyuyorlar mi? saksiyi degistirmem gerekecek o zaman bir sure sonra? simdilik cok kucuk, capi 10 cm civari saksilardaki kucuk kaktuslerden dusunuyorum almayi.

doğrudan güneş alsınlar. bol güneş alsınlar, ne kadar güneş alırlarsa o kadar iyi. az güneş alırlarsa cılız büyürler, ne kadar hızlı uzuyor diye sevinirsin görünce belki ama zayıf büyüdüğü içindir o.

kışı soğukta geçirmeleri iyidir, yeterince güneş alıyorsa balkona koy. benimkilerin bir kısmı hep balkonda durur, yazın evin içinde duranların bazılarını da kışın balkona koyarım.

yaz kış yeterince güneş alırsa ve kışı soğukta geçirirse çiçek açabilir :)

sulamanın belirli bir periyodu yok. o saksıdaki toprak miktarı, ortam sıcaklığı ve nemi gibi şeylere bağlı. toprağı kontrol edip kurudukça sulamalısın. çok değil ama, nemli olacak kadar. aşırı su verirsen (farkedersen fazla suyu al mutlaka) çürür, kökleri hava alamaz. kışın soğukta duracaklarsa suyu çok az vermelisin.

büyüdükçe saksı değiştirsen iyi olur tabi, ama çok küçük kaktüse de çok büyük saksı da pek iyi olmaz, yani büyük saksıya dikeyim de bir daha uğraşmayayım deme. büyüdükçe bakarsın duruma.
  • pati  (07.11.20 10:43:44)