Sokak kedisi ve fare

Sokak kedileri olmasa fare sorunumuz olur mu? Hiç fare görmedim şehir içinde türkiyede, kediler mi yiyor yoksa fare mi az?

Fare kedi kokusu olan yere gelmiyor. Yemeyi birak, kedinin kokusu bile fareye korku veriyor.

  • luluki  (05.11.20 09:10:21)
İlaçlama yapılıyor. Kediler fare konusunda büyükşehirlerde hiçbir işe yaramıyor. Bazı kedilerin fareden korktuğu oluyor, bazısı yanından fare geçse umursamıyor. Aynı şey fareler için geçerli, illa kediden korkuyor diye bir şey yok. İstanbul'da Kadıköy-Beşiktaş gibi ilçelerde fare sorunu oluyor, ilaçlama yapılıyor. İlaçlama olmadan da kedilerle fare sorunu çözülemez.

  • GoodMorningTeacher  (05.11.20 09:34:31)
Mantık yürütüyorum, Kadıköy Beşiktaş gibi kedi besleyen ve sokağa mama bırakan insanların çoğunluk olduğu ilçelerde bu sorun olabilir.

Ama kedilerin tam bir orman zorluğu yaşadığı ve insanlardan kaçtığı, kimsenin mama vermediği ilçelerde fare sorunu olacağını sanmam.

Mesela Anadolu'da köylerde kedileri gereksiz besleyenlere kızar köylüler, kedilerin hazır yemeğe alıştığı için avlanmadığını ve fare böcek vs problemlerinin çoğalacağını söylerler.
  • John Bloor  (05.11.20 10:25:26 ~ 10:25:42)
kedilerin etkisi var elbette.
fare sorununun kökünden çözülmesi imkânsız, öyle olsa avcının olduğu yerde başka hayvan barınamazdı.

bir de, farelerin çok zeki olması da bir etken tabii.
sokakta kedi var ama kedilerin var olamadığı lağımlarda, apartman içlerinde falan çoğalıyor ve yaşıyorlar.
kedilerin olmadığı yerlere göre strateji geliştiriyorlar.

kedinin varlığı fareyi ürkütüyor ama fare var, fare var.
lağım faresi insana bile saldırabiliyor yeri geldiğinde.
ama daha küçük türler için kesinlikle caydırıcı.

bu arada fare peşine (tercihen) doğum yapmış olan dişi kediler düşer.
erkek kediler fareye ne yapacağını pek bilmezler.
  • blatta hiberna  (05.11.20 10:42:11 ~ 11:02:45)
bu video 2 aylik anca. daha sap dokmemisim cunku.
santiyede iki tane kedi besliyorum. ikisi de cesur olsun yurekli olsun diye, sarinin adini cecen siyah beyaz olani kosovali koydum. nerdeeee.
bizimki fare izin verirse oyle bakiyor. videonun sonunda da fare kediye saldiriyor bizim kediler topuk. videoda kufur cok oldugu icin yarida kesti. istek olursa farenin saldirdigi anlarini da atarim.

streamable.com
  • turbo sadık  (05.11.20 10:52:54)
Köylerde kediler aç bırakılır ki fare yakalasin. Şehirde karnı tok sırtı pek kedi pek fare yakalamiyor.

  • ycaycayca  (05.11.20 11:17:09)