İphone 12'nin 4gb ram'i olması, nasıl bu kadar stabil?

Arkadaşlar Android cephesinde 16 GB ramli telefonlar var. 6gb ramli telefonum teklemeye başladı mesela.

Ama gelin görün ki 12K TL'ye satılan telefon 4gb ram ve en az 3-4 sene kasmadan götürür.

İphone bunu nasıl başarıyor? Yazılımla, işlemciyle diyebilirsiniz ama tek cümleyle geçiştirmeyeceğiniz doyurucu yanıt arıyorum.

Android neden bunu yapamıyor? Birkaç seneye 64 GB ram'li telefon çıkarırlar. İnstagram, facebook vs deli gibi ram yiyor ve stabil değil mesela.

tamamen android vs ios ram tüketimiyle alakalı. doyurucu nasıl yanıt veririm bilmiyorum ama ioste her cihaza özel optimizasyon oluyor. androidde bu pek yok. donanım-yazılım uyumu ile de çok alakası var tabi. büyük oranda sebebi işletim sistemi. twitter mesela iosta daha az ram tüketiyor.

  • jelly bear  (04.11.20 22:41:59)
stabillikle farklı şeyler aslında. iphonelarda arkaya çok şey açınca ram yetmezse uygulama arası geçiş yaptığında yeniden yüklüyor mesela. Androidde ram yeterliyse(daha çoksa) bunu yaşamıyorsun.

Fakat ios ve android sanıyorum baya farklı. Donanımsal olarak Apple'ın işlemcisi de gerçekten çıktığı yılın en hızlı işlemcisi olarak çıkıyor hep. Bunun üstüne her yıl 3-4 telefon olduğu için optimize etmeleri kolay oluyor.(konsolları düşün, ilk çıktığında oyunlar "eh" oluyor ama optimize edip donanımı daha iyi kullandıkça çok iyi grafikli oyunlar çıkıyor, ama donanım aynı. Kasmıyor da.) Yani kasan telefon google'ın suçu olmayabilir, telefonu dolduran samsung, xiaomi vb.nin sorunu olabilir. Kendi özelliklerini arayüzlerini ekledikleri için bir şeyi tam yapamıyorlardır. Ayrıca apple gibi 3-4 cihaz değil çok daha fazla çıkarıyorlar ve hepsinin rami, işlemcisi, pili vs farklı.
  • nhk ni youkosu  (04.11.20 22:44:36 ~ 22:45:38)
bunun benim fikrimce şöyle bir cevabı var.

apple'in işletim sistemi iphone, ipad belki appletv'de kullanılıyordur. Wozniak'ın röportajlarını dinlediğimizde zaten ios öyle aman aman bir evrim geçirmiyor sadece daha iyi performans için güncelleniyor.

yani apple ios'u daha iyi performans için sürekli güncelliyor.

bunun yanında android binlerce cihazda kullanılıyor. google şimdi ben androidde performans kasıcam dese her cihaz için ayrı çalışması lazım birinde olsa diğerinde olmasa müşteri şikayeti olacak hemen.

o sebeple android performansı hardware'e bırakıyor çeşitliliğe yükleniyor.

yani apple CTO'su
hacılar zaten bizde 3 tane model var boşuna hardware kasıpda 8gb 64gb 128gb ram diye kendimizi öldürmeyelim elimizde apple kullanıcılarının tüm verileri var biz ios güncellemesi ile hardware i düşük tutabiliriz diye brif verirken

android CTO'su
aq vestel bile telefon çıkardı ben şimdi hepsine nasıl destek vereyim. düz bi android versiyonu çıkaralım isteyen taksın ram'i işlemci'yi yürüsün gitsin diye brif veriyordur.

hareket alanı meselesi biraz.
  • duyurukullanıcısı  (04.11.20 22:51:24)
İşletim sistemi donanıma optimize. Adamlar bu işi iyi yapıyor. Geçen gün elime bir iMac G5 geçti. 1.6 GhZ core 2 duo ve 1 gb 667mhz ddr 2 ram var. Antika yani. Teyzemin 3-4 sene önce aldığı i5'li lenovo laptoptan daha hızlı, daha akıcı. İçinde yüklü olan Photoshop CS3 bile kasmıyordu (Bu nasıl olabiliyor anlayabiliş değilim). Geçenlerde mediamarktta telefonlara bakıyordum, Orta direk diyebileceğimiz 2-3 GB ramlı Xiaomi falan telefonlar benim 1Gb ramli 6 yıllık iPhone'dan daha hantal çalışıyor.

  • mirafiori  (04.11.20 23:30:04 ~ 23:30:28)
isin icinde olan birisi olarak cevap vereyim.

olay isletim sisteminde. ama bu "apple hem donanim hem yazilim yapiyor o yuzden en iyi sekilde optimize ediyor" sigliginda degil. ki bu olayin ram tuketimi ile alakasi yok. olay multitasking kapasiteleri ile alakali. ios, Apple uygulamalari disindaki uygulamalarin arka planda calismasina musaade etmez. uygulamalar arasi gecis yaptiginda arka plana giden uygulamanin o anki halini diske yazar ve uygulamayi memory'den ucurur. boylece tum memory isletim sistemine ve aktif olan uygulamaya ayrilmis olur. onceki uygulamaya geri gelmek istediginde isletim sistemi diskten uygulamanin son halini hafizaya geri yukler ve uygulamayi acar.

android'de ise tipki bilgisayarlardaki gibi "full" multitasking mevcuttur. arka plana atilan uygulamalar, hafizada yer oldugu surece orada durmaya devam eder. cok fazla uygulama acip hafizayi doldurmaya baslarsan, isletim sistemi en eski kullanilan uygulamalardan baslayarak sirayla arka plandaki uygulamalari hafizadan temizler ve aktif uygulamaya gerekli hafizayi saglar.

bir uygulamanin yada sistemin fazla ram tuketmesi aslinda kotu birsey degildir. ram kullanilsin diye cihaza konur, tursusu kurulsun diye degil. ne kadar cok ram'in olursa o kadar fazla seyi hazir kullanimda tutabilirsin. isletim sistemi'ne Ram yetersiz geldigi icin 8-12GB'lik modeller yapmiyorlar. cihazda bu kadar RAM oldugu icin isletim sistemi bunu en verimli bir sekilde (~%70-80'i dolu olacak sekilde) kullaniyor.
  • crucio  (05.11.20 03:35:53 ~ 03:36:41)
Valla tamamen sallıyorum ama bence olay kullanılan dilde bitiyor. Android Java'yla yazıldığı (hem OS hem app'ler) ama iOS C ve Swift/Objective-C ile yazıldığı için arada böyle bir fark var.

Java memory efficient oluşuyla bilinen bir dil değil. VM üzerinde çalıştığı ve byte-code'a dönüştürüldüğü için boş + boş Java uygulaması bile kim bilir kaç yüz MB ram kullanıyordur. OOP olduğu için dümdüz bir string için bile obje oluşturman lazım falan. Küçük bir fark gibi görünüyor ama işi milyonlarca satıra vurduğunda oluşacak fark muazzam.
  • plutongezegendegilmi  (05.11.20 08:46:49)