Ağırlık çalışırken mide bulantısı

Spor salonunda özellikle squat veya leg press gibi ağır egzersizler sırasında son setlerde hafiften bir mide bulantısı oluyor. Bunun nedeni nedir? Sözlükte bunun normal hatta olması gereken bir şey olduğu yazılmış ancak sebebini merak ediyorum.

Antrenman yaparken vücut birçok tepki verir, bunların çoğuna "olması gerekiyor o yüzden oluyor" tadında yaklaşılır ama pek gerçekliği yoktur, misal iyi çalıştıysan kasların ağrır gibi. Midenin bulanması da olması gereken bir şey değil normalde, iki nedenle olur; ya antrenmana yakın bir zamanda yemek yemişsindir ya sindirimi uzun süren bir şey yemişsindir ya da mide bulantının yanı sıra halsizlik vs varsa kan şekerin düşmüştür. Normal rutininde bir antrenman yapıldığında miden bulanmaz. Bacak çalışırken olduysa kan şekerin düşmüştür, bacak günlerinin "bir önceki günü" yeterli karbonhidrat alırsan problem çözülür.

  • angelus  (04.11.20 12:12:02)
Henüz teşhis almadığın bir reflü ya da mide fıtığın var büyük olasılıkla.

  • olivia  (04.11.20 14:19:54)